Co zrobić z beczką ogrodową z wodą, aby nie pękła na mrozie?

Wielu ogrodników stosuje beczki podstawiane pod rynny żeby zbierać wodę deszczową.

O ile w mroźną i śnieżną zimę najlepiej byłoby wylać wodę z beczki a ja samą schować, o tyle w czasie suchej zimy ta woda może się przydać.

Nawet jeśli planujemy ją opróżnić, możemy przegapić moment na to by pozbyć się wody zanim niespodziewanie złapie mróz, a woda zamarznie i rozsadzi beczkę.

Co zatem zrobić by beczka nie pękła na mrozie?

Użyj kanistra

Można na przykład 5-litrowy kanister wypełnić kamieniami lub ziemią, a następnie utopić pojemnik w beczce. Kiedy nadejdą mrozy, kanister, który będzie pęcherzykiem powietrza, pomoże w absorbowaniu ciśnienia powstałego na skutek wzrostu objętości wody podczas zamarzania. To może zapobiec pęknięciu beczki.

Użyj butelek

Ta metoda jest podobna do poprzedniej, działa na tej samej zasadzie. Przy czym butelek nie trzeba zatapiać.

Mogą pływać na powierzchni, ale z podniesioną szyjką. Potrzebne będą 3 butelki po 2 litry na beczkę lub np. 6 litrowych.

Umieść drewnianą kantówkę

Może to być deska, kantówka, grubszy drąg byle nie było to dobrze wysuszone drewno. Długość przedmiotu powinna być taka, aby wystawał z wody na 30-60 cm.

Sztuczka polega na tym, że drewno jest miękkim i elastycznym materiałem. Kiedy woda się rozszerzy, będzie wywierać nacisk na niego, a nie na beczkę, dzięki czemu istnieje szansa, że beczka nie pęknie.

Zakop beczkę w ziemi

Można beczkę po prostu zakopać. Umieszczenie jej dna poniżej głębokości przemarzania gruntu może pomóc w utrzymaniu wody w stanie płynnym nawet podczas bardzo niskich temperatur na powierzchni. Dzięki temu beczka ma większe szanse na przetrwanie do wiosny.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na to, czy beczka pęknie na mrozie, takich jak grubość ścianek beczki, jakość materiałów, temperatura otoczenia oraz czas, przez który beczka jest wystawiona na działanie mrozu. Dlatego, gdy zbliżają się długotrwałe i srogie mrozy, najlepszym rozwiązaniem jest opróżnienie zbiorników lub beczek z wody.

Jak szybko i bez wysiłku wyczyścić naczynia emaliowane. Cóż, bardzo prosto i tanio!

Potężny środek ludowy, syrop do oczyszczania dróg oddechowych