Bandowanie ogórków to prosty, ale mało znany sposób na przedłużenie plonów

Wielu ogrodników, widząc na swojej grządce więdnące i pożółkłe liście i pędy ogórka, próbuje szybko pozbyć się brzydkiej rośliny, mając pewność, że nie będzie już ona w stanie wydać więcej plonów.

Takie postępowanie jest jednak zbyt śpieszne, ponieważ istnieje technika, która pozwala uzyskać soczyste i dojrzałe owoce z martwych pozornie, na pierwszy rzut oka, roślin.

Aby przedłużyć żywotność ogórka, istnieje jeden bardzo skuteczny sposób, o którym niewiele osób wie.

Jest to tzw. banding. To technika nacinania za pomocą ostrego noża i zabezpieczania cięcia przy użyciu węgla aktywnego, która ma na celu sprawić, aby składniki odżywcze przestały odżywiać korzenie rośliny, a pomogły roślinie odżywić masę zieloną i pobudzić do tworzenia nowych owoców.

Bandowanie powinno być wykonywane tylko przy suchej pogodzie, aby uniknąć gnicia. Aby technika działała jak najdłużej i jak najskuteczniej, nie można zapominać o usunięciu dojrzałych ogórków zaraz po dojrzeniu.

Ta sama metoda nadaje się również do zwiększenia wydajności cukinii.

Bandowanie jest proste, szybkie i skuteczne.

Bandowanie ogórków

Do bandowania ogórków potrzebujesz:

  • nóż (lub ostrze);
  • 1-2 tabletki węgla aktywnego;
  • środek do dezynfekcji narzędzi – np. słoik z rozpuszczonym nadmanganianem potasu.

Tabletki miażdżymy na proszek. Najlepiej rozgnieść je rękojeścią noża bez wyjmowania ich z opakowania. Wysypujemy węgiel na spodek.

Jeśli ogórki nie są zadbane, najpierw oczyszczamy pędy z najbardziej uschniętych liści. Uwalniamy pędy od ciężaru – zbieramy wszystkie wyrośnięte i dojrzałe owoce.

Teraz znajdujemy pierwszy liść od dołu. Poniżej niego o 2-3 centymetry, na łodydze wykonujemy nacięcie ostrzem lub nożem o głębokości 2 milimetrów.

Łodyga starego ogórka nie jest tak delikatna, więc nie należy się obawiać, że się złamie.

Posypujemy miejsce nacięcia sproszkowanym węglem aktywnym. Można też pędzelkiem wcisnąć proszek bezpośrednio w nacięcie. Lub można lekko zgiąć łodygę w miejscu nacięcia i wcisnąć w nie węgiel czubkiem noża.

Istotą procedury bandowania ogórków jest to, że większość substancji odżywczych, z powodu nacięcia, przestaje wędrować do korzeni, a zamiast tego odżywia części zielone. Bandowanie to jeden ze sposobów na odmłodzenie blaknących roślin.

Dlatego nie spiesz się, aby usuwać więdnące ogórki! Nadal będą ci służyć. Wypróbuj tę metodę! Efekt bandowania będzie widoczny po około tygodniu.

Ta procedura powinna być przeprowadzana tylko przy suchej pogodzie i gdy ogórki przestają przynosić owoce.

Właściwa pielęgnacja malin jesienią: przygotowanie do zimy

Jak zachować świeżość pomidorów przez całą zimę. Prosty, ale skuteczny sposób