Dlaczego pomidory kwitną, ale nie wiążą owoców: 10 powodów i sposobów rozwiązania problemu

Istnieje wiele powodów, dla których pomidory kwitną, ale nie zawiązują owoców.

Przyjrzymy się dziś najczęstszym z nich.

Dlaczego pomidory nie zawiązują owoców

Temperatura

Pomidory dobrze rosną w temperaturach nie niższych niż +13 ° C i nie wyższych niż +35 ° C. Jeśli ten zakres został przekroczony mogło to doprowadzić do problemów z tworzeniem się owoców. Jeśli panuje upał przez długi czas, pyłek stanie się niepłodny, a krzewy mogą zrzucić kwiaty.

W nienormalnym upale pyłek staje się jałowy, a owoce się nie tworzą.

Wilgoć

Pomidory dobrze rosną w warunkach umiarkowanej wilgotności 50-70%. Jeśli na dworze będzie za gorąco, powietrze stanie się suche, a pomidory trzeba dodatkowo spryskać ustaną wodą. Robimy to oczywiście wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Z kolei kiedy wilgotność jest wysoka, należy ograniczyć podlewanie do minimum i nie zapomnieć o wietrzeniu szklarni lub tunelu.

Brak lub nadmiar azotu

Pomidory potrzebują azotu, ale należy go stosować z umiarem. Do małych sadzonek sporządza się roztwór 40 g na 10 litrów wody, a dla wyrośniętych krzewów – 30 g na tę samą objętość.

W przypadku nadmiaru krzaki zaczną być wybujałe i cala siła rośliny zostanie skierowana na rozwój zielonej masy. W rezultacie będzie dużo gałęzi, liści i skrajnie mało kwiatów, które w dodatku mogą opadać.

Dlatego należy przestrzegać wskazanych dawek. Z drugiej strony azot musi być dostarczany w wystarczających ilościach, w przeciwnym razie krzaki będą ospałe a ich rozwój zostanie zahamowany. Takie pomidory będą miały niewiele kwiatów, a nawet te opadną bez zawiązania owoców.

Niedobór fosforu i potasu

Brak tych pierwiastków ma również zły wpływ na kwitnienie i powstawanie owoców. Brak fosforu można rozpoznać po wielu zewnętrznych znakach:

Objawy niedoboru fosforu

  • liście i łodygi ciemnieją, nabierają ciemnoniebieskiego odcienia;
  • stare liście na dole stają się fioletowe;
  • wiele liści zwija się do wewnątrz;
  • łodygi są twarde i kruche;
  • korzenie obumierają, krzew wygląda na słaby.

Główne objawy niedoboru potasu:

  • tkanka umiera wzdłuż krawędzi starych liści (wygląda jak oparzenie);
  • stare liście zwijają się w dół;
  • na krawędziach tworzą się plamy;
  • blaszka liściowa pokryta jest żółtawymi plamami między żyłami;
  • stare liście są kruche;
  • górne liście są skręcone;
  • pąki i kwiaty pojawiają się z opóźnieniem;
  • owoce powstają, ale dojrzewają w różnym czasie.

Nadmiar wapnia

Pomidory dobrze rosną w glebie o odczynie obojętnym (pH=6-7) i lekko kwaśnym. Ale czasami gleby są zbyt kwaśne, więc ogrodnicy starają się dodać wapno gaszone, aby poprawić wskaźnik. To właściwa praktyka, ale należy przestrzegać normy – do 200 g na 1 m 2.

Wskazane jest zmierzenie kwasowości gleby. Jeśli w glebie jest za dużo wapnia, utrudni to wchłanianie potasu, co doprowadzi do utrudnienia zawiązywania owoców i innych konsekwencji opisanych w poprzednim akapicie.

Uprawa hybryd

Hybrydy wytwarzają wiele kwiatów i owoców, ale tylko wtedy, gdy zostaną wysiane z nasion zakupionymi w sklepie lub szkółce. Jeśli zbierzesz je samodzielnie, potomstwo może być bezpłodne.

Brak światła

Pomidory są roślinami kochającymi światło, dlatego do sadzenia należy wybrać tylko dobrze oświetlony obszar. Jednocześnie między krzakami należy pozostawić odległość co najmniej 30-40 cm, a w niektórych przypadkach – 50-60 cm (zalecenia dotyczące schematu sadzenia podano w opisie każdej odmiany). Nie warto oszczędzać miejsca, ponieważ zbyt gęste rozmieszczenie krzewów zakłóci ich rozwój, co nieuchronnie wpłynie na plony.

