w

Dlatego pomidory na krzakach nie czerwienieją, nawet jeśli jest ciepło

Wielu początkujących ogrodników ma do czynienia z sytuacją powolnego dojrzewania pomidorów.

Nie wszyscy wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi i martwią się opóźnionym dojrzewaniem. Jakie mogą być przyczyny opóźnionego dojrzewania?

Brak światła

Jeśli pomidory rosną w słabo oświetlonym miejscu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że bardzo powoli będą dojrzewać i nabierać koloru.

Krzaki rosnące na otwartym terenie, w okresie z częstymi opadami deszczu i brakiem słońca będą dojrzewać znacznie wolniej niż te, które mają ciepłe, suche i słoneczne warunki. Brak wystarczającej ilości światła może opóźnić, a nawet uniemożliwić proces dojrzewania.

Niewłaściwe stosowanie nawozów

Duża ilość azotu może prowadzić do spowolnionego dojrzewania. Ponadto owoce będą nie tylko zielone, ale także małe.

Brak niektórych składników odżywczych, takich jak potas, magnez czy azot, może wpłynąć na zdolność pomidorów do dojrzewania.

Ciepło i zimno

Pomidory źle reagują na nieodpowiednie temperatury. Nie tolerują nadmiernego ciepła i ekstremalnego zimna. Złe warunki pogodowe ograniczają produkcję pigmentu, który nadaje pomidorom ich czerwony kolor.

Aby mieć pewność, że pomidory będą czerwienieć prawidłowo, warto zadbać o odpowiednie warunki uprawy, w tym wystarczającą ilość światła słonecznego, odpowiednią temperaturę oraz składniki odżywcze. Dodatkowo, wybierając odmianę pomidorów, warto dowiedzieć się, jaki jest ich czas wegetacji.