w ,

Glistnik jaskółcze ziele – roślina ta jest prawdziwym „darem niebios”! Oto, co z nim zrobić

Kto z nas nie zna tej rośliny? Prawdopodobnie zetknąłeś się ze stosowaniem soku z glistnika do walki z brodawkami na ciele. W końcu druga nazwa rośliny – brodawka.

Glistnik jaskółcze ziele jest powszechnie znany ze swoich właściwości zdrowotnych.

Korzenie, liście, kwiaty i sok rośliny mogą być wykorzystywane do celów leczniczych. Najlepiej je zbierać pod koniec maja – do połowy czerwca. Używa się nadziemnej części rośliny, która jest zbierana podczas kwitnienia. Glistnik stosuje się w postaci wywarów, naparów, olejków lub nalewek.

Glistnik ma złożony skład chemiczny. Można w nim znaleźć:

– witamina A, C,
– olejki eteryczne i alkohole,
– kwasy organiczne,
– saponiny,
– flawonoidy i alkaloidy.

Dlatego roślina ma przydatne właściwości:

– przeciwzapalne;
– przyspieszające gojenie się ran;
– przeciwskurczowe;
– łagodzące;
– moczopędne;
– przeciwnowotworowe.

Oto kilka sposobów na glistnik, które możesz zrobić w domu:

Odwar z glistnika

Sposób użycia: zewnętrzny.

Zastosowanie: egzema, łuszczyca, zapalenia skóry itp.

Przygotowanie: 1 łyżka posiekanych świeżych lub suszonych ziół zalać szklanką zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez minutę lub pozostawić na 15 minut w kapieli wodnej.

Jak stosować: dotknięte obszary zwilżyć odwarem, dodac do kapieli, stosować do płukania jamy ustnej przy zapaleniu jamy ustnej i kandydozie.

Napar z glistnika

Sposób użycia: wewnętrzny.

Przygotowanie: szklanką wrzącej wody zalej łyżeczkę posiekanych ziół, zaparzaj przez 20 minut i weź 20 minut przed posiłkiem 3 razy dziennie. Rozpocznij od 1 łyżeczki. Stopniowo zwiększaj dawkę do 1 łyżki stołowej słuchając uważnie swojego ciała.

Sok z glistnika

Sposób użycia: zewnętrzny.

Zastosowanie: do leczenia brodawczaków, brodawek, suchych modzeli, wysypki opryszczkowej, grzybiczych zmian skórnych, łuszczycy.

Sposób użycia: nanieść sok ostrożnie – tylko na brodawkę, brodawczaka, plamę łuszczycową lub opryszczkę, unikając kontaktu z czystą skórą. Nasmaruj dotknięty obszar 2-3 razy dziennie. Po kilku dniach skóra zostanie oczyszczona. Przed zabiegiem wykonaj test: posmaruj skórę po wewnętrznej stronie nadgarstka niewielką ilością soku, by sprawdzić czy nie jesteś uczulony.

Nalewka z glistnika na wódce

Sposób użycia: wewnętrzny.

Przygotowanie: opłucz roślinię, wysusz ją, pokrój na małe kawałki, a następnie wypełnij nią szklany słój, ale nie zbyt ciasno. Napełnij słoik wódką. Odstaw na dwa tygodnie w ciemnym miejscu, a następnie odcedź. Rozcieńcz powstałą nalewkę wódką. Aby to zrobić, weź dwie części wódki na jedną część powstałej nalewki i wstrząśnij.

Ważne: wszystkie prace należy wykonywać w gumowych rękawiczkach.

Sposób użycia: Zalecało się przyjmować nalewkę doustnie w ilości 2-3 kropli, stopniowo zwiększaj dawkę do 15 kropli. Nie więcej niż 15 kropli w jednej dawce.

Olej z glistnika

Sposób użycia: zewnętrzny.

Zastosowanie: na wypryski, skazęy, trądzik, obrzęk, łuszczycę, czyraki, łojotok, gruźlicę skóry, toczeń rumieniowaty, brodawki.

Przygotowanie: umieść ziele glistnika w szklanym słoju i napełnij olejem roślinnym (najlepiej migdałowym lub brzoskwiniowym). Powinien całkowicie zakrywać rośliny. Odstaw olej na co najmniej tydzień w ciemnym, chłodnym miejscu, a następnie odcedź, odciśnij. Dodaj do niego taką samą ilość oleju bazowego.

Przeciwwskazania

Glistnik jaskółcze ziele, które ma alternatywne zastosowanie w ziołolecznictwie tradycyjnym i jest objęty szeregiem badań naukowych, niesie zarówno korzyści, jak i skutki uboczne. Ważne jest, aby korzystać z niego ostrożnie i konsultować się z profesjonalistami w ochronie zdrowia przed jego zastosowaniem.

PAMIĘTAJ! Pomimo wszystkich zalet glistnika, jest trującą rośliną, więc ma wiele przeciwwskazań do stosowania, m.in:

Toksyczność: Glistnik zawiera toksyczne alkaloidy, które mogą być niebezpieczne. Ważne jest, aby zastosować się do zaleceń dotyczących dawkowania.

Interakcje z lekami: Glistnik może zostać wchodzić w interakcje z lekami, więc jeśli przyjmujesz leki nigdy na własną rękę nie stosuj glistnika.

Nie zastępuje konwencjonalnego leczenia: nie powinien być stosowany jako zamiennik dla konwencjonalnych metod leczenia.

Objawy, które świadczą o przedawkowaniu i zatruciu:

– ciągłe pragnienie,
– ciężkość głowy i brzucha,
– wymioty,
– biegunka,
– zawroty głowy,
– omdlenia, a czasem nawet halucynacje.

Jeśli wystąpią te objawy, należy natychmiast przerwać przyjmowanie, przepłukać żołądek i udać do lekarza.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem.
Źródło i Fotografie: otozh.com.ua