Doświadczeni floryści doradzają, jak przechować mieczyki zimą

Mieczyk choć piękny i elegancki wymaga szczególnej uwagi. Kwiaty ma okazałe i wdzięczne, więc ma wielu zwolenników, ale i też wiele osób rezygnuje z uprawy z uwagi na jego złe zimowanie, podatność na wciornastki i nierzadki brak kwitnienia.

Mieczyk generalnie źle znosi minusowe temperatury i nie przetrwa mroźnej zimy w gruncie. Jeśli komuś nie zależy szczególnie na cebulach może zaryzykować niewykopywanie bulw.

Jeśli chcemy w przyszłym sezonie cieszyć się jego wyrafinowanymi kwiatami lepiej w porę je wykopać, a następnie odpowiednio przechować cebule w okresie zimowym. Trzeba przy tym przestrzegać pewnych warunków. Cebule bowiem są kapryśne, silnie reagują na zmiany temperatury i wilgotności.

Przechowywanie mieczyków w zimie

Istnieje kilka opcji przechowywania mieczyków w zimie:

Temperatura przechowywania powinna mieścić się w granicach od 2 do 15 stopni. Najlepsza to temperatura 5-8 stopni. Wilgotność powietrza – w granicach 60-70%.

Można je trzymać w pomieszczeniach typu:

  • piwnica;
  • spiżarnia;
  • chłodny hol, weranda, wiatrołap
  • lodówka;
  • garaż
  • strych i tym podobne

Warunkiem jest utrzymywanie optymalnej temperatury, przewiewu, ciemności i wilgotności.

Do przechowywania zaleca się stosowanie pudełek z dnem z siatki, aby zapewnić dobrą wentylację. Mieczyki przechowujemy bez dostępu światła. Aby je ochronić w pomieszczeniach, gdzie światła używamy, trzeba je owinąć, najlepiej ciemnym papierem i przysypać trocinami. Nie umieszczamy cebul w piasku, w pomieszczeniach z suchym powietrzem, ponieważ piasek wyciągnie całą wilgoć z cebul.

W podobny sposób przy braku innych możliwości możemy przechować cebule mieczyków w lodówce. Owijamy każdą cebulę w czarny papier umieszczamy w folii z otworami (takiej w jakiej zwykle kupujemy cebule) i układamy na górnej półce lub na drzwiach lodówki. Można tez je umieścić w ciemnych płóciennych lub bawełnianych workach.

W pomieszczeniach gdzie panuje wilgoć, można cebule przechować w pudełkach z piaskiem. Pudełko to powinno być także przykryte ciemnym, najlepiej czarnym, cienkim materiałem, żeby chronił cebule przed dostępem światła, ale nie utrudniał przepływu powietrza.

Cebule w glinie

Najważniejszą sprawą dla prawidłowego przechowywania cebulek mieczyków do wiosny jest to, aby nie traciły wilgoci. Najłatwiej jest całkowicie zanurzyć cebulki w mokrej glinie, a następnie należy je wysuszyć i w takiej formie przechowywać do wiosny w pudełku z piaskiem lub trocinami.

W parafinie

Inna formą zabezpieczania bulw cebulowych mieczyka jest zanurzenie w parafinie. Rozpuść parafinę w kąpieli wodnej lub w starym garnku i przywiązując nić do „ogonka” cebuli oczyszczonej z łusek, zanurz ją całkowicie w parafinie na dwie sekundy.

Można też zanurzyć połowę, a potem chwytając za część już pokrytą zanurzyć drugą połowę. Po takiej procedurze bulwę potraktowaną parafiną zanurza się w zimnej wodzie, a następnie suszy i składa do zwykłego drewnianego pudełka.

Trzeba pamiętać, żeby po wykopaniu dokładnie przejrzeć bulwy i ocenić ich stan. Uszkodzone, przygnite, ze śladami szkodników nie przetrwają, a mogą zaszkodzić pozostałym. Zabezpieczamy tylko ładne, zdrowe bulwy. Jeśli wada bulwy jest niewielka, wycina się ją nożem, a ranę polewa mocnym roztworem nadmanganianu potasu. Przed wszelkimi zabiegami zabezpieczającymi można każdą cebulę namoczyć w takim roztworze wysuszyć i postępować dalej.

Nawóz do storczyka za grosze – zakwitnie jak nigdy

Sadzenie sadzonek winogron jesienią: praktyczne porady