Orzech zwany włoskim, to drzewo życia, przeznaczony do leczenia wielu naszych dolegliwości organizm.
W tym drzewie wszystko się przydaje: liście, owoce, a nawet kora.
Liście orzecha włoskiego, oprócz terapeutycznego działania na organizm człowieka, pomoże oczyścić powietrze i zabić bakterie. Odstrasza też muchy, komary i ćmy, które nie tolerują aromatu orzecha włoskiego.
Liście orzecha włoskiego
Liście orzecha włoskiego zbiera się w czerwcu, gdy osiągną ostateczny rozwój, szybko suszy na słońcu, zwracając uwagę, aby nie zrobiły się czarne.
Liście orzecha są używane jako doskonałe źródło witaminy C, która nie ustępuje ilością tej zawartej w czarnej porzeczce. Zawierają maksymalną ilość witaminy w okresie zbioru liści.
Ponadto liście są bogate w karoten, witaminy B1, P, niezbędne oleje zawierające chinony (juglon), kwasy fenolowe, kumaryny, flawonoidy, kwas elagowy, galusowy i kawowy.
Witamina C zwiększa odporność organizmu, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych (wraz z witaminą P), korzystnie wpływa na pracę wątroby i nerek.
Witamina B1 odgrywa ważną rolę w odżywianie układu nerwowego, dobra dla serca, naczyń krwionośnych i układu trawiennego.
Karoten jest przeciwutleniaczem i immunostymulatorem. Garbowanie substancje zawarte w liściach orzecha włoskiego mają działanie ściągające i przeciwzapalne.
Fitoncydy liści orzecha włoskiego są skuteczne przeciwko wielu bakteriom a olejki eterycznych są uważanych za naturalne repelenty.
Właściwości lecznicze liści orzecha włoskiego
Ze względu na specjalną kompozycję liści orzecha włoskiego mają następujące przydatne właściwości:
1. przeciwgrzybicze;
2. hemostatyczne;
3. przyspieszające gojenie się ran;
4. immunostymulujące;
5. przeciwbólowe;
6. przeciwpasożytnicze;
Znane były lecznicze właściwości liści orzecha włoskiego od wieków. Fakt, że liście orzecha tamują krwawienie, pisał już perski lekarz, filozof i uczony Awicenna.
W krajach, w których rosną orzechy włoskie, ich liście od wieków stosowano do gojenia, łagodzenia i leczenia ran, czerwonki, zatrucia i polepszania trawienia.
We współczesnej medycynie aktywnie wykorzystuje się liście orzecha włoskiego w farmakologii. Możesz kupić w aptekach olej lub roztwór alkoholu przygotowany na bazie
liści orzechów. Wskazany do leczenia paradontoza i chorób skóry.
Zastosowanie w medycynie ludowej
Liście orzecha włoskiego są używane w różny sposób. Na przykład robią
Wywar
Aby to zrobić, weź łyżeczkę suszonych posiekane liście, zagotuj je we wrzącej wodzie i odstaw przez godzinę, a następnie dokładnie odcedź.
W takich przypadkach zaleca się stosowanie tego wywaru:
1. Miażdżyca naczyń mózgu;
2. Biegunka;
3. Cukrzyca;
4. Różne choroby przewodu pokarmowego;
5. Krwawienie wewnętrzne.
Ten wywar służy również do pozbycia się robaków i także po prostu jako tonik.
Wywaru można stosować zewnętrznie.
Na przykład wzmacniają włosy, jeśli wypadają, przemywać twarz w przypadku trądziku, wysypki lub skaza i płukać gardło, jeśli jest zaczerwienione. Stosuje się także w przypadku czyraków i ran, które się nie goją.
Macerat
Aby przygotować nalewkę orzechową, trzeba wziąć około 80 gramów świeżych liści orzecha włoskiego i zalej 300 mililitrami oleju.
Powstałą mieszaninę należy szczelnie zamknąć pokrywką i pozostawić w temperaturze pokojowej, ale bez ekspozycji na światło słoneczne na 20-25 dni. Po infuzji to narzędzie
nadaje się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego.
Można zastosować do leczenia trądziku, pryszczy i ran nanosząc na dotknięte obszary skóry.
Nalewka
Uśmierz ból żołądka i jelit, wyeliminuj biegunkę – nalewka z liści pozwala na poprawę procesu trawienia. Suszone liście zalej wódką w proporcji 1 do 10 i odstaw na 2 tygodnie.
Pij 10 kropli rozcieńczonych w wodzie 3-4 razy dziennie. Czas trwania kuracji – 14 dni.
Napar
Zwykłą herbatę można zrobić z liści rośliny.
1 łyżka suszonych liści zalać filiżanką wrzącej wody i parzyć przez 10 minut. Po przefiltrowaniu pić do 3 razy dziennie. Możesz dodać trochę rumianki by zwiększyć wydajność.
Przygotowanie naparów i wywarów z liści orzecha włoskiego orzechy na konkretne dolegliwości:
Aby wyczyścić naczynia: 1 łyżka suszonych pokruszonych liści zalać 250 ml wrzącej wody, odstaw na 1 godzinę. Odcedź i wypij 1/3 szklanki trzy razy dziennie przed posiłkami.
Przy problemach z przewodem pokarmowym: 1 łyżka posiekanych suszonych liści zalać 0,5 wrzącej wody i pozwolić naciągać przez godzinę. Pij przez cały dzień na ciepło po podgrzaniu.
Na ból gardła, zapalenie dziąseł: 1 łyżka suszonych liści zalać 0,5 litra wrzącej wody i parzyć przez 1 godzinę. Odcedź i wypłucz usta i gardło tym roztworem.
Aby znormalizować cykl menstruacyjny u kobiet: suszone liście zmiel w młynku do kawy lub zblenduj. 1,5 łyżki sproszkowanych liści zalej 500 ml wrzącej wody i pozwól naparowi naciągać 2-3 godziny. Napar następnie odcedź i wypij 3 razy dziennie przed posiłkami po 30 ml.
Przy cukrzycy: 1 łyżkę liści zalać 1 litrem gotującej się wody i gotuj przez kolejne 20 minut. Ostudź i odcedź.
Pij w ciągu dnia.
Przeciwwskazania
Ze względu na specyficzne właściwości liści orzecha włoskiego są zabronione osobom z wysokim poziomem krzepliwości krwi i zakrzepowe zapalenie żył.
Stosowanie zewnętrzne preparatów na bazie liści orzecha włoskiego nie ma przeciwwskazań o ile nie ma nietolerancji.