Czym wzbogacić glebę na dnie dołka, aby uzyskać bogate zbiory pomidorów?

Pomidory są jednymi z najpopularniejszych warzyw uprawianych w ogrodach na całym świecie. Aby uzyskać obfite zbiory pomidorów, nie wystarczy tylko posadzić rośliny w glebie.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie jej wzbogacenie, aby zapewnić sadzonce wszystkie potrzebne składniki. Pozwoli to pomidorom zdrowo rosnąć i obficie owocować.

Ważne jest, aby gleba była żyzna i nie brakowało w niej potrzebnych składników. Dlatego warto zadbać o nią jesienią, a wiosną dodatkowo wzbogacić kompostem.

Jak przygotować ziemię w dołku podczas sadzenia pomidorów

Pomidorom zaleca się nawozy potasowe i fosforowe, które wylewa się na powierzchnię gleby lub miesza z ziemią.

Jeśli gleba jest kwaśna, warto dodać wapno, popiół drzewny lub mąkę dolomitową. Odpowiednie ph pozwoli pomidorom lepiej owocować i szybciej rosnąć.

Nawozy mineralne należy dodawać w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. W początkowej fazie wzrostu roślin lepiej unikać takich nawozów.

Przed sadzeniem sadzonek zaleca się podlewanie gleby roztworem drożdży rozpuszczonych w wodzie (10 g drożdży rozcieńcza się w 10 litrach wody). Podlać każdy dołek płynem.

Popiół drzewny zawiera dużo potasu. Musi być wsypany do każdego dołka po 100 g. Następnie przysypuje się żyzną glebą, a ziemię wokół pomidorów dodatkowo posypuje popiołem.

Możesz również użyć skórki cebuli do umieszczenia w otworach na sadzonki. Chroni pomidory przed szkodnikami i chorobami, a także wzmacnia układ odpornościowy i aktywuje wzrost roślin.

Skorupka jajka ma także wiele składników odżywczych. Można ją również zemleć lub rozetrzeć na proszek i wsypać do otworów podczas sadzenia.

Miniatura wpisu: freepik.com

Idealna marchew bez grama chemii: Jak zdrowo i efektywnie uprawiać warzywa?

Posadź to warzywo obok pomidorów, a plony podwoją się!