w

Co zrobić z malinami wiosną, aby latem zbierać owoce wiadrami

Aby maliny obficie owocowały, należy starannie pielęgnować krzaki. Trzeba zacząć o nie dbać już wczesną wiosną.

Krzewy malinowe, mimo że nie są bardzo wymagające, dobre plony wydają, gdy mają zaspokojone wszystkie potrzeby, w tym dostępność pierwiastków, właściwe ph gleby, dostęp do światła i wody.

Ponieważ korzenie malin są płytkie, leżą poziomo pod ziemią, szkodzi im odgarnianie ziemi w okolicach krzewu. W taki sposób łatwo uszkodzić system korzeniowy, a rośliny mogą po prostu uschnąć.

Przycinanie

Przycinanie malin zależy od tego czy nasz krzew jest maliną letnią owocującą na pędach dwuletnich czy maliną jesienną owocującą na pędach jednorocznych.

W przypadku malin jesiennych należy przyciąć przy ziemi wszystkie pędy. To pobudza roślinę do tworzenia nowych przyrostów. Najlepiej zrobić to po owocowaniu późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną zanim krzew się obudzi.

Po zakończeniu owocowania pędy dwuletnie malin letnich szybko zasychają. Usuwamy je od razu po zbiorze tuż przy ziemi. Następne przystępuje się do przerzedzania zielonych pędów jednorocznych. Na każdym krzaku pozostawia się ok. 4-6 pędów. Najbardziej wybujałe pędy można lekko skrócić pod kątem do pierwszego pąka – to pomaga roślinie się rozkrzewić.

Po osiągnięciu przez pędy boczne długości 30-40 cm należy je przyciąć, co da impuls do rozwoju dodatkowych pędów, a tym samym kilkukrotnie zwiększy plon malin.

Usuwanie chwastów i opadłych liści

Jeśli pod krzakami są chwasty, należy je usunąć, to samo dotyczy zeszłorocznych liści. Dobrze też delikatnie poluzować górną warstwę ziemi.

Aplikacja nawozu

Wczesną wiosną maliny należy karmić saletrą amonową (nawozy azotowe). W 10 litrach wody rozpuścić 1 łyżkę stołową i podlać wokół łodygi (2-3 litry na krzak).

Po dodaniu saletry amonowej glebę dobrze jest oprószyć popiołem (pół szklanki na krzak) i dodać trochę mąki dolomitowej. Ta ostatnia dostarcza składniki odżywcze, takie jak wapń, magnez i mikroelementy niezbędne dla roślin, odkwasza glebę, znacząco poprawia jej strukturę i zwiększa przyswajalność składników odżywczych i wody, zmniejsza rozpuszczalność pierwiastków szkodliwych dla roślin – aluminium i manganu, dzięki czemu uodparnia roślinę na wchłanianie szkodliwych substancji, hamuje choroby zakaźne, takie jak parch i stępka, zwiększa odporność rośliny na chlorozę, brązową plamkę, poprawia tworzenie chlorofilu i aktywuje fotosyntezę, a także sprzyja wzrostowi masy zielonej, pomaga przedłużyć kwitnienie i zwiększa plon.

Ponadto można użyć nawozu mineralnoorganicznego uniwersalnego (2 łyżki ) i posypać krzakami, poluzować ziemię.

Zamiast nawozów mineralnych można stosować nawozy organiczne. Na przykład użyj naparu z obornika krowiego w proporcji od 1 do 10.

Ściółkowanie

Po karmieniu ziemię wokół krzewu należy ściółkować kompostem zmieszanym z humusem. Pozwoli to na dłużej zachować wilgoć.

Leczenie fungicydami

Po zastosowaniu nawozów i ściółkowaniu gleby pod krzakami należy je potraktować preparatem grzybobójczym opartym na związkach miedzi (Miedzian, Bordeaux). Trzeba też spryskać ziemię pod malinami.

Te środki pomogą Ci uzyskać dobre zbiory malin, owoce będą duże, słodkie, zdrowe i w dużej ilości.

Źródło: naykapravdu.v.ua, Miniatura wpisu: freepik.com