Sadzenie sadzonek winogron jesienią: praktyczne porady

Uprawa winogron wielu początkującym ogrodnikom nastręcza sporo trudności.

Jest wiele czynników, które wpływają na powodzenie uprawy i to począwszy od posadzenia sadzonek.

Podpowiemy co jest ważne i jak wszystko wykonać, by móc w najbliższym sezonie cieszyć się dorodnymi gronami.

Wybór miejsca do sadzenia winogron

Wybór miejsca do sadzenia winogron jest bardzo ważny, ponieważ warunki otoczenia decydują o sukcesie całej imprezy. Winogrona są raczej niewymagającą rośliną, ale należy wybrać dla nich dobre miejsce, najlepiej od strony południowej lub południowo-wschodniej, w pobliżu ogrodzeń lub budynków. Takie umiejscowienie pozwoli słońcu oświetlać winogrona przez cały dzień, a obecność ścian budynku pozwoli na oddawanie ciepła nocą.

Z tego samego powodu lepiej układać rzędy winogron z północy na południe. Nie wolno też zapominać o właściwej odległości między sadzonkami i między rzędami (jeśli planujesz założyć winnicę). Optymalna odległość między sadzonkami będzie wynosić co najmniej 2-3 metry, a między rzędami co najmniej 2,5-3 m, zapewni to wystarczającą ilość miejsca na odżywianie i rozwój.

Ogólnie idealne miejsce na winogrona powinno być: wysoko położone, słoneczne, wystarczająco suche, ale nie przesychające.

Sadząc winogrona, należy wziąć pod uwagę, że ta roślina jest wieloletnia, a przestrzeni do rozwoju potrzebuje całkiem sporo. Trzeba to uwzględnić przy wyborze miejsca.

Kiedy najlepiej sadzić winogrona

Najbardziej optymalny czas na sadzenie sadzonek winogron to jesień. Powodów jest kilka: sadzonek nie trzeba przechowywać, co oznacza, że ​​ryzyko zachorowania lub uszkodzenia jest prawie minimalne; podczas sadzenia jesiennego system korzeniowy sadzonki jest już wystarczająco rozwinięty i pozostaje aktywny, co pozwala sadzonce nawet przy ujemnej temperaturze zakorzenić się i przystosować.

Po nadejściu wiosny taka sadzonka natychmiast zaczyna się budzić i rozwijać, co zmniejsza jej podatność na wczesne choroby i szkodniki.

Przygotowanie do sadzenia

System korzeniowy winogron jest bardzo silny, ale jego główna część znajduje się w górnej, żyznej warstwie gleby, która mieści się na ok 50 cm głąb od powierzchni.

Wymiary otworu do sadzenia powinny wynosić od 0,6 x 0,6 x 0,6 do 1 x 1 x 1 metra. Jeśli to możliwe warto przygotować otwory do sadzenia z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Po wykopaniu otworu należy go odpowiednio wypełnić. Do wypełnienia dołu potrzebne będą: obornik, kilka wiader żyznej gleby, 1 litr popiołu drzewnego, który jest bogaty w potas i pierwiastki śladowe.

Do rozwoju sadzonki można też dodać 100-200 g nawozu fosforanowego. Mieszamy wszystkie wymienione składniki i równomiernie umieszczamy je w dole. Przed sadzeniem ziemia powinna trochę stać, aby się skurczyć.

Teraz czas na przygotowanie do sadzenia samej sadzonki. Dzień przed sadzeniem należy umieścić sadzonkę w czystej wodzie z dodatkiem stymulantów, które zapewnią dobre ukorzenienie.

Można użyć naturalnego stymulatora, takiego jak miód. Do tego miesza się 1 łyżkę surowego, niepasteryzowanego miodu w 0,5 litra ciepłej wody (do tego można dodać łyżkę cynamonu), zanurza sadzonkę na chwilę i zaraz po wyjęciu sadzi. Miód ma naturalny hormon wzrostu, stymulujący rozwój korzeni, a także działanie antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe, które poprawia odporność na choroby.

Sadzenie sadzonek winogron

Podczas sadzenia korzenie powinny być lekko wilgotne, nie wolno pozwolić im wyschnąć. Sadząc należy wziąć pod uwagę dwie ważne kwestie: głębokość sadzenia oraz położenie górnego oczka sadzonki.

Na przygotowaną mieszankę gleby, obornika i popiołu, które wcześniej zostały umieszczone w dole wysypujemy żyzną warstwę gleby, bez żadnych dodatków do wysokości, na której mogą znaleźć się korzenie. Ta warstwa będzie działać jak bufor między korzeniami a nawozem, aby zapobiec uszkodzeniu systemu korzeniowego.

Opuszczamy naszą sadzonkę na tę warstwę z żyznej gleby i rozkładamy jej korzenie tak równomiernie, jak to możliwe.

Dół sadzonki powinien być umieszczony na głębokości 40-50 cm. Z kolei oczko, z którego wyrasta pęd powinno być skierowane na południe.

Następnie zasypujemy sadzonkę żyzną warstwą ziemi, ugniatamy ją i wylewamy około 1 wiadra wody. Czekamy, aż cała objętość wody zostanie wchłonięta do gleby. Po wchłonięciu wody zasypujemy dół do poprzedniego poziomu ziemią, ale już go nie ubijamy.

Często niedoświadczeni ogrodnicy podczas sadzenia w wilgotnej glebie lub podczas deszczu nie podlewają sadzonek.

To błąd. Obfite podlewanie pozwala usunąć tunele powietrzne z systemu korzeniowego i zapewnia lepszy kontakt korzeni z podłożem. Co jest absolutnie konieczne do ukorzenienia.

Udało się prawidłowo posadzić sadzonkę. Co dalej?

Ochrona sadzonek na zimę

Główny etap prac został zakończony, ale konieczne jest zabezpieczenie młodej rośliny przed zbliżającymi się mrozami. Należy pamiętać, że sadzenie jesienne przeprowadza się nie później niż 2 tygodnie przed nadejściem mrozu.

Istnieje kilka sposobów na ochronienie sadzonek na zimę: jednym z nich jest wycięcie plastikowej butelki i umieszczenie jej na sadzonce, przykrycie na wierzchu warstwą ziemi o grubości 15-20 cm.Pamiętaj, aby zaznaczyć miejsca, w których posadziłeś sadzonki, więc łatwiej będzie je znaleźć na wiosnę. Sadzonki można przykryć włókniną, albo gałęziami i opadłymi liśćmi, a także niewielką warstwą ziemi, co na wiosnę również stworzy dodatkowe pożywienie dla młodej sadzonki.

Miniatura wpisu: supersadovnik

Doświadczeni floryści doradzają, jak przechować mieczyki zimą

Opadłe liście. Jak dobrze je wykorzystać w ogrodzie.