w

Poczerniała biżuteria? Trik na czyszczenie: będzie lśnić jak pierwszego dnia

Piękne klejnoty czy drobne ulubione wyroby chcemy zachować w idealnym stanie na długo.

Kluczem jest właściwe przechowywanie bez dostępu powietrza, ale i tak z czasem biżuteria się utlenia, staje się matowa i traci swój blask.

Na szczęście łatwo przywrócić jej dawną świetność.

Jak dbać o złotą i srebrną biżuterię?

Najlepiej przechowywać ją w sposób ograniczający jej kontakt z powietrzem, na przykład w woreczkach strunowych. Po prostu usuń jak najwięcej powietrza z woreczka przed jego zamknięciem. W ten sposób ograniczasz kontakt swojej biżuterii z tlenem.

Unikaj noszenia biżuterii podczas brania prysznica, kąpieli lub pływania w morzu czy basenie, a także podczas zmywania naczyń, majsterkowania, uprawiania sportu, a nawet prac w ogrodzie.

Trzeba też ją czyścic co najmniej dwa razy w roku, ponieważ ciemny nalot w miarę upływu czasu staje się coraz trudniejszy do usunięcia z powodu dalszych reakcji z powłoką.

Jak czyścić biżuterię?

Nadanie połysku i usunięcie czarnej warstwy ulubionej biżuterii jest proste i wystarczą domowe środki.

Sól i soda oczyszczona: moczymy biżuterię w naczyniu z ciepłą wodą i solą lub sodą oczyszczoną (na 200 ml wody dajemy 2 łyżeczki soli i 2 łyżeczki sody oczyszczonej). Po 15 minutach przecieramy, płuczemy i wycieramy do sucha ściereczką z mikrofibry. W przypadku silnych zabrudzeń trzeba zostawić biżuterie nawet na godzinę.

Ale inne proste i skuteczne składniki również przyczyniają się do blasku Twojej biżuterii.

Cytryna: dobrym rozwiązaniem jest użycie soku z cytryny. W połączeniu z sodą oczyszczoną efekt czyszczący się zwiększa. W tym celu zmieszaj sodę oczyszczoną z kilkoma kroplami soku z cytryny i tym preparatem przetrzyj szmatką. Opłucz, a następnie osusz suchą, miękką ściereczką. Jednak ta metoda nie jest zalecana do biżuterii zawierającej kamienie lub perły, które mogą zostać uszkodzone przez kwasowość cytryny.

Pasta do zębów: niektóre wyjątkowo oporne osady mogą być zbyt trudne do usunięcia przez samo namoczenie. Wtedy na pomoc przychodzi nam zwykła pasta do zębów, którą przy pomocy szczoteczki możemy dotrzeć do niektórych trudno dostępnych miejsc. Właściwości ścierne i czyszczące pasty do zębów pomagają czyścić i nabłyszczać srebrną biżuterię bez jej uszkodzenia.

Biały ocet: ten produkt jest znany ze swoich właściwości oczyszczających i wybielających. Namaczamy biżuterię w mieszaninie równych części wody i octu i pozostawiamy na piętnaście minut. Przecieramy, płuczemy i osuszamy miękką ściereczką.

Przeczytaj także: Dlaczego kupuję skrobię paczkami? Oto jej niezwykle użyteczne właściwości

Coca-cola: może być pewnym zaskoczenie ale coca-cola także nadaje się do czyszczenia biżuterii z osadów. Zanurzamy biżuterię w napoju na noc, a rano podziwiamy ją pełną blasku jak nową.

Skorzystaj z jednej z zaproponowanych metod i wyczyść swoją poczerniał . To do Ciebie należy błyszczeć!

Przeczytaj także: Kolczyki i pierścionki będą lśnić jak nowe. Pozostaw je w wodzie z tą przyprawą na całą noc

Źródło: santeplusmag.com