Posadź to warzywo obok pomidorów, a plony podwoją się!

Pomidor to szczególna kultura, której wyjątkowo nie służy produkcja masowa. W jej wyniku uzyskuje wprawdzie lepszy wygląd, trwałość czy odporność owoców, ale proporcjonalnie do tych zysków pomidor traci na smaku i zapachu. A to właśnie one są źródłem przyjemności konsumpcji. Dlatego warto uprawiać je samodzielnie, ponieważ niemal zawsze będą bardziej smaczne i aromatyczne.

Wysiłek włożony w uprawę własnych pomidorów na pewno się opłaci. Własne bowiem będą zdrowsze, pozbawione chemikaliów i tańsze.

Jakie środki należy podjąć, aby uzyskać obfite zbiory pomidorów?

W uprawie pomidorów niezwykle ważne jest zachowanie pewnych zasad dotyczących, nawadniania, oświetlenia, temperatury, karmienia, odchwaszczania, podwiązywania czy uszczykiwania. Wykonywane poprawnie maksymalizują ostateczny efekt uprawy, osiągając możliwie największą ilość jak i jakość owoców. Ale bardzo ważne jest również, aby sadzonki pomidorów miały odpowiednie sąsiedztwo.

Właściwe sąsiedztwo jest bardzo ważne dla pomidorów. Niektóre rośliny posadzone w ich pobliżu odżywiają glebę albo pomagają odstraszyć szkodniki. Inne przeciwnie, przyciągają te same choroby i szkodniki albo rywalizują z pomidorami o składniki odżywcze.

Jakie warzywa sadzić obok pomidorów, aby uzyskać obfite zbiory?

Cebula, czosnek i rośliny strączkowe poprawiają jakość gleby i wzbogacają ją w azot.

Facelia, gorczyca i fasola doskonale sprawdzają się jako tzw. zielone nawozy.

Sałata, buraki, szparagi, czosnek, szczaw, marchew i seler pozytywnie wpływają na rozwój pomidorów.

Pokrzywa chroni pomidory przed szkodnikami. Poprawia również strukturę gleby.

Dobrymi sąsiadami pomidorów są cukinia, dynia, arbuzy i melony.

Kwiaty nagietka są doskonałą ochroną przed szkodnikami.

Czego nie sadzić obok pomidorów?

Niektóre rośliny nie są „przyjazne” pomidorom. Kapusta i rzodkiewka spowalniają rozwój i dojrzewanie owoców. Podobnie może działać sąsiedztwo ogórków lub papryki.

Zdecydowanie odradzane jest również sadzenie ziemniaków obok pomidorów, ponieważ sadzonki są narażone na zarazę ziemniaczaną.

Czym wzbogacić glebę na dnie dołka, aby uzyskać bogate zbiory pomidorów?

Tylko trzy łyżki na krzak porzeczki po kwitnieniu. Owoce będą wielkie i słodkie