Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, od 1990 r. z powierzchni ziemi zniknęło 129 milionów hektarów lasów, obszar równy rozmiarom Afryki Południowej.
To niewyobrażalna strata dla naszej planety.
Czujemy się zaniepokojeni o jej los, a jednocześnie bezradni, że jako jednostki, nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Ale nie każdy tak myśli.
Wyzwanie.
Sebastiao Salgado to znany fotograf i korespondent wojenny. Zdobył niemal każdą nagrodę fotoreportażu jaka była do zdobycia i jest autorem wielu książek.
W latach 90-tych fotografował barbarzyńskie ludobójstwo w Rwandzie. Wyczerpany fizycznie i emocjonalnie po udokumentowaniu okrucieństwa, wrócił do rodzimej części Brazylii.
Tu zetknął się z inną katastrofą.
Zostało zaledwie 0,5 % terenów dawniej pokrytych bujnym tropikalnym lasem deszczowym. To przytłoczyło Sebastiano jeszcze bardziej.
Wtedy w głowie jego i żony Lélii powstał projekt odzyskania utraconej części matki natury.
Projekt życia
Sebastião i Lélia założyli „Instituto Terra”, małą organizację, której celem była odbudowa lasów.
„Żeby to się powiodło potrzebowaliśmy lasu z rodzimymi drzewami. Musieliśmy zbierać nasiona w tym samym regionie, w którym je planowaliśmy, w przeciwnym razie węże i termity nie przyszłyby. A jeśli sadzisz lasy, do których nie należą, zwierzęta nie przychodzą, a las milczy.”
„Kiedy zaczęliśmy to robić, wróciły wszystkie owady, ptaki i ryby, a dzięki odrodzeniu natury ja też się odrodziłem – to był najważniejszy moment.”
Od początku projektu ludzie związani z „Instituto Terra” zasadzili ok. miliony drzew.
W ciągu 20 lat obszar odżył, a dzika przyroda powróciła.
Głuchą ciszę zastąpiła kakofonia ptaków i bzyczących owadów. Powróciły ich 172 gatunki. Razem z 33 gatunkami ssaków, 293 gatunkami roślin, 15 gatunkami gadów i 15 gatunkami płazów tworzą odbudowany od podstaw ekosystem.
To niewiarygodne jaka siła drzemie w człowieku. Może niszczyć, ale jak pokazali Sebastião i Lélia, może także realnie naprawić to, co sam obrócił w niwecz.
Ta niezwykła para dała nam nadzieję na przyszłość.
Podziel się z innymi jeśli doceniasz ich wysiłek.