w ,

Trzyletnie dzieci mają cholesterol jak 60-latki. Nie dożyją nawet trzydziestki

Najnowsze dane są naprawdę niepokojące. Podwyższony cholesterol u dziecka powinien należec do rzadkości.

Tymczasem problem dotyczy coraz większej grupy i ciągle rośnie. Na miażdżycę coraz częściej chorują kilkuletnie dzieci!

Miażdżyca jest na jednym z pierwszych miejsc chorób, które są przyczyną śmierci ludzi po czterdziestym roku życia. I ten wiek zaczyna się obniżać.

Jest odpowiedzialna za udary i zawały serca.

Już u niektórych 2-latków stwierdzono złogi chlesterolu, które zaczynaja odkładać się w ścianach tętnic. Tworzą one blaszki miażdżycowe, które w około 10 roku życia zaczynaja rozwijać miażdżycę u dziecka.

Dieta dzieci jest złożona ze zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych i coraz mniejszej ilości ruchu.

Dzieciom w grupie ryzyka, gdy choroba występuje w rodzinie, warto przebadać poziom lipidu już w okolicach trzeciego roku życia.

Dzieci, nie obciążone warto przebadać od 10-tego roku życia.

Pediatra przeprowadza wywiad rodzinny i ocenia narażenie na dziedziczną hipercholesterolemię. U dzieci, które są w grupie ryzyka wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych należy rozpocząć leczenie w momencie kiedy stężenie cholesterolu LDL jest wyższe niż 190 mg/dl. U dzieci z dodatnim wywiadem rodzinnym w momencie powyżej 160 mg/dl. Natomiast u dzieci z cukrzycą, gdy przekroczy 130 mg/dl.

Profilaktyka

Należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i dietę bogatą w warzywa i tłuszcze roślinne. Dziecko powino jeść chude mięso i odtłuszczony nabiał.

Podziel się z innymi rodzicami!