Sadzenie czosnku na zimę wykonuje się według zasad, które mogą mieć istotny wpływ na powodzenie plonu.
Ważne jest, aby wziąć pod uwagę okres nadejścia chłodów. Sadzenie wykonujemy około dwóch do trzech tygodni przed spodziewanymi przymrozkami. Ten okres to koniec września – początek października. W cieplejszych rejonach, gdzie chłody przychodzą nieco później sadzenie można przełożyć na koniec października do listopada.
Czosnek sadzi się na głębokość około 4 centymetrów. W przypadku czosnku zimowego jednak posadzić go głębiej na około 10-15 cm. Rośliny pojawią się później, ale jednocześnie będzie im łatwiej tolerować zimowe przymrozki.
Wybieramy miejsce sadzenia
Niezwykle ważna jest również wiedza o tym, gdzie sadzić czosnek. Luźna gleba o odczynie neutralno-kwaśnym najlepiej nadaje się do sadzenia czosnku. Nie należy również sadzić na grządkach, na które wprowadzono obornik.
Jeśli sadzisz regularnie, zapewne wiesz, że zbiory będą o wiele lepsze, jeśli poprzednikami czosnku były pomidory, bakłażany, ogórki czy dynie.
Eksperci nie zalecają sadzenia czosnku po cebuli ani żadnej innej roślinie okopowej. Ponieważ te ostatnie znacząco wyczerpują zapasy potasu w glebie. Ten pierwiastek śladowy jest bardzo potrzebny do rozwoju czosnku. Poza tym cebula może zarażać ziemię różnymi pasożytami, które szybko przeniosą się na innych członków rodziny.
A co zrobić gdy nie ma możliwości płodozmianu? Po zebraniu czosnku wystarczy zasiać wykę siewną. Pomoże zdezynfekować i użyźnić glebę. Lepiej wcześniej dodać kompost do ziemi. Również inni przedstawiciele rodziny roślin strączkowych pomagają nasycić glebę kompostem i rozluźnić ją.
Jaki czosnek do sadzenia
Jak sadzić czosnek, który da maksymalne zbiory? Wybierz gatunek z fioletowymi paskami. Jest znacznie lepiej przystosowany do zimowych mrozów, raczej mało wymagający, a zbiory trwają do 9 miesięcy.
Kupując czosnek do sadzenia zimą, zaleca się wybór dużych, zdrowych głów bez żadnych uszkodzeń.
Czosnek umieszczamy w ziemi po uprzednim rozłożeniu go na osobne ząbki. Przed sadzeniem warto wymoczyć ząbki w słabym roztworze siarczanu manganu lub miedzi. Zabieg ten odkaża, wzmacnia odporność i wspomaga kiełkowanie.
Sadzenie czosnku
Niektórzy ogrodnicy nieznacznie podnoszą poziom grządki przeznaczonej do sadzenia czosnku o 20-25 centymetrów. Zaleca się również dodanie do ziemi mieszanki pół wiadra próchnicy i łyżki superfosfatu, chlorku potasu i azotanu amonu. Te proporcje podane są na 1 metr kwadratowy.
Zaleca się sadzenie ząbków w odległości około 7-8 centymetrów od siebie. Między rzędami powinno pozostać około 20 centymetrów. Głębokość dostosowuje się do pory sadzenia czosnku. Im wcześniej, tym głębiej.
Istotną czynnością jest ściółkowanie. Doświadczeni ogrodnicy używają jesiennych opadłych liści lub torfu, próchnicy. W miejscach bardzo zimnych zaleca się przykrycie grządki warstwą ściółki lub włókniny. Pozwoli to ochronić kiełki czosnku przed silnymi mrozami i pomóc im je przetrwać.
Wiosną po usunięciu wszystkich materiałów użytych do pokrycia nasadzeń, już zobaczysz efekt swojej pracy – młode zielone kiełki czosnku.