w

Wbiła drut miedziany w łodygę pomidorów żeby je chronić przed zarazą. Czy to naprawdę działa?

Zaraza późna to choroba, która co roku niszczy uprawy w setkach miejsc. Choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku upraw roślin psiankowatych, w tym pomidorów.

Aby ratować pomidory, ogrodnicy stosują wiele metod, nawet tak egzotycznych, jak użycie drutu miedzianego.

Ale czy ta metoda działa w praktyce?

A jeśli tak, to jak prawidłowo używać drutu, aby chronić plony przed zarazą?

Szczegółowe odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jaka jest natura choroby

Przede wszystkim czym jest zaraza późna. Czynnikiem wywołującym chorobę jest organizm grzybowy phytophthora. Istnieje wiele odmian tych grzybów, ale najbardziej niebezpiecznym i najpowszechniejszym jest Phytophthora infestans.

Phytophthora jest w stanie zniszczyć plony wszystkich upraw psiankowatych w ciągu jednego sezonu – ziemniaków, pomidorów, bakłażanów, papryki. Czasami przenosi się do truskawek, a jeśli ma się szczególne pecha, nawet do drzew ogrodowych, w szczególności do jabłoni.

Phytophthora wpływa na absolutnie wszystkie organy roślin – od kwiatów po korzenie… Tworzą się na nich pęknięcia, plamy czarnej zgnilizny. Przez pęknięcia dochodzi do wtórnego zakażenia innymi rodzajami grzybów i bakterii chorobotwórczych. Owoce zarażone szybko gniją i mają nieprzyjemny smak.

Wpływ miedzi

Wiadomo, że miedzi i większości grzybów nie jest ze sobą po drodze… Związki miedzi szybko i skutecznie zabijają komórki grzybni, niszcząc całą kolonię. Na tym opiera się działanie tak sprawdzonych leków przeciwgrzybiczych, jak roztwór siarczanu miedzi (siarczanu miedzi) i płynu Bordeaux (siarczan z dodatkiem zawiesiny wapna).

Mając to na uwadze wielu ogrodników wpadło na pomysł: jeśli miedź zabija grzyby – może warto zastosować „ciężką artylerię”, czyli czystą miedź? A eksperymenty rozpoczęły się od kawałków drutu miedzianego.

Może się przydać: Jak zapobiegać chorobom roślin stosując jod w ogrodzie

Po raz pierwszy taka metoda walki została opisana w popularnej książce „Rady dla ogrodników” autorstwa AI Spiridonovej i EA Chenykaeva w 1974 roku.

Nie przeprowadzono żadnych poważnych eksperymentów, a te, które zostały przeprowadzone dały wyniki, które nie pozwalają na jednoznaczne uznanie metody za użyteczną lub nieskuteczną. A mimo to metoda staje się coraz bardziej popularna.

Miedź w powietrzu utlenia się stopniowo, a jej związki i jony wraz z ruchem soków są przenoszone przez krzew pomidora. W rezultacie komórki zarazy późnej przenikające do pomidorów mogą umrzeć.

Jednak niemożliwe jest nawet przybliżone obliczenie ilości miedzi wprowadzanej do rośliny, co oznacza, że ​​przypadki przedawkowania są dość prawdopodobne.

I miedź – nie wolno nam o tym zapomnieć! – dla człowieka może być szkodliwa.

Ważne. Zastosowanie drutu miedzianego można uznać jedynie za eksperymentalną pomocniczą metodę ochrony przed zarazą.

Zastosowanie drutu miedzianego w praktyce

Przede wszystkim warto pamiętać: drutu używa się tylko do dojrzałych roślin, na których uformowały się już wszystkie owocostany… Nakłuwanie młodych krzewów jest absolutnie niedopuszczalne: straty plonów będą porównywalne do strat spowodowanych samą zarazą zarazy.

Aby chronić przed zarazą drutu miedzianego używa się na kilka sposobów:

Jako podwiązka na łodygi. Nawet jeśli korzyść zapobiegawcza jest wątpliwa, znacznie wygodniej jest związać drut miedziany niż na przykład z materiałem syntetycznym: drut łatwo się wygina, mocno mocuje roślinę, nie uszkadzając jej ponownie, a jednocześnie nie rozkłada się latem, jak na przykład sznurek jutowy – dlatego ta sama podwiązka może być używana przez wiele lat z rzędu.

Wiązanie korzeni. Ta metoda została opracowana w Niemczech. W tym przypadku podczas sadzenia sadzonek z drutu miedzianego w ziemi tworzy się pierścień, w którym sadzi się krzew. Zastosowano drut o przekroju około pół milimetra i długości około 50 cm.

Umieszczanie kawałka miedzi w otworze podczas sadzenia sadzonek. W teorii powinno działać, w praktyce ogrodnicy diametralnie nie zgadzają się w ocenie skuteczności tej metody.

Jak prawidłowo używać drutu miedzianego

Aby drut miedziany miał maksymalny efekt prewencyjny, przestrzegaj kilku prostych zasad: Ekspozycja na drut powinna być jak najmniej traumatyczna dla roślin. Najlepszą opcją jest związanie drutem, związanie korzeni i ułożenie w otworach. Lepiej jest powstrzymać się od nakłuć.

