15 mało znanych faktów, o których wiedza może uratować ci życie (i nie tylko twoje)

Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której stawką jest życie. Panika, niewłaściwe zachowanie lub niezrozumienie powagi sytuacji w takich przypadkach prawie zawsze prowadzą do smutnych konsekwencji. Często jest to bezpośredni wynik braku wiedzy.

Sporządzilismy listę faktów, których znajomość pomoże zadziałać racjonalnie w krytycznej sytuacji.

1. Stosowanie różnych detergentów jednocześnie

Nigdy nie używaj amoniaku lub wybielaczy na bazie amoniaku i detergentów w tym samym pomieszczeniu, w tym samym czasie. Połączenie ich oparów tworzy toksyczny gaz chloraminowy; powoduje nieprzyjemne objawy, a w niektórych przypadkach nawet zagraża życiu. Amoniak powszechnie występuje w środkach czyszczących do okien i luster.

2. Głowa pod wodą

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której nie wiesz, jak wypłynąć na powierzchnię, wypuść trochę powietrza. Bąbelki zawsze będą unosić się w górę i dowiesz się, w którym kierunku płynąć.

3. Utknąłeś w samochodzie z dala od cywilizacji

Jeśli nie ma możliwości zadzwonić, opona zdjęta z koła zapasowego może przyjść ci z pomocą. Dym z gumy będzie widoczny w obszarze kilku kilometrów i ktoś z pewnością go zauważy. W żadnym wypadku nie idź szukać pomocy, nie oddalaj się od samochodu. Statystyki w takich wypadkach są przerażające. Policja zawsze znajduje najpierw samochód, a po dłuższym czasie w odległości kilku kilometrów zwłoki kierowcy.

4. Zapłonął olej

Oczywiście lepiej nie pozostawiać frytownicy ani patelni bez nadzoru ani na minutę. Ale jeśli wypadek miał miejsce, nawet nie myśl o gaszeniu go wodą: tylko zintensyfikuje pożar. Najlepiej przykryć płomień czymś, co zablokuje dostęp tlenu, lub posypać sodą.

5. Jak rozpoznać tonącą osobę

Tonący zwykle nie wygląda, jakby miał kłopoty. Nie trzepocze rękami, nie chlapie wodą, nie krzyczy i nie woła o pomoc. Naprawdę tonącemu człowiekowi brakuje na to energii, a kiedy jego głowa znajduje się na powierzchni wody, udaje mu się jedynie wziąć oddech, nie krzyczeć. Zwykle głowa jest odrzucana do tyłu, nieustannie schodzi pod wodę i ponownie wyłania się po wydechu. Jeśli tonący ma długie włosy, to są one przyklejone na twarzy, ruchy ma powolne i bezwładne.

6. Reguła CPR

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, gdy należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, to pomimo, że osoba nie odzyskuje przytomności, w żadnym wypadku nie możesz zprzestać czynności przed przybyciem karetki. Ofiara nie będzie miała szansy, jeśli jej mózg pozostanie bez tlenu. Często celem resuscytacji nie jest przywrócenie do życia, ale właśnie ratowanie mózgu do czasu przybycia wykwalifikowanej pomocy.

7. Wymagane minimum siły fizycznej

Niezależnie od tego, czy jest to niebezpieczna wysokość, czy wypadnięcie z łodzi, to wymagane minimum może być przydatne dla każdego. Jest to popularne nieporozumienie, że w takiej sytuacji adrenalina przyjdzie na ratunek i zwiększy twoją siłę. Nie, adrenalina nie jest magiczną różdżką. Jeśli w zwykłym życiu dana osoba nie może czegoś dokonać, to w krytycznej sytuacji też nie będzie w stanie. Dlatego intensyfikujemy wysiłek na raz. Jeśli trzeba coś zrobić zbierz maksimum sił. To twoja jedyna szansa. W krytycznej sytuacji niestety nie doświadczysz nadludzkich mocy.

8. Zadzwoń na pogotowie lub na policję

Najpierw musisz podać operatorowi lokalizację, a nie problem. Jeśli sytuacja kryzysowa zmusi cię do minimalnej informacji, daj operatorowi namiar na to gdzie jesteś. Będzie musiał wysłać tam kogoś w celu weryfikacji. Ale jeśli zna powód połączenia, a nie zna miejsca jest mało prawdopodobne, aby mógł pomóc.

