w

Pozbądź się chwastów za pomocą prostej sztuczki: wystarczy „magiczny” składnik z kuchni

Wielu ogrodników „zwalcza” chwasty, wyrywając je ręcznie lub wyposażając się w wypalarkę do chwastów. Ale obie metody są czasochłonne i mało skuteczne.

Muszą być regularnie powtarzane, aby zapobiec ponownemu wyrastaniu. Aby uprościć sobie zadanie wielu z kolei wybiera chemiczne herbicydy. Ale może to stanowić zagrożenie dla środowiska nawet, jeśli robimy to w miejscach bezpośrednio oddalonych od nasadzeń.

Istnieje łatwiejsza i bezpieczniejsza alternatywa pozbycia się chwastów. I to nawet nie jedna.

Pierwszą zalecaną i bezpieczną jest użycie soli. Chociaż może się to wydawać zaskakujące i zbyt proste, chlorek sodu może być skutecznym i nietoksycznym herbicydem.

Soli także używamy w sposób rozważny. Nie służy ona innym roślinom więc używamy jej tylko na chwasty, które rosną w szczelinach lub chodnikach, a nigdy w ogrodzie.

Siła roztworu wody z solą może zmieniać się w zależności od pożądanego stężenia do zwalczania wzrostu chwastów. Na przykład 1 części soli na 2 części wody to roztwór słaby. Podczas gdy mocniejszy, do roślin bardziej opornych, będzie miał stężenie soli i wody w stosunku 2:1 lub 3:1.

Pozostałe metody jak pozbyć się chwastów bez chemikaliów

1. Użyj wrzącej wody

Polanie chwastu wrzącą wodą to najtańszy i najprostszy sposób na zniszczenie wyrastających spomiędzy płyt, kostki, grysu czy innego utwardzenia ścieżek, podjazdów, dróg czy tarasów chwastów. Wystarczy polać wrzątkiem i wyrastająca roślina ginie wraz korzeniami.

2. Weź biały ocet

Czysty, nierozcieńczony biały ocet jest bardzo skutecznym naturalnym herbicydem dla małych lub słabo rozwiniętych roślin. Umieść ocet w spryskiwaczu i nałóż spryskaj chwasty. Nie zaleca się spryskiwania ziemi, na której coś będzie sadzone, ponieważ ocet może niekorzystnie wpływać na glebę.

3. Soda oczyszczona

W pozbywaniu się chwastów z pęknięć w chodniku czy podjeździe sprawdzi się też soda oczyszczona. Wodorowęglan sodu jest fitotoksyczny dla roślin. Ma wysoką zawartość soli, która wysysa wilgoć z liści i korzeni. Potraktowane nią chwasty odwodnią się i umrą wraz z korzeniami, więc nie będą w stanie odrosnąć.

Podczas stosowania tej metody również należy zachować ostrożność, ponieważ soda oczyszczona jest szkodliwa dla roślin, które uprawiamy. Dlatego tę metodę należy stosować tylko w przypadku chwastów rosnących w szczelinach chodnika lub między kostkami brukowymi.

Jak aplikować

Wystarczy posypać 1 łyżeczkę na roślinę. Jeśli roślina jest szczególnie duża, użyj więcej, aż zostanie całkowicie pokryta, od liści po łodygi. Dobrym sposobem jest posypanie chodnika sodą oczyszczoną, a następnie użycie miotły do ​​wepchnięcia jej w małe pęknięcia.

Innym sposobem jest zrobienie sprayu na bazie sody oczyszczonej. Wymieszaj 1 ½ szklanki sody oczyszczonej z 1 łyżką octu lub soku z cytryny. Następnie dodaj to do 3,7 litra wody. Po wymieszaniu roztworu wlej go do butelki z rozpylaczem i spryskaj chwasty.