Dna moczanowa to forma zapalenia stawów objawiająca się zaczerwienieniem, obrzękiem i pieczeniem w stawach. Dna powoduje sztywność, obrzęk i ostry ból w obrębie stawu.
W większości przypadków dna występuje z powodu gromadzenia się kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy powstaje, gdy większość odpadów nie jest usuwana z organizmu.
Dna moczanowa – co to jest?
Kwas moczowy jest produktem rozpadu puryn, które są częścią wielu produktów spożywczych.
Nadprogramowa obecność kwasu moczowego we krwi, jest określana hiperurykemią. Jeśli nerki nie są w stanie usunąć kwasu moczowego, następuje proces krystalizacji i nagromadzenia kryształków kwasu moczowego wokół stawu.
Objawy dny moczanowej
Pierwszy atak dny moczanowej może nastąpić bez żadnych objawów przepowiadających: człowiek normalnie kładzie się zdrowy, a w nocy budzi go intensywny (gwałtowny) ból w stawie dużego palca.
W krótkim czasie staw ten puchnie i staje się czerwony, skóra staje się naciągnięta, błyszcząca, a ból staje się nie do zniesienia. Zapalenie stawu i otaczających go tkanek jest tak wyraźne, że niektórzy pacjenci uważają, że mają infekcję i zaczynają przyjmować antybiotyki z własnej inicjatywy.
Rano zwykle ból trochę się zmniejsza, ale nasila się ponownie w ciągu następnej nocy. Po kilku dniach objawy znikają całkowicie za wyjątkiem uczucia swędzenia i łuszczenia się skóry dużego palca. W przypadku braku leczenia taki kryzys może trwać 8-10 dni lub dłużej. Choć zdarza się, że trwa 2-3 tygodnie. Nawroty mogą wystąpić po miesiącach lub latach.
Z biegiem lat ostre ataki dny moczanowej stają się częstsze i dotykają inne stawy. Może to dotyczyć kostek, kolan, małych stawów palców, łokci. Atakowi może towarzyszyć gorączka, osłabienie, brak apetytu.
Czynniki ryzyka dny moczanowej
W przypadku wielu pacjentów można wyróżnić czynniki, które sprzyjają wystąpieniu ostrych napadów dny moczanowej: najczęściej jest to nadmiar jedzenia, obfitość posiłków, spożywanie dużej ilości wina lub innego alkoholu. A czasem mogą to być tak niepozorne czynniki ja wysiłek fizyczny, uraz, silna emocja.
Przewlekłe objawy dny moczanowej pojawiają się po kilku latach ewolucji, po powtórzeniu się kilku ostrych ataków. Są one spowodowane odkładaniem się moczanów w skórze, stawach i nerkach. W okolicy stawów występują wypustki (guzki dnawe) nadżerki kostne, które mogą dorastać do rozmiarów kurzego jaja, zwykle jednak są mniejsze. Najczęściej pojawiają się w okolicy stawów stóp, stawów rąk i małżowin usznych. W niektórych przypadkach konieczne jest ich usunięcie operacyjne.
W fazie przewlekłej stawy są zaognione, zdeformowane i bolesne. Szczególnie dotknięte są stawy palców.
Również w fazie przewlekłej, poprzez wydalenie dużej ilości moczanu przez nerki, dochodzi do nefropatii dnawej i odkładania się kamieni (kamieni) w miednicy i drogach moczowych.
Ogólnie rzecz biorąc, ewolucja choroby nerek prowadzi do niewydolności nerek, a kamienie nerkowe migrują, powodując intensywny ból, zwany kolką nerkową.
Pierwszym krokiem do uniknięcia krystalizacji i akumulacji kwasu moczowego jest zmiana diety i stylu życia. Jedz jak najwięcej owoców i warzyw. Produkty generujące małe ilości kwasu moczowego to: warzywa, owoce, orzechy, makarony, zboża, zupy na wywarach warzywnych – te produkty są dozwolone w diecie przy dnie moczanowej. Unikaj podrobów, wieprzowiny, ryb, czekolady, pikantnych i tłustych potraw, alkoholu i żywności przetworzonej.
Ważne jest, aby być wystarczająco nawodnionym, więc pij jak najwięcej wody, aby wyeliminować toksyny i nadmiar kwasu moczowego. Unikaj stresu i angażuj się regularną aktywność fizyczną. Pacjenci z dną moczanową nie powinni stosować kwasu acetylosalicylowego, który może nasilać objawy artretyzmu.
Naturalne środki na dnę moczanową
Wodorowęglan sodu. Soda oczyszczona doskonale nadaje się do redukcji kwasu moczowego w organizmie. Wystarczy dodać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki wody i pić codziennie.
Woda cytrynowa. Kiedy organizm jest w większości zasadowy, a nie kwaśny, ma moc zwalczania wielu chorób, w tym dny moczanowej. Woda cytrynowa alkalizuje środowisko i zapobiega tworzeniu się kryształków kwasu moczowego. Wystarczy wcisnąć cytrynę do 200 ml szklanki ciepłej wody i pić ją codziennie rano na pusty żołądek.
Ocet jabłkowy. Podobnie jak woda cytrynowa, ocet jabłkowy ma zdolność alkalizowania środowiska organizmu. Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy, który bardzo skutecznie usuwa kwas moczowy z organizmu. Wystarczy dodać 1 łyżkę octu jabłkowego do szklanki wody o pojemności 200 ml i pić codziennie przed obiadem i kolacją.
Kurkumina. Jest aktywnym składnikiem kurkumy, środka przeciwzapalnego, który działa jako ochrona nerek.
Bromelaina. Występuje w ananasie i ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Nasiona lnu. Mają niezliczone korzyści zdrowotne.
Można stosować zioła: skrzyp, rumianek, pokrzywę.