12 powodów, dla których dłonie i stopy są zimne

Dlaczego ręce i stopy zamarzają u kobiet znacznie częściej niż u mężczyzn? Wyjaśnienie jest proste.

Po pierwsze, ich procesy termoregulacyjne działają inaczej.

1. Siedzący tryb życia

Przy niewystarczającej aktywności fizycznej krew „stagnuje” i słabo zaopatruje kończyny w ciepło. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że z powodu siedzącej pracy aktywność układu sercowo-naczyniowego spada. Dlatego osoba nie może się rozgrzać nawet po zakończeniu dnia pracy. Przez słabe naczynia krew praktycznie nie dociera do końców rąk i nóg.

2. Stres

Podczas stresu organizm wytwarza zwiększoną ilość adrenaliny, co powoduje skurcz naczyń. W rezultacie dochodzi do zakłócenia przepływu krwi, marznięcia dłoni i stóp. Okresowo pacjent może mieć dreszcze.

3. Niedobór witamin

Niedobór witamin C, E i P. Wszystkie one odpowiadają za utrzymanie napięcia ścian naczyniowych. Niedobór cennych związków prowadzi do uszkodzenia naczyń i niewydolności krążenia. Stanowi towarzyszą również częste siniaki na ciele, szybkie zmęczenie, blada skóra. Patologia często rozwija się u kobiet na restrykcyjnej diecie.

4. Choroby tarczycy

Tarczyca syntetyzuje hormony kontrolujące metabolizm. Ich brak prowadzi do zaburzeń termoregulacji. Kończyny pacjenta wychładzają się, jedną z konsekwencji może też być depresja. Dodatkowe objawy problemów endokrynologicznych to wolne bicie serca, opuchnięte powieki, suchość i łuszczenie się skóry.

5. Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Żelazo jest niezbędne do syntezy hemoglobiny – głównego dostawcy tlenu do tkanek. Niedobór minerałów grozi zakłóceniem procesów energetycznych w komórkach, a w efekcie spadkiem produkcji ciepła. Niedokrwistość z niedoboru żelaza można rozpoznać po innych objawach. Pacjenci skarżą się na częste zawroty głowy, bóle głowy, szumy uszne i senność. Choroba często występuje w czasie ciąży.

6. Niedociśnienie

Gdy ciśnienie rozkurczowe spadnie poniżej 80 mm Hg krew przepływa zbyt wolno przez naczynia. Narządy i tkanki zlokalizowane na obrzeżach cierpią przede wszystkim na brak ukrwienia. Osoby, u których zdiagnozowano niedociśnienie, mają prawie stale zimne dłonie i stopy.

7. Cukrzyca

Ciągłe przeziębienie to tylko jeden z wielu objawów cukrzycy. Przyczyną choroby jest zmniejszenie produkcji insuliny lub zmniejszenie wrażliwości tkanek na ten hormon. Klasycznymi objawami patologii są zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, swędzenie, zaburzenia widzenia.

8. Choroba Raynauda

Choroba ta dotyka najczęściej kobiety w wieku od 30 do 40 lat. Pod wpływem stresu lub zimna palce marzną i najpierw uzyskują biały, a następnie niebieski odcień. Po rozgrzaniu dłonie są zaczerwienione i opuchnięte. Przywróceniu krążenia krwi towarzyszy ból i nieprzyjemne uczucie pieczenia. Przyczyny choroby nie są w pełni ustalone. Większość lekarzy uważa, że ​​za jej rozwój odpowiadają czynniki genetyczne.

9. Dystonia wegetatywna

Stan ten wiąże się z zaburzeniami czynności autonomicznego układu nerwowego, który reguluje napięcie naczyń krwionośnych i ukrwienie narządów wewnętrznych.

Pacjenci skarżą się na marznięcie kończyn, zwiększone zmęczenie, okresowe zawroty głowy i podwyższone ciśnienie krwi. Niektórzy ludzie skarżą się na zgagę, uderzenia gorąca.

10. Osteochondroza

W wyniku deformacji kręgi ściskają nerwy i naczynia krwionośne otaczające rdzeń kręgowy. Występuje ból pleców, zawroty głowy, wpływa na krążenie krwi. Dłonie i stopy są zimne, mogą okresowo odczuwać drętwienie. Zaniedbanie osteochondrozy prowadzi do rozwoju przepukliny kręgosłupa, dlatego bardzo ważne jest terminowe rozpoczęcie leczenia.

11. Miażdżyca tętnic

Płytki cholesterolu są gromadzone na naczyniach, co zwęża ich światło. W rezultacie utrudniony jest przepływ krwi do tkanek i narządów. U pacjentów z miażdżycą obserwuje się nie tylko marznięcie dłoni i stóp. Innymi częstymi towarzyszami choroby są bóle głowy, szumy uszne i zaburzenia pamięci. Patologia może rozwijać się z wiekiem, w wyniku niewłaściwej diety lub w wyniku siedzącego trybu życia.

12. Palenie

Nikotyna powoduje zwężenie małych naczyń – naczyń włosowatych. Skurcz utrzymuje się przez 2-3 godziny. Dlatego osoby, które palą więcej niż dwa papierosy dziennie, często mają problemy z krążeniem.

Źródło i Miniatura wpisu: fabricatinromania.info

Piękne, zdrowe i grube włosy: wypróbuj tę skuteczną domową maseczkę drożdżową i powstrzymaj wypadanie włosów!

Naukowcy udowodnili, że 3-dniowy post może zregenerować cały układ odpornościowy