9. Przypadkowy kontakt z dzikim zwierzęciem

Każde zadrapanie lub ugryzienie dzikiego zwierzęcia może prowadzić do wścieklizny. Płucz ranę przez 10-15 minut, a następnie natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Każda zmarnowana godzina zmniejsza twoje szanse na przeżycie. Ta choroba jest prawie niemożliwa do wyleczenia, jeśli pomoc nie przyjdzie odpowiednio szybko.

10. Burza z piorunami

Teoria, że ​​błyskawica nie może uderzyć dwukrotnie w jednym miejscu, jest błędem. Prawdopodobieństwo drugiego trafienia jest dość wysokie, więc oddal się jak najpędzej (tylko nie biegnij). Lepiej połóż się w jakiejś wnęce, ponieważ błyskawica uderza w szczyty. Pozbądź się również wszystkich metalowych rzeczy i urządzeń mobilnych. Jeśli uderzy piorun, to w 3-4 sekundy poczujesz smak żelaza w ustach, a włosy na twoim ciele zaczną się poruszać. W zagrożeniu uderzeniem najlepiej stań na czymś co odizoluje cię od ziemi, ukucnij na palcach, by zmniejszyć powierzchnię przepływu wyładowania.

11. Przejście przez ulicę

Jeśli przechodząc przez ulicę zobaczysz światło na szybie samochodu, prawdopodobnie kierowca cię nie zobaczy. Najlepiej zaczekać, nawet jeśli zgodnie z przepisami, mógłbyś przejść.

12. Jeśli zgubisz się w lesie

Wraz z początkiem sezonu grzybowego rośnie liczba zagubionych w lasach. Jeśli kiedykolwiek dasz się ponieść emocjom i w pewnym momencie zdasz sobie sprawę, że nie wiesz, dokąd pójść, powinieneś najpierw poszukać wody. Możesz zwrócić uwagę na ptaki: te, które latają wysoko, zwykle lecą do stawu, a nisko – od niego. W prawie wszystkich przypadkach ścieżka przy stawie zaprowadzi cię na jakąś drogę. Jeśli droga zostanie znaleziona, pozostaje ruszyć nią w stronę cywilizacji.

13. Pacjent z cukrzycą stracił przytomność

W przypadku utraty przytomności insuliny nie można wstrzykiwać – może zabić. Najczęściej śpiączka cukrzycowa wynika z hipoglikemii (niskiej zawartości cukru), a insulina tylko pogorszy sytuację. Musisz jak najszybciej wezwać karetkę i spróbować podać cukier, to bardzo pomoże. Jeśli jest to hiperglikemia (dużo cukru), dodatkowy kawałek nie pogorszy sytuacji.

14. Wskakując do wody zakryj nos

Zawsze zakrywaj nos, wskakując do wody stopami w dół. Faktem jest, że mogą tam mieszkać słodkowotne pierwotniaki naegleria fowleri. Przez jamę nosowo-gardłową podczas kąpieli w basenie, jeziorze może dojść do zakażenia. Pierwotniak przenika poprzez wypustki komórek węchowych do mózgu. Po dostaniu się do nosa z silnym przepływem wody lub do nosogardzieli poprzez wdychanie może dotrzeć do mózgu, powodując amebowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które prowadzi do śmierci w prawie 100% przypadków. Ale jeśli go połkniesz, nic się nie wydarzy.

15. Reguła 5 sekund

Wszyscy słyszeliśmy (zasadę, że jedzenie, które spadło na podłogę, można podnosić i jeść przez 5 sekund bez ryzyka dla zdrowia. Jednak zgodnie z licznymi badaniami drobnoustroje raczej nie będą przestrzegać tej zasady. Szczególnie te, które są w tym miejscu i automatycznie przykleją się do pokarmu. Niektórzy naukowcy zgadzają się, że ryzyko jest stosunkowo małe, ale nikt nie odważy się go wykluczyć.

Czy znasz godne polecenia zasady, które sprawdziły się w trudnej dla ciebie sytuacji?

Źródło i Fotografie: tutkatamka.com

Ludzie nie zauważają, że chorują i umierają bezsensownie

Medycyna klasztorna: herbata na nadciśnienie polecana przez lekarzy