Pomidor to szczególna kultura, której wyjątkowo nie służy produkcja masowa. W jej wyniku uzyskuje wprawdzie lepszy wygląd, trwałość czy odporność owoców, ale proporcjonalnie do tych zysków pomidor traci na smaku i zapachu. A to właśnie one są źródłem przyjemności konsumpcji. Dlatego warto uprawiać je samodzielnie, ponieważ niemal zawsze będą bardziej smaczne i aromatyczne.
Wysiłek włożony w uprawę własnych pomidorów na pewno się opłaci. Własne bowiem będą zdrowsze, pozbawione chemikaliów i tańsze.
Jakie środki należy podjąć, aby uzyskać obfite zbiory pomidorów?
W uprawie pomidorów niezwykle ważne jest zachowanie pewnych zasad dotyczących, nawadniania, oświetlenia, temperatury, karmienia, odchwaszczania, podwiązywania czy uszczykiwania. Wykonywane poprawnie maksymalizują ostateczny efekt uprawy, osiągając możliwie największą ilość jak i jakość owoców. Ale bardzo ważne jest również, aby sadzonki pomidorów miały odpowiednie sąsiedztwo.
Właściwe sąsiedztwo jest bardzo ważne dla pomidorów. Niektóre rośliny posadzone w ich pobliżu odżywiają glebę albo pomagają odstraszyć szkodniki. Inne przeciwnie, przyciągają te same choroby i szkodniki albo rywalizują z pomidorami o składniki odżywcze.
Jakie warzywa sadzić obok pomidorów, aby uzyskać obfite zbiory?
Cebula, czosnek i rośliny strączkowe poprawiają jakość gleby i wzbogacają ją w azot.
Facelia, gorczyca i fasola doskonale sprawdzają się jako tzw. zielone nawozy.
Sałata, buraki, szparagi, czosnek, szczaw, marchew i seler pozytywnie wpływają na rozwój pomidorów.
Pokrzywa chroni pomidory przed szkodnikami. Poprawia również strukturę gleby.
Dobrymi sąsiadami pomidorów są cukinia, dynia, arbuzy i melony.
Kwiaty nagietka są doskonałą ochroną przed szkodnikami.
Czego nie sadzić obok pomidorów?
Niektóre rośliny nie są „przyjazne” pomidorom. Kapusta i rzodkiewka spowalniają rozwój i dojrzewanie owoców. Podobnie może działać sąsiedztwo ogórków lub papryki.
Zdecydowanie odradzane jest również sadzenie ziemniaków obok pomidorów, ponieważ sadzonki są narażone na zarazę ziemniaczaną.