w

Napar z liści piołunu: reguluje cykl miesiączkowy i łagodzi ból . Działa uspokajająco i oczyszczająco

Ta roślina znana jest pod różnymi nazwami: piołun, absynt artemezja, zielony imbir i europejska odmiana Artemisia annua.

Historycznie w starożytnych kulturach greckich i rzymskich piołun używany był w leczeniu dolegliwości żołądkowych, zdrowia psychicznego, gorączki i innych. Można go znaleźć w wielu różnych postaciach, takich jak olejek eteryczny, nalewka czy ekstrakt.

Działa uspokajająco i oczyszczająco.

Piołun zalecany jest wewnętrznie przy wzdęciach, częstych dolegliwościach pęcherzyka żółciowego, niewydolności żołądka, atonii jelit, zapaleniach żołądka, bólach żołądka, chorobach wątroby, wzdęciach, nieregularnych miesiączkach, gorączce, utracie apetytu.

W przeszłości wykorzystywano herbatę z piołunu do eliminacji pasożytów jelitowych. Oprócz tych efektów, nalewki i herbaty z piołunu są również zalecane przy problemach z wątrobą i woreczkiem żółciowym, niestrawności czy utracie apetytu.

Zewnętrznie nalewkę z piołunu nakłada się na trudno gojące się rany, wrzody, wypryski skórne oraz ukąszenia owadów. Ze względu na właściwości antyseptyczne może być stosowany z bardzo dobrymi wynikami w leczeniu ropnych ran. Ugotuj piołun i przemywaj ropną ranę trzy razy dziennie.

Piołun leczy choroby intymne

Przygotowany w formie herbaty pomaga w większości chorób kobiecych, nie zalecany kobietom w ciąży i karmiącym.

Przygotować napar z dwóch łyżek piołunu na litr wody, do której dodaje się łyżeczkę sody oczyszczonej i tym roztworem myć okolice intymne co wieczór przez 14 kolejnych dni.

Zabieg można wykonać równolegle z zaleceniami od lekarza ginekologa. Płukanie pochwy można również przeprowadzić za pomocą herbaty z piołunu, aby przywrócić florę i zmniejszyć nieprawidłowe wydzielanie, swędzenie i pieczenie.

Jak stosować

Herbata (napar)

Łyżeczkę piołunu na filiżankę (250 ml) wrzącej wody odstawiamy na pół minuty, przecedzamy, pijemy co najwyżej trzy filiżanki herbaty dziennie. Zaleca się płukanie gardła naparem z liści piołunu, aby usunąć nieprzyjemny zapach z ust.

Nalewka

Do szklanki (100ml) rafinowanego skoncentrowanego alkoholu (70 %) wsyp cztery łyżki piołunu. Pozostaw na 7 dni, następnie użyj 8-10 kropli dziennie trzy razy w razie potrzeby.

Proszek

Czubek małej łyżeczki z proszkiem piołunu służy do leczenia chorób wątroby.

Spa

Garść piołunu rozpuść w 2 litrach wrzącej wody. Pozostaw na 10 minut, a następnie wykąp się.

Olejek

Olejek z piołunu poprawia pracę serca i stymuluje ośrodkowy układ nerwowy.

Przeciwwskazania

Piołunu nie podaje się kobietom w ciąży pod żadna postacią, ponieważ może spowodować poronienie. Matki karmiące piersią również nie powinny jeść piołunu, ponieważ może to poważnie zaszkodzić dziecku.

Piołun jest przeciwwskazany u osób cierpiących na schorzenia układu nerwowego, bardzo słabych pacjentów oraz cierpiących na ostre infekcje jelitowe.

Uwaga!

Nadużywanie piołunu powoduje zaburzenia psychiczne, utratę pamięci, nudności i drżenie. Zabiegi piołunu stosuje się nie dłużej niż dwa tygodnie.

Ciekawostka

Średniowieczni mnisi dodawali piołun do atramentu, którym pisali, aby myszy nie gryzły ksiąg.

Wysokoprocentowy napój alkoholowy otrzymywanego w procesie ekstrakcji kwiatów i liści piołunu (Artemisia absinthium), anyżu i kopru włoskiego oraz mniejszych ilości innych ziół nazywa się ansynt. Pierwsza receptura została opracowana w XVIII wieku w Val de Travers w obecnym szwajcarskim kantonie Neuchâtel. Początkowo stosowany był jako leczniczy eliksir na wszelkie dolegliwości, zwłaszcza przeciwbólowo. Potem spopularyzował się w kręgach paryskiej bohemy, gdzie uważany był za środek psychoaktywny. Współczesne badania nie wykazały jednak, żeby absynt był bardziej niebezpieczny, czy w większym stopniu psychoaktywny, niż inne alkohole.

Źródło i Miniatura wpisu: doctorandreilaslau.com, wikipedia.com