w

8 rodzajów ukąszeń owadów, które musisz umieć rozpoznać

Już od wczesnej wiosny istnieje niebezpieczeństwo powrotu do domu z ugryzieniem owada. Ukąszenia nie zawsze są nieszkodliwe, dlatego konieczne jest, aby wiedzieć, jak je odróżnić i jeśli to konieczne zadziałać odpowiednio szybko.

Ugryzienie komara

Z reguły ukąszenie tego owada jest znane wszystkim. Wygląda jak mała bańka pod skórą. Odczucia po ugryzieniu nie są przyjemne: pojawia się swędzenie. Jeśli nie powoduje to dużego dyskomfortu, nic nie trzeba robić. W skrajnych przypadkach smaruj maścią, która łagodzi świąd.

Warto zwrócić uwagę na następujące objawy: gorączka, ból, zapalenie węzłów chłonnych. Są to objawy infekcji. Wtedy należy natychmiast udać się do szpitala.

Ukąszenia pcheł

Ukąszenia pcheł wyglądają jak małe czerwone kropki lub pryszcze. Zwykle jest ich kilka. Ukąszenia uciążliwie swędzą.

Aby złagodzić swędzenie, wystarczy umyć je pod bieżącą wodą i zwykłym mydłem. Następnie posmarować maścią cynkową lub inną by wyeliminować swędzenie. Drapanie może doprowadzić do infekcji.

Ugryzienia pluskiew

Ugryzienia pluskiew są trudne do opisania. Zdarza się, że po ukąszeniu na ciele nie ma śladów. W niektórych przypadkach występuje nietolerancja. Potem na ciele pojawia się zaczerwienienie, czasami pęcherze, które swędzą i powodują ogromny dyskomfort.

Zwykle wśród objawów pojawiają się takie jak ból, zapalenie skóry, świąd, obrzęk.

Aby złagodzić ten stan, zaleca się wziąć prysznic i dokładnie umyć ukąszenia wodą z mydłem. W razie potrzeby weź coś przeciwzapalnego i antyalergicznego.

Ugryzienie pająka

Ukąszenie pająka objawia się niewielką plamką (zwykle kółkiem z czerwonymi krawędziami) z dwoma czerwonymi kropkami wewnątrz. Ogólnie rzecz biorąc, większość pająków nie stanowi żadnego zagrożenia. Z nielicznymi wyjątkami.

Zaleca się mycie ukąszenia pająka mydłem. Możesz wziąć pigułkę, jeśli pojawi się ból lub obrzęk.

Ugryzienie kleszcza

Najczęściej kleszcze przywierają do zwierząt. Jednak ugryzienie kleszcza może być bardzo niebezpieczne dla ludzi. Wiadomo, że kleszcze przenoszą choroby, takie jak borelioza i gorączka krwotoczna.

Gdy tylko na ciele znaleziono kleszcza, konieczne jest natychmiastowe podjęcie środków i usunięcie go. Pożądane jest używanie zwykłej pęsety, aby żadna jej część nie pozostała na ciele.

To jest zwykłe ugryzienie kleszcza

Niepokojące jest gdy wokół zgrubienia i zaczerwienienia pojawia się czerwona obręcz.

Ugryzienie mrówki

Ukąszenie mrówek nie boli, ale jest zauważalne, jeśli na przykład ugryzła cię czerwona mrówka. Zaczerwienienie, podrażnienie, swędzenie pojawi się na miejscu ukąszenia. Czasem pęcherzyk, którego nie powinno się drapać, ponieważ uszkodzenie może wywołać zakażenie. Możliwe jest posmarowanie rany maścią, która zawiera kortyzon.

Ukąszenia pszczół i os

Te owady są niebezpieczne tylko wtedy, gdy ktoś ma uczulenie na ich jad. Oczywiście reakcja alergiczna wymaga pomocy lekarskiej.

W większości przypadków Wystarczy przetrzeć octem. Jeśli żądło pozostanie, można je łatwo usunąć pęsetą.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.