Zaaranżuj swój ogród roślinami kwitnącymi przez cały sezon. 5 kwiatów, aby cieszyć się o każdej porze roku

Dowiedz się, jak możesz urządzić własny ogród kwiatowy na wszystkie pory roku. Jeśli marzyłeś o kolorowym ogrodzie i zawsze pełnym kwiatów, oferujemy 5 roślin kwitnących przez cały rok.

Wraz z nadejściem wiosny wszyscy ludzie, którzy mają ogrody, chcą ułożyć je tak pięknie, jak to możliwe. Częstym problemem jest to, że kwiaty wymagają wymiany po kwitnieniu tylko raz. Zanim zdecydujesz, jak będzie wyglądał ogród kwiatowy, proponujemy Ci 5 roślin kwitnących przez cały rok.

1. Pelargonie

Sadzi się je zarówno w doniczkach, jak i bezpośrednio w ziemi na zewnątrz. Mają dużo kolorów i nie są pretensjonalne. Szybko się rozmnażają i zamieniają Twój ogród w pięknie ukwieconą przestrzeń. Kwitną od wiosny do jesieni, a jest ich ponad 200 gatunków.

Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów i liści oraz przesuszonych pędów sprawia, że roślina wygląda lepiej, jest zdrowsza i jest stymulowana do tworzenia nowych kwiatów.

W kolejnych latach pelargonie zakwitną ponownie, jeśli zostaną przycięte do wysokości około 15 centymetrów i przeniesione w jasne, nienarażone na działanie mrozu miejsce przed pojawieniem się pierwszych nocnych przymrozków. W okresie spoczynkowym najlepsza temperatura otoczenia to 5-10°C. W miesiącach zimowych roślina wymaga bardzo małych ilości wody, przez co wydaje się, że obumarła. Ale tak nie jest.

Gdy tylko pelargonia poczuje ciepło i zostanie odpowiednio nawodniona na początku wiosny, wypuści nowe pędy. Roślinę należy wtedy przesadzić do nowej ziemi i, w razie potrzeby, do większej doniczki. Gdy wskazówki te będą przestrzegane, nic nie stanie na przeszkodzie, aby cieszyć się bujnie kwitnącym rajem pelargonii na balkonie lub tarasie.

2. Aksamitka

Rozmnażają się przez rozsiewanie nasion, więc pojawią się co roku. Pozostawiona do późnej jesieni w donicy czy na rabacie, roślina rozsiewa nasiona, które doskonale zimują. W następnym sezonie wystarczy je tylko przenieść na miejsce stałe. Światło jest korzystne dla tego kwiatu. Jest odporny na suszę, ale będzie wdzięczny, będzie łatwiej się rozwijać, jeśli je podlejesz. Mają żółty, pomarańczowy, biały lub czerwonawo-brązowy kolor. Kwiaty aksamitek pojawiają się w lecie i utrzymują się do późnej jesieni.

To roślina allelopatyczna. Jej olejki eteryczne maja ważne zastosowanie w ogrodnictwie. Aksamitka posadzona co kilka lat w warzywniaku, skutecznie zwalcza nicienie glebowe, pasożytujące na roślinach. Dodatkowo specyficzny zapach aksamitek odstrasza szkodliwe owady, a nawet gryzonie. Również ogranicza rozwój chwastów. Polecamy sadzenie jej wśród innych upraw.

Jest bardzo dobrym przedplonem dla truskawek. Już po czterech miesiącach uprawy aksamitki, populacja chorobotwórczych nicieni spada o 90%.

Aksamitka odstrasza mrówki i mszyce oraz negatywnie wpływa na krety!

Aksamitka wabi owady pożyteczne, stanowiąc dla nich pokarm i schronienie.

I co również ważne jest to roślina jadalna, polecana do sałatek, a także do ozdabiania potraw.

3. Ręka Matki Bożej

Ręka Matki Boskiej to pnąca roślina o białych kwiatach czasem podbarwionych na różowo. Wiciokrzew lub Dłoń Matki Bożej, jak się to powszechnie nazywa, emituje wyjątkowy zapach przez cały okres kwitnienia, prawdziwą terapię dla zmysłów.

Roślina ma niesamowite właściwości przeciwzapalne, przygotowany z nich napar może złagodzić bóle głowy i dolegliwości laryngologiczne, jeśli herbata jest używana do płukania gardła.

Stare rzymskie przysłowie mówi: „Jak człowiek mógłby umrzeć, jeśli ma w ogrodzie dłoń Matki Bożej”

Kwiaty wiciokrzewu są bardzo bogaty w kwas salicylowy, związek podobny do aspiryny. Kwiaty są jadalno/pijalne, ale jagody już nie:)

Wiciokrzew szybko się rozrasta. Może mieć wysokość do 3 m i szerokość 1 m. Kwitnie wiosną i latem, ale na jesień owocuje i też wygląda pięknie. Jest to roślina, której nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.

4. Petunie

Petunie pośród wszystkich roślin zajmują czołowe miejsce. I nic dziwnego, gdyż charakteryzuje się niezwykle obfitym kwitnieniem i słodkim zapachem. Petunie królują na balkonach i ogrodach.

Zwisające odmiany są zwyczajowo nazywane przez nas surfiniami. A co najważniejsze to okres kwitnienia, który przypada od maja, aż do pierwszych przymrozków.

5. Hortensja

Można ją sadzić zarówno w doniczkach, jak i na zewnątrz. W ogrodzie hortensja dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina oraz jako grupa na tle trawnika. Dużo radości sprawi nam, gdy posadzimy hortensje przy tarasie, ławce lub altanie. Ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, krzew ten sam w sobie stanowi jednorodną kompozycję.

Ze względu na nadmorskie pochodzenie, hortensje najlepiej czują się w klimacie morskim, wilgotnym i łagodnym. W Polsce najokazalsze krzewy rosną na Pomorzu oraz w zachodniej części kraju.

Hortensje kwitną od czerwca do sierpnia, a kwiatostany utrzymują się nawet przez całą jesień. Co ciekawe, można wpływać na barwę jej kwiatów! Dla uzyskania czerwonych płatków, trzeba glebie nadać zasadowy odczyn, aby kwiaty były niebieskie, a nawet fioletowe, gleba musi być kwaśna.

Źródło i Fotografie: fabricatinromania.info, zielonyogrodek.pl/

Naturalny insektycyd, który nie szkodzi roślinom i nie jest niebezpieczny dla zdrowia

Stary przepis na oczyszczanie nerek – usuwa piasek, rozpuszcza kamienie i leczy zapalenie pęcherza moczowego!