w

Borówki mają czerwieniejące liście, czy to choroba?

Bardzo często zdarza się, że krzewy borówki wykazują niepokojące objawy plam i przebarwień liści.

O ile schnące, poplamione liście są zawsze oznaką szkodników lub chorób o tyle czerwonymi liśćmi bez plam krzewy borówki demonstrują niedomogi fizjologiczne, których przyczyną jest najczęściej nieodpowiednia kwasowość gleby. Sytuacja dotyczy młodych krzewów.

Mówimy o sytuacji gdy czerwienienie występuje w okresie innym niż jesień, kiedy liście przebarwiają się naturalnie.

Każdy wie, że borówki amerykańskie to wyjątkowo kwasolubne rośliny. Optymalna kwasowość mieści się w granicach ph 3,5-4,8. Ale mimo posadzenia ich w kwaśnym torfie już po kilku tygodniach mogą mieć zbyt wysokie ph gleby.

Przyczynia się do tego podlewanie wodą z nadmiarem wapnia, częste deszcze czy brak zakwaszającego nawożenia. To wszystko sprawia, że gleba szybko się alkalizuje. Dlatego tak ważne jest ściółkowanie igliwiem, zrębkami czy korą z drzew iglastych. Nie wolno borówek ściółkować trawą.

Niezawodne w zakwaszaniu gleby są: siarczan żelaza, kwas cytrynowy (w 3 l wody rozcieńczyć 1 łyżeczką kwasu cytrynowego lub szczawiowego), siarka (koloidalna, paszowa lub granulowaną – 1 kg siarki na 10 metrów kwadratowych zwiększa kwasowość o 2-3 jednostki, witriol (0,5 kg na 10 metrów kwadratowych po około miesiącu zwiększa kwasowość o jeden), czy specjalne nawozy do borówek, w których zawsze jest siarka.

Przy poważnym odkwaszeniu można zastosować elektrolit (rozcieńczony kwas siarkowy), traktujemy go raczej jako ratunek i dawkujemy strzykawką.

Kwasowość gleby, w której rosną borówki trzeba stale monitorować. Przed zabiegiem zakwaszania należy sprawdzić aktualne ph gleby i dopierać zabiegi właściwe do stopnia odkwaszenia.

Przyczyna czerwienienia liści może być też brak fosforu, który objawia się bordowieniem wierzchniej i spodniej blaszki liści. Najczęściej dotyczy to młodych roślin, które nie wytworzyły jeszcze mikoryzy. Dostarczenie krzewom fosforu rozwiąże problem.