w

Przysmak dla storczyków. Ożywi orchidee i pobudzi do kwitnienia

Storczyki w naturze żyją w wilgotnym środowisku, gdzie padające tropikalne deszcze dostarczają im niezbędnych składników.

Opadając na dół krople deszczu zbierają z drzew, liści, więdnących kwiatów, soki, odchody i inne, co przyczynia się do wysokiej zawartości kwasu garbnikowego, który storczyki lubią i na czym korzystają.

Herbata ma również wysoką zawartość garbników. Jest to najbliższe odwzorowanie natury w warunkach domowych.

Herbata składa się też z 5% azotu, 2,5% potasu, 0,8% fosforu, 0,6% wapnia i 0,5% magnezu. Te wysokie poziomy azotu są korzystne dla orchidei.

Inne pierwiastki to aminokwasy, enzymy, pigmenty, węglowodany, metyloksantyny i liczne inne minerały (dokładnie 28, w tym fluor, mangan, arsen, nikiel, selen, jod i glin).

Czarna herbata ma pH od 5,0 do 5,5. Jeśli używasz wody z kranu do podlewania swoich storczyków, która jest lekko zasadowa trzeba obniżać pH, aby przywrócić równowagę pH korzystną dla storczyka.

Jaką herbatę stosować do storczyków

Najbardziej odpowiednia będzie herbata czarna liściasta. Zielona herbata także jest korzystna, ale ma wyższe pH. Ważne by nie stosować mieszanek herbat, które w składzie mają dodatki, które mogą być niekorzystne dla rośliny. Również torebki herbat tzw ekspresowych mogą być szkodliwe dla storczyka.

W jaki sposób stosować herbatę do storczyków.

Zastosowanie zależy od stanu rośliny. Są trzy metody stosowania, ale jednej nie zalecamy. Wsypywanie herbaty do doniczki może przynieść orchidei więcej szkody niż korzyści. Z czasem herbata rozkłada korę orchidei. Fusy herbaty znajdują się w doniczce i szybko nie znikną.

Podlewanie herbatą

Jeśli roślina jest we względnie dobrym stanie wystarczy zastosować herbatę do podlewania. Zalewamy herbatę gorącą, ale nie wrzącą wodą. Zaparzamy herbatę przez 5 minut. Herbata nie powinna być zbyt mocna, jeśli taka wyszła należy ją rozcieńczyć do słomkowego koloru. Następnie trzeba dokładnie odcedzić napar (chyba, że użyliśmy zaparzacza), wystudzić i podlewać.

Można też przelać herbatę do rozpylacza i spryskiwać nim roślinę.

Moczenie korzeni orchidei w herbacie

W przypadku prawdziwie odwodnionego storczyka lub takiego, który ma słaby system korzeniowy, należy zapewnić korzeniom jak najwięcej azotu. Ta metoda zajmie około trzech tygodni, ale jest w stanie pomóc storczykowi w naprawdę złym stanie.

Zaparz niezbyt mocną herbatę. Usuń podłoże i wypłucz je całkowicie z korzeni. Gdy Twoja orchidea jest wolna od mieszanki doniczkowej, a jej korzenie są odsłonięte, obejrzyj korzenie dokładnie i oceń, które są zielone i nawilżone, co wskazuje, że są zdrowe. Zostaw zdrowe korzenie w spokoju a usuń wszystkie suche, papierowe i brązowe.

Następnie wstaw do naczynia z herbatą w ciągu dnia i wyjmij na noc, aby wyschły na powietrzu. Rano umieść storczyk z powrotem w naczyniu z herbatą. Powtarzaj ten proces i zmieniaj wodę co trzy lub cztery dni. Ważne by tylko korzenie (2/3 długości bez samej góry) stały zanurzone w herbacie, a nie górne części, ponieważ to mogłoby doprowadzić do gnicia.

Zaobserwujesz, jak liście storczyków twardnieją i nie można ich zgiąć. Orchidea potrzebuje zależnie od stanu około miesiąca by odżyć i wypuścić pąki kwiatów.

Źródło: orchideria.com, saffronsdecor.com, sundazesaltair.com Miniatura wpisu: cpykami.ru