Czosnek: 8 niesamowitych faktów na temat zalet czosnku

Czosnek to roślina, którą zna każdy. Jesteśmy do niego tak przyzwyczajeni, że nie zauważamy wyjątkowości tego produktu.

Czy wiesz, że korzystne właściwości czosnku nie ograniczają się do ochrony przed przeziębieniem?
Powiemy ci, dlaczego musisz regularnie jeść czosnek.

1. Uczyni cię bardziej atrakcyjnym

Czosnek czyni mężczyzn bardziej atrakcyjnymi dla kobiet. Ogólnie uważa się, że zapach czosnku raczej przeszkadza w komunikacji międzyludzkiej. Tymczasem badania wykazały, że o dziwo wręcz przeciwnie. Okazuje się, że kobiety szalały na punkcie zapachu ciała mężczyzny, który dzień wcześniej zjadł czosnek. W badaniu kontrolnym mężczyzna ten wydawał się znacznie mniej atrakcyjny.

Naukowcom nadal trudno jest powiedzieć, co tłumaczy takie zjawisko. Być może przyczyną są przeciwdrobnoustrojowe właściwości rośliny: sprawiają, że zapach potu nie jest tak ostry?

Jednak pamietaj, że musisz zjeść kilka ząbków czosnku co najmniej na 12 godzin przed spotkaniem, na którym chcesz wydawać się pociągający.

2. Zwiększa odporność

Prawie każdy wie, że czosnek chroni przed wirusami i przeziębieniem – nasze babcie już o tym wiedziały. A teraz naukowcy potwierdzili ludową mądrość: aby nie zachorować zimą, musisz jeść regularnie czosnek.

Wszystko dlatego, że zawiera dużo witamin, przydatnych olejków i aminokwasów. I więcej Allicyna jest związkiem organicznym, który zabija bakterie i grzyby.

Co ważne. Aby czosnek zaczął chronić cię przed chorobą, musi być świeży. Allicyna powstaje tylko w wyniku mechanicznego zniszczenia komórek roślinnych, tj. podczas cięcia lub wyciskania. Gdy naruszona zostanie integralność ząbku, jego składniki mieszają się i tworzą
związek przeciwdrobnoustrojowy. Niestety podgrzewanie niszczy większość korzystnych właściwości czosnku.

3. Reguluje ciśnienie

Jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie krwi, włącz czosnek do swojej diety. Rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. A wraz z nim bóle głowy również znikają oraz zwiększone obciążenie serca.

Aby zwalczyć nadciśnienie, musisz jeść 4 ząbki czosnku dziennie. Ponadto czosnek obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi o 10–15%. Co to dla nas znaczy? Ryzyko chorób serca lub udaru jest zmniejszone prawie dwukrotnie.

Pamietaj jeśli chorujesz, lepiej skonsultuj zwiększone spożycie czosnku ze swoim lekarzem.

4. Poprawia pamięć

Ciało ludzkie i mózg starzeją się w wyniku reakcji utleniania chemicznego. Skóra staje się zwiotczała, a umysł nie jest tak ostry jak wcześniej. Walka przeciwutleniaczy z nadmiernym utlenianiem i pomaga nam utrzymać młodość.

Firmy farmaceutyczne sprzedają bio-dodatki z przeciwutleniaczami za szalone pieniądze. Natomiast zwykły czosnek zawiera wiele składników, które zapobiegają starzeniu się mózgu i jest do tego jest tani. Osoby starsze moga uchronic sie przed ryzykiem zachorowania na Alzheimera, a młodsze poprawić swoją pamięć i poprawić sprawność mózgu. Wszystko, co musisz zrobić, to regularnie jeść czosnek.

5. Wytrzymałość wzrośnie

Czosnek sprawia, że ​​serce i mięśnie pracują wydajniej. Jeśli uprawiasz sport, to zjedzenie tej rośliny poprawi twoje wyniki. W starożytnej Grecji, gdzie nikt nie słyszał o dopingu, olimpijczycy byli karmieni czosnkiem, by byli szybsi, sprawniejsi i mocniejsi niż rywale.

Jednak i dla osób dalekich od uprawiania sportu ten produkt będzie również przydatny: usuwa bowiem zmęczenie, zwiększa wydajność i pomaga przetrwać kanapowa zimę w przyzwoitej kondycji zdrowotnej.

6. Twoje włosy i skóra wrócą do normy

Włosy. Czosnek sprawia, że ​​włosy są gęste, szybciej rosna, a nawet stymuluje porost nowych wlosów, ponieważ pobudza mieszki włosowe.

Aby osiągnąć ten efekt, należy go nałożyć na skórę głowy. Na szczęście, producenci kosmetyków nauczyli się wytwarzać olejek czosnkowy do włosów bezwonny.

Skóra. Fibroblasty (komórki odpowiedzialne za odnowę skóry) reagują pozytywnie na dzialanie czosnku. Wystarczy zjeść 2 ząbki czosnku dziennie, aby rozpocząć produkcję naturalnego kolagenu i elastyny.

Ochrona przed słońcem. Składniki zawarte w czosnku chronią przed fotostarzeniem. Promienie słoneczne nie wysuszą skóry, jeśli zjesz (trochę) więcej czosnku.

7. Zęby przestaną boleć

Ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne czosnek jest dobry dla jamy ustnej i czających się w niej infekcji.

Zabija szkodliwe mikroby, które powodują tworzenie się osadów i leczy zapalenie dziąseł. Zmniejsza też ryzyko próchnicy zębów. Jeśli jesz regularnie
czosnek, rzadziej będziesz musiał widywać się z dentystą.

8. Zaczniesz chudnąć

Dla tych, którzy walczą z nadwagą, ten produkt jest również bardzo przydatny, a oto dlaczego:

W wyniku złożonych reakcji chemicznych Ajoen aktywuje specjalne enzymy we krwi i niszczy złogi tłuszczu. Przy niezrównoważonej diecie czosnek blokuje szybki przyrost masy ciała. Nadmiar kalorii, który trafia do organizmu przy złym odżywianiu, spala się i nie odkłada.

Przeciwwskazania

Jednak nawet taka wartościowa roślina jak czosnek ma przeciwwskazania. W niektórych przypadkach czosnek może być niebezpieczny:

Lekarze nie zalecają jedzenia dużej ilości czosnku podczas ciąży i karmienia piersią, a także dzieciom poniżej 7 roku życia, które powinny spożywać go z umiarem.

Na 2 tygodnie przed planowanymi operacjami czosnku nie należy jeść wcale, ponieważ rozrzedza krew i może zwiększyć krwawienie.

Po nałożeniu na skórę czosnek i produkty na jego bazie mogą powodować pozory oparzeń.

Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem.

To trucizna dla zwierząt. Szczególnie dla kotów i ras psów japońskich (Akita-inu, Shiba-inu).

Lekarze twierdzą, że zdrowa osoba może bez obaw spozywać do 4 ząbków czosnku dziennie.

Czy w Twojej diecie znajduje się surowy czosnek?

Źródło i Fotografie: otozh.com.ua

To lepsze niż ciasto: 15-minutowe plastry waflowe bez pieczenia, wyglądają niesamowicie! A jak smakują!

Aby nie dać zaskoczyć się starości, wykonaj „przeplatanie palców”