Placki ziemniaczane mają całą rzesze entuzjastów. Podawane są w różnych wersjach: same, z kefirem, albo sosem węgierskim, a nawet posypane cukrem mają swoich amatorów. Choć to wybitnie proste danie i one również mogą się nie udać.
Sekrety udanych placków ziemniaczanych
Składniki placów to najczęściej: ziemniaki, cebula, jajko, mąka, sól i pieprz.
Przy czym nie każdy wie, że mąka to dodatek, który nie powinien być traktowany jako składnik stały dodawany zawsze w tej samej proporcji do ilości ziemniaków.
Mąka powinna regulować nam konsystencję masy. W zależności od tego czy mamy bardziej skrobiowe czy bardziej wodniste ziemniaki potrzebujemy innej ilości mąki. Jednak jeśli pozostawimy startą masę ziemniaczaną na sitku i pozwolimy odsączyć się wodzie, a osiadłą skrobię dodamy z powrotem do ziemniaków to w ogóle zrezygnujemy z mąki. Placki będą bardziej ziemniaczane, smaczniejsze, lżejsze i delikatniejsze.
Resztę składników także regulujemy według własnych upodobań. Dodatek jajka sprawia, że są pulchniejsze, i nie kleją się zwłaszcza wtedy gdy dodajemy mąkę. Ale spokojnie można z niego zrezygnować.
Cebula zaostrza smak, dzięki niej placki będą bardziej wyraziste. Podobnie z solą i pieprzem. Jeśli ktoś jada placki z cukrem, soli w masie powinno być minimalnie.
Co dodać do masy, żeby placki były bardziej puszyste i łatwo się przewracały
Oprócz typowych składników dodaje się jeszcze dwa nietypowe i nieobowiązkowe.
Pierwszym z nich jest odrobina alkoholu (1 mała łyżeczka) wódki lub spirytusu, który sprawia, że zmniejsza się chłonność oleju. Placki z tym dodatkiem są mniej nasiąknięte tłuszczem.
Drugim nietypowym składnikiem jest dodatek śmietany. Śmietana w cieście zapewni więcej wilgoci wewnątrz i większa kruchość placków na zewnątrz.
Obowiązkowe trzy składniki
Zatem przepis na idealne placki możemy zredukować do 3 obowiązkowych składników: ziemniaki, cebula, sól.
Na 5-7 średnich ziemniaków jedna średnia cebula, sól do smaku. Dla większości smakoszy obowiązkowym będzie też dodatek świeżo mielonego pieprzu.
Cała reszta jest uznaniowa.