w

Jak prawidłowo przyciąć róże, aby zakwitły ponownie?

Róże zależnie od rodzaju, ale także od rejonu rozpoczynają kwitnienie w różnych terminach. Czas kwitnienia także mają inny.

Kiedy te królowe wszystkich kwiatów przekwitają aż żal, że to już koniec eksplozji ich delikatnego piękna.

Jedyna pociecha jest taka, że prawidłowo tnąc je latem można liczyć na powtórzenie kwitnienia.

Jak przycinać róże latem

Pierwszą rzeczą do zrobienia po kwitnieniu róż jest ich przycinanie. Róże potrzebują cięcia nie tylko wiosną, ale również latem. O ile wiosenne cięcie je odmładza i pobudza do wydania nowych pędów, o tyle letnie ma przede wszystkim skłonić je do powtórzenia kwitnienia.

Niezależnie od odmiany róż długość kwitnienia świadczy o umiejętnościach ogrodnika. Po kwitnieniu roślina kieruje wszystkie swoje siły na dojrzewanie nasion. Nie będziemy jednak rozmnażać, więc kwiatostan trzeba usunąć. Wówczas wszystkie siły zostaną skierowane na dalsze kwitnienie i rozwój rośliny, jednocześnie poprawia wygląd.

Ważne jest, aby prawidłowo ciąć róże. Wielu początkujących ogrodników usuwa tylko zwiędły kwiatostan, a to nie wystarczy. Róże wielkokwiatowe tniemy wraz z jedną – dwoma gałązkami liściowymi około pół centymetra nad kolejną, róże rabatowe bukietowe, które na jednej łodydze mają rozchodzące się cieńsze łodyżki tniemy wraz z całym „bukietem” tuż nad gałązką liściową wspólnej łodygi. Róże pnące podobnie, tuż nad pierwszą lub drugą od góry gałązką liściową.

Jeśli róże są duże to można ciąć znacznie niżej tuż nad niżej położonymi gałązkami liściowymi. Odcięte łodygi można wykorzystać do rozmnażania róż.

Nie bój się mocnych cięć. Sprawią, że druga fala kwitnienia nie będzie mniej bujna niż pierwsza. Warto też od razu przeprowadzić cięcie sanitarne i pozbyć się złamanych, wysuszonych i uszkodzonych pędów.

Letnie cięcie jest zajęciem o wiele bardziej praco i czasochłonnym, ponieważ zabiegi cięcia przeprowadzamy regularnie przez całe lato. Tylko wtedy możemy liczyć na długie obfite kwitnienie i estetyczne krzewy róż.

Pielęgnacja róż po przycięciu: kluczowe kroki aby zapewnić im wspaniały rozwój i kwitnienie

Po przycięciu zabiegi opiekuńcze się nie kończą. Kolejną ważną procedurą jest spulchnienie gleby wokół roślin. Gleba pokryta skorupą przyczynia się do gorszego wchłaniania wilgoci, braku tlenu i rozwoju chorób.

Róże kochają wilgoć i słońce. Jeśli źle rosną warto je przesadzić, gdyż mają za mało słońca.

Nie zapominamy też o nawożeniu. Podczas kwitnienia roślina zużyła dużo energii, dlatego konieczne jest jej przywrócenie.

Najlepszą opcją jest naprzemienne karmienie korzeniowe i dolistne. Roztwór popiołu może być stosowany jako aplikacja dolistna. Zawiera dużo potasu, fosforu i wapnia, które są tak niezbędne roślinie. Aby przygotować oprysk, wsyp 2 szklanki popiołu do 1 litra wrzącej wody, zostaw na noc do zaparzenia. Rano odcedź, dodaj 10 litrów zimnej wody i spryskaj roślinę.

Oprócz potasu i fosforu krzewy potrzebują również azotu, aby przyspieszyć wzrost. W tym celu możesz użyć roztworu mocznika: 1 łyżka na wiadro z wodą. Możesz też użyć dowolnych gotowych nawozów do róż.

Wszyscy ogrodnicy wiedzą, że róże są wymagające, ale właściwie zaopiekowane dostarczają niebywałych wrażeń estetycznych!