Brak światła prowadzi również do opadania kwiatów i zawiązków owoców.

Bardzo silny wiatr

Jeśli czasami wieje silny wiatr, nie pociąga to za sobą żadnych konsekwencji. Ale jeśli pogoda okresowo się pogarsza, a wiatry są bardzo silne i długotrwałe kwiaty zostaną uszkodzone, wiele z nich nie da owocu. Dlatego pomidory należy umieszczać w osłoniętym obszarze od silnych wiatrów obszarze.

Zbyt późne uszczykiwanie

Wiele odmian wymaga uszczykiwania dzikich pędów. Zabieg polega na usuwaniu pędów bocznych wyrastających w kątach pomiędzy głównym pędem a bocznym. Należy to zrobić nawet na wczesnym etapie, kiedy dziki pęd wyrósł na więcej niż 5 cm, uszczypnij go ręcznie, pozostawiając mały jednocentymetrowy kikut 1 cm. Miejsce cięcia można potraktować słabym roztworem potasu nadmanganian (1-1,5%).

Jeśli usunie się jednorazowo dużo mocno wyrośniętych dzików, może to prowadzić do problemów z zawiązywaniem owoców.

Szkodniki i choroby

Pośrednio na kwitnienie i owocowanie wpływają szkodniki i choroby pomidorów. Szkodniki żywią się sokami roślinnymi i osłabiają krzew, często prowadząc do jego śmierci. Dlatego rośliny powinny być regularnie sprawdzane i przy pierwszych oznakach podjęte leczenie.

Co robić, gdy pomidory nie zawiązują owoców?

Aby rośliny dawały dużo owoców, należy zapewnić optymalne warunki opieki. Ogrodnicy z wieloletnim doświadczeniem w uprawie pomidorów zalecają przestrzeganie tych zasad:

Wybierz do uprawy tylko te odmiany, które są dostosowane do warunków klimatycznych danego obszaru.

Uwzględnij niską gęstość sadzenia – 2-3 wysokie krzewy są zwykle umieszczane na 1 metrze kwadratowym. Jeśli pomidory są niskie – do 4-5 roślin na 1 m2.

Regularnie stosuj nawozy – mineralne jedno i wieloskładnikowe lub organiczne odpowiedniki (humat potasu, obornik, trawy i zioła w postaci naparów wodnych).

Przestrzegaj wskazań podlewania – podlewaj co najmniej 1-2 razy w tygodniu, unikając nadmiernej wilgotności gleby. W razie potrzeby nawadniaj krzewy wodą w czasie upałów.

Podczas tworzenia owoców potraktuj rośliny kwasem borowym – rozpuścić 10 g w 10 litrach gorącej wody, wymieszać i spryskać krzewy. Można zastosować specjalne preparaty stymulujące kwitnienie i wiązanie owoców.

Jeśli odmiana nie jest samopylna, zapewnij dostęp pszczołom (otwórz drzwi szklarni). Warto również okresowo potrząsać krzakami, aby pyłek przedostał się z pręcika na znamię słupka. Możesz go również przenieść miękkim pędzelkiem do malowania.

Po uszczykiwaniu dzików przestań podlewać na tydzień i zastosuj nawóz potasowo-fosforowy, całkowicie eliminując związki azotu.

Przeprowadzaj zabiegi profilaktyczne przeciwko szkodnikom (mszyce, przędziorki, drutowce) oraz chorobom (zaraza, mączniak, zgnilizna i wiele innych).

Przestrzegaj pozostałych zasad pielęgnacji – rozluźnianie, ściółkowanie, pielenie.

Generalnie jeśli krzewy są w złej kondycji, trzeba zadbać przede wszystkim o to by poprawić ich stan. Osłabione deficytami, szkodnikami czy chorobami krzewy nie wydadzą zdrowych owoców. Jeśli rośliny wyglądają dobrze, a mimo to nie wiążą owoców, zastosuj stymulant i potrząsanie, być może zaburzone zostały pewne procesy metaboliczne i kwitnienie następuje w różnym czasie, odmiana nie jest samopylna, a na terenie brakuje pszczół.

Miniatura wpisu: freepik.com

Prosty suplement z kwaskiem cytrynowym ożywi nawet martwe krzewy pomidorów i ogórków

Trzy płynne pokarmy, które kilkakrotnie zwiększą plon ogórków