Zatkane ucho i nie wiesz, co zrobić? Tym sposobem odetkasz je w mgnieniu oka!

Zatkane ucho to niby nie jakiś olbrzymi problem, a jednak duży dyskomfort i trzeba wiedzieć jak szybko się z nim uporać.

Powodów zatkania ucha może być wiele i różnorakich.

Dlaczego ucho się zatyka?

Powodem mogą być między innymi:

• infekcja (zatok lub ucha środkowego)
• za duża ilość woskowiny zalegająca w trąbce Eustachiusza
• woda w uchu
• zmiany ciśnienia
• alergia

Jak sobie poradzić?

Przedstawimy domowe sposoby na zatkane uszy. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczna będzie porada lekarska.

Domowe sposoby:

Najpierw należy ustalić czy problem tkwi w uchu środkowym za błoną bębenkową, czy też w uchu zewnętrznym. W tym celu należy przeprowadzić próbę Valsalvy, która pomaga otworzyć trąbkę Eustachiusza i polega na zatkaniu nosa i ust, a następnie usiłowaniu wydmuchania powietrza. Nie należy tego robić zbyt mocno.

Ten zabieg pomoże w przypadku zatkania ucha z powodu zmian ciśnienia np. na wysokości. Na takie przypadki pomocne są także leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej.

Zatkane ucho zewnętrzne

Olej mineralny

Wlej kilka kropli podgrzanego oleju mineralnego lub oliwki dla dzieci. Uważaj by olej był ciepły, ale nie zbyt gorący. Użyj zakraplacza, żeby mieć pewność, ze do ucha trafi jedynie kilka kropel _1-3 krople). Trzymaj głowę przechyloną (około pół minuty) by olej (oliwka) dobrze spłynęły. Powtarzaj zabieg przez 5 dni, chyba że wcześniej poczujesz ulgę.

Woda utleniona

Zapuść 2-3 krople wody utlenionej do ucha. Usłyszysz syczenie, to jest w porządku, trzymaj głowę przechyloną do czasu, aż syczenie ustanie.

Gdy pięciokrotne przepłukanie ucha nie uwalnia woskowiny, to sygnał, by poszukać innej metody. W tej sytuacji nie warto działać samodzielnie. Najskuteczniejsze będzie udanie się do laryngologa, który wykona irygacje uszu i usunie zalegającą woskowinę.

Domowe procedury nie przeszkodzą w zabiegu, a dzięki wcześniejszemu rozmiękczeniu woskowiny zabieg u laryngologa przyniesie lepsze efekty.

Gdy korek woskowinowy nie jest jeszcze zbyt mocno zakleszczony w uchu można zastosować też krople i spraye zmiękczające woskowinę. W ich składzie można znaleźć właśnie olej mineralny, oliwę z oliwek oraz glicerynę. Te substancje są skuteczne, ponieważ ich budowa chemiczna jest zbliżona do woskowiny, wspomagają więc naturalne mechanizmy oczyszczania ucha.

W celach profilaktycznych, by uniknąć płukania uszu u laryngologa, można je stosować 1-2 razy w tygodniu, w przypadku wystąpienia złogów woskowinowych codziennie przez 4-5 dni. Przed podaniem ich do ucha ważne jest, by ogrzać je w dłoni.

Infekcje zatok i infekcje ucha środkowego to problemy, które należy leczyć farmakologicznie. Szczególnie wtedy, gdy doświadczasz takich objawów jak:

• zawroty głowy
• ból ucha
• dzwonienie w uszach
• znaczące pogorszenie słuchu

Niekoniecznie oznaczają poważne problemy, ale należy je skonsultować z lekarzem.

Źródło: doz.pl, zdrowie.wprost.pl, Miniatura wpisu: freepik.pl

Jedno z najbardziej przydatnych zbóż na świecie! 85% ludzi niezasłużenie kompletnie je ignoruje…

Nawóz do storczyków. Tylko kilka podlewań i nie poznasz swoich kwiatów