Dlaczego moje sadzonki się nie wyciągają, są mocne i krępe

Wielu, nawet doświadczonych ogrodników boryka się z problemem przerostu sadzonek. Sadzonki najczęściej wyciągają się już w pierwszych dniach wzrostu i po przesadzaniu.

Nadmiernie wyciągnięte sadzonki stają się wiotkie, słabe, ich liście bledną, międzywęźla stają się zbyt długie, korzenie zaś nie rozrastają się i nie tworzą dobrze rozwiniętej bryły korzeniowej. Wydłużone sadzonki mają słabą odporność i niestety są podatne na choroby.

Jak zapobiegać wyciąganiu się sadzonek

Aby sadzonek nie spotykała ta przypadłość trzeba spełnić kilka warunków:

1. Rozpoczynamy siew w terminach zalecanych przez producenta nasion.

2. Nie przesadzamy z podlewaniem. Nadmiar wilgoci prowadzi do przerostu sadzonek.

3. Nie karmimy siewek. Młodziutkie sadzonki są bardzo wrażliwe na nadmiar składników. Bardzo łatwo może dość do przestymulowania, które nadmiernie wyciąga część zieloną. Szczególnie nadmiar azotu w nierównowadze do fosforu i potasu może dać taki skutek.

4. Rozsadzamy z małych pojemników na czas, zanim sadzonkom zaczną doskwierać niedobory pokarmowe i nie będą miały miejsca na budowę korzeni. Przesadzając umieszczamy je w glebie głębiej zanurzając też 1/3 łodygi, a w razie potrzeby nawet więcej.

5. Dbamy by nie zabrakło roślinom światła. Kiedy im go brakuje, rośliny nieustannie go poszukują i się do niego wyciągają. Nawet przy dobrym oświetleniu, gdy sadzonki są zwarte i krępe, lepiej jest usunąć dolne liście, aby zwiększyć oświetlenie dolnej części łodygi. Pod warunkiem, że ma już kilka poziomów gałązek liściowych.

6. Pilnujemy by roślina miała ciepło, ale nie za ciepło i nie nazbyt suche powietrze. W tym celu konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym znajdują się sadzonki. Pod warunkiem oczywiście, że nie jest zbyt zimno i wietrznie. Aby ograniczyć wpływ suchego powietrza na sadzonki, warto przykryć grzejnik mokrym ręcznikiem.

Co robić gdy sadzonki się wyciągnęły

Gdy już sadzonki się wyciągnęły:

  • całkowicie zaprzestajemy stosowania wszelkiego nawożenia azotowego,
  • zmniejszamy temperaturę, w której sadzonki przebywają
  • spryskujemy je regulatorem wzrostu „Athlete” lub „Chunky”, które zapobiegną dalszemu rozciąganiu się łodyg. Podajemy ściśle według instrukcji.
  • raz na tydzień stosujemy taką mieszankę: 5 kropli jodu dodajemy do szklanki wody, a następnie rozcieńczamy w litrze wody i podlewamy sadzonki.

Błędy popełniane przez początkujących ogrodników przy uprawie pomidorów

podlewanie czosnku

Kiedy widać już pierwsze piórka: przygotowujemy pożywny pokarm dla czosnku