w

Jak leczyć krzewy porzeczek na wiosnę z roztoczy i dlaczego to takie ważne

Wiosną trzeba niezwłocznie rozprawić się z największym szkodnikiem porzeczek roztoczem.

Rozprzestrzenia się masowo wraz z nadejściem ciepła i wywołuje chorobę, której nie można się pozbyć i trzeba wykopać krzak, aby inne krzewy nie zostały zainfekowane.

Jak niebezpieczne jest roztocze dla porzeczek

Wielkopąkowiec porzeczkowy (Cecidophyopsis ribis) zimuje w pąkach na pędach porzeczki. W pąku może być do 40 000 szpecieli. Takie pąki są wyraźnie powiększone, lecz w przeciwieństwie do pąka liściowego są okrągłe.

W maju z pąków przechodzą na spodnią stronę liści, gdzie żerują do sierpnia. 1% samic wraca do nowych pąków, gdzie się rozmnaża. Może mieć do kilkunastu pokoleń w ciągu roku.

W efekcie ich żerowania pąki zasychają, a jeżeli już rozwijają się z nich liście i kwiaty, to znacznie później niż na zdrowych krzewach.

Na zaatakowanych krzewach owoce są drobne, kwaśne. Zmniejszają odporność rośliny na mróz oraz liczbę zawiązywanych owoców. W efekcie plon jest zdecydowanie niższy, a żywotność krzewów znacznie skrócona.

Innym niebezpieczeństwem pojawienia się roztocza na krzakach porzeczek jest to, że mogą przenosić choroby wirusowe. A kiedy porzeczki zostaną porażone trzeba wykopać krzak i spalić go, aby nie zarazić innych krzewów.

Kluczem do pozbycia się szkodnika jest dokładny ogląd krzaków, usunięcie zainfekowanych pąków i terminowo wykonany oprysk.

Kiedy trzeba wykonać oprysk

Pierwszy zabieg należy w okresie otwierania się pąków. A drugi w okresie po kwitnieniu. Niektóre słabsze środki mogą zalecać dwukrotny zabieg w odstępie 7-10 dni.

Należy zauważyć, że w każdym regionie w różnych porach krzewy wychodzą ze stanu hibernacji.

Jak leczyć porzeczki na wiosnę z roztoczy

Wczesną wiosną, zanim pąki zaczną puchnąć i kwitnąć, konieczne jest przejście i odcięcie pędów, na których wyrosły pąki. Tuz po tym gdy paki zaczęły się otwierać należy wykonać oprysk.

Uwaga!

Oprysk porzeczek niektórymi środkami powinien odbywać się w temperaturze nie niższej niż +4 stopnie.

Można zastosować leczenie preparatami chemicznymi lub biologicznymi. Każdy ogrodnik decyduje sam u tym jakie z nich wybierze. Wiele z nich jest naturalne i zalecanych do upraw ekologicznych (np Emulpar 940 EC)

Wczesną wiosną można potraktować krzewy porzeczek koloidalną siarką lub naparem tytoniowym.

Leczenie siarką koloidalną. 10 gramów rozpuszcza się w litrach zimnej wody, dokładnie miesza, szczelnie zamyka pokrywką i pozostawia na 10-15 minut. A następnie przelewa do rozpylacza.

Oprysk tytoniowy. 500 g liści tytoniu zalewamy 5 litrami wrzątku, przykrywamy i zostawiamy do zaparzenia na 24 godziny. Rozcieńczamy w proporcji 1:2 z wodą i przeprowadzamy oprysk.