w

Wyhodował roślinę, która daje jednocześnie ziemniaki i bakłażany. Wywołał spore poruszenie

Miłośnicy ogrodnictwa marzą o dorodnych i smacznych plonach. Dla pewnego hodowcy warzyw to jednak za mało. Postanowił wyhodować roślinę, która daje jednocześnie ziemniaki i bakłażany i udało się!

Entuzjasta warzyw Vali Cucu z hrabstwa Neamț w Rumunii odniósł nowy sukces w swojej historii. Okazuje się, że nie pierwszy. Stał się znany dwa lata temu, kiedy uzyskał ziemniaki i pomidory na tej samej roślinie donosi miesięcznik Agrointeligența.

Ostatnie osiągnięcie Valiego Cucu wywołało spore poruszenie, gdy hodowca zamieścił zdjęcia rośliny, z której pozyskał zarówno bulwy ziemniaka, jak i bakłażana.

Sukces zapewnił fakt, że zarówno ziemniak, jak i pomidor lub bakłażan pochodzą z tej samej rodziny: psiankowatych.

Próby Vali Cucu rozpoczęły się w 2015 roku, kiedy przeczytał o Brytyjczyku, który wyhodował ziemniaki i pomidory na tej samej roślinie. Jednak nie pisano tam jak to zrobił.

Zastanawiałem się nad kilkoma opcjami, dopóki nie zdałem sobie sprawy, że aby mieć ziemniaki w ziemi i pomidory na powierzchni, trzeba wykonać proste szczepienie.

„To proste szczepienie, które wykonuje się w V. Nie wymaga żadnej nadzwyczajnej technologii ani umiejętności! Każdy, kto wie, jak to zrobić, może to zrobić. Do sukcesu uprawy potrzebny jest produktywny ziemniak i pomidor, który wytwarza małe i średnie owoce.

Na górę wybrałem pomidory czereśniowe. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią odmianę, zarówno ziemniaka, jak i pomidorów, ponieważ obie rośliny muszą spożywać w zrównoważony sposób składniki odżywcze z gleby, aby wybrane odmiany wytwarzały podobną ilość warzyw.”

„Jeśli chcesz na przykład większej ilości ziemniaków, wybierz bardziej produktywną odmianę ziemniaka i mniej produktywną odmianę pomidora lub bakłażana, a jeśli chcesz uzyskać większą ilość bakłażanów (czy pomidorów), wybierz bardziej produktywną odmianę bakłażana (pomidora) i mniej produktywną odmianę ziemniaka.” – dzieli się swoimi doświadczeniami hodowca.

Jesteśmy pod wrażeniem, a Wy?

Źródło i fotografie: agrointel, ziaruldeastazi