Wybierając przekłuwanie łodygi, wybieraj tylko dojrzałe krzewy. Przebicie na etapie sadzonek, prowadzi w najlepszym przypadku do zahamowania rozwoju rośliny.

Podczas przekłuwania końce drutu nie powinny być owijane wokół łodygi – zakłóci to jej wzrost.

Używaj drutu wolnego od warstwy tlenków powierzchni i izolacji.

Zapobieganie zarazy za pomocą drutu miedzianego

W teorii, zapobieganie zarazy za pomocą drutu miedzianego jest następujące: Pod wpływem soku zawartego w łodygach miedź wchodzi w reakcje chemiczne ze składnikami roślin. Związki i jony miedzi wraz z prądem składników odżywczych są rozprowadzane po całym krzaku pomidora.

Kiedy grzyb próbuje rozpocząć tworzenie kolonii, związki miedzi hamują wzrost jego komórek, a zaraza późna zamiera. Film tlenkowy, który tworzy się na powierzchni miedzi, dość dobrze izoluje większość metalu przed kontaktem z komórkami krzewu pomidora – w wyniku czego bardzo mało miedzi dostaje się do rośliny.

Opinie ogrodników

Jak w przypadku każdej kontrowersyjnej metody, opinie praktyków są diametralnie różne.

„Przekłuwam pomidory cienkimi drutami już od 12 lat, do tej pory nigdy nie miały one ani jednej ogniska phytophthora.

„Używałam drutu, ale to nie okazało się panaceum na zarazę. Dodatkowo stosuję płodozmian, co pięć lat zalewam działkę silnym roztworem witriolu, a do nawadniania latem stosuję Fitosporin.”

„Phytophthora zaatakowała wszystkie moje krzaki na otwartej działce. Aby zachować pomidory przynajmniej w szklarni (jeszcze nie zaatakowane), przebiłem wszystkie rośliny miedzianymi drutami. Nie było ani jednego przypadku choroby”.

„Używam drutu, ale nie wiem, czy jest z tego jakaś korzyść. Phytophthora jest nieobecna – ale sąsiedzi też jej nie mają, a nie przebijają miedzią, podlewają ją fungicydami.

„Ta metoda nie działa! Czytałem o nim w czasopiśmie, próbowałem w szklarni – Pomidory przyswajają miedź tylko w postaci rozpuszczalnej – a w łodygach nie ma kwasu, który rozpuszcza drut. Vitriol jest bardziej bezużyteczny ”

Ważne.

Decyzja o zastosowaniu tej metody lub nie zależy od ogrodnika.

Leczenie phytophthora jest trudniejsze niż zapobieganie jej występowaniu…. Dlatego nawet w przypadkach, gdy używany jest drut, nakłucia lub podwiązka nie maja sensu, gdy zaraza już się rozpoczęła.

„Fitosporin” jest dobry w różnych formach. Zaletą jest to, że opiera się na hodowli żywych bakterii glebowych – co oznacza, że ​​przedawkowanie jest niezwykle mało prawdopodobne, nadmiar bakterii po prostu umrze.

Jest środkiem o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym w zwalczaniu takich chorób jak: zgnilizna korzeni, zgorzel siewek i sadzonek, mączniak, rdza brunatna, fytoftyroza.
Mikrobiologiczny preparat opiera się na naturalnej kulturze bakterii naturalnego pochodzenia: żywych zarodnikach i komórkach BACILLUS SUBTILIS 26 D

24 godziny przed pierwszym użyciem pastę Fitosporin rozcieńcza się wodą w stosunku 1: 2 . Przez dobę rozcieńczony preparat trzymamy przy pokojowej temperaturze, po czym powstały roztwór ponownie rozcieńcza się wodą bezpośrednio przed traktowaniem roślin, nasion lub gleby. Preparat rozcieńczamy wodą bez chloru. Ten roztwór o wysokim stężeniu przechowujemy w butelce w chłodnym i ciemnym miejscu około 6 miesięcy. Przed użyciem roztwór musi odstać 1,5- 2 godziny celem uaktywnienia się bakterii. Do podlewania roślin doniczkowych stosuje 15 kropli roztworu roboczego na 1 litr wody, dla roślin ogrodowych: 6-10 ml (2-3 łyżeczki) na 10 l wody na 10 roślin. Jest to naturalny preparat więc nie obawiajmy się o przedawkowanie. Preparat może być stosowany do polepszenia jakości ziemi kompostowej, przyspiesza dojrzewanie kompostu

Żaden środek profilaktyczny nie pomoże, jeśli stworzone zostaną sprzyjające warunki do rozwoju zarazy. Użyj ściółki rabatowej ze zgniłą słomą. Zawiera pożyteczną bakterię, która hamuje rozwój grzybów i patogenów. Staranne przestrzeganie płodozmianu to najważniejszy warunek dobrych zbiorów! Zapobieganie zarazie jest znacznie łatwiejsze niż jej leczenie. A drut miedziany to tylko część środków zapobiegawczych.

Źródło: Борис Гордеев/youtube, Procvetok/youtube, Сад, огород и не только…/youtube, farm-pl.desigusxpro.com/ Miniatura wpisu: Борис Гордеев/youtube