Jak zrobić ścieżki w ogrodzie własnymi rękami? 20 ciekawych pomysłów

Dzięki pięknym i wygodnym ścieżkom każde podwórko wygląda schludnie i zadbanie. Nie tylko łączą dom z innymi budynkami, ale także pełnią ważną funkcję dekoracyjną.

Ścieżki potrafią wyróżnić obszary funkcjonalne: ogród, kwietniki, budynki gospodarcze, miejsce odpoczynku. Dzięki właściwemu podejściu ścieżki ogrodowe mogą poprawić nawet niektóre błędy w zaprojektowaniu przestrzeni.

Zrobiliśmy dla Ciebie wybór inspirujących pomysłów, jak tworzyć ścieżki w kraju własnymi rękami.

Różnorodność materiałów otwiera szerokie możliwości do wdrażania pomysłów na kształtowanie krajobrazu. Aby nadać działce naturalne piękno, bezpretensjonalność i szlachetność, wybierz kamień naturalny.

Bądź odważny w eksperymentowaniu: używaj materiałów o różnych kolorach i teksturach, łącz je i układaj na różne sposoby. Nawet wykonana z nudnych szarych płyt betonowych nie tylko zachowuje swoją praktyczną wartość, ale może również stać się piękna.

Zamień fantazje w rzeczywistość – ułóż ścieżkę wykonaną z kawałków drewna, wzmacniając ją żwirem i piaskiem. Szczeliny możesz tez wypełnić ziemią zmieszaną z nasionami roślin.

Lane płyty betonowe są niedrogim materiałem. Ale nie układaj zbyt blisko. Wygląda monotonnie. Płyty o różnych rozmiarach, ułożone w przemyślany bałagan, dodadzą dynamiki. Aby zapobiec wzrostowi chwastów w przestrzeni między płytkami, przed ułożeniem posyp glebę herbicydami.

Na małej działce nie rób ścieżek prosto. Staraj się układać je w zakręty i fale: takie optycznie dodają przestrzeni głębi.

Nowoczesny projekt ogrodu w stylu wolnym – płyty chodnikowe montowane na żwirowej ścieżce. Ta koncepcja sprawia, że ​​ścieżka jest wizualnie bardziej harmonijna. Praktyczność płyt i żwiru uzupełniają romantyczną atmosferę ogrodu.

Ścieżki wiejskie wykonane ze sztucznego kamienia betonowego, odlewanego za pomocą specjalnych form, stają się coraz bardziej popularne. Proces ten jest dość żmudny i długi, ale efekt tego warty!

Ścieżka ogrodowa w postaci klawiszy fortepianu uda się, jeśli użyjesz jaśniejszych i ciemniejszych płyt. Na żwirowej ścieżce możesz również użyć kamyków o różnych kolorach. Dzieci i muzycy na pewno będą zachwyceni!

Kamyki to kolejny dobry materiał na ścieżkę ogrodową. Żwirowa mozaika zapewnia dobrą przyczepność do powierzchni, dzięki czemu nie jest śliska podczas opadów.

Zmieniając kształt i mieszając materiały można stworzyć niezwykłe mozaiki o różnej złożoności.

Ścieżki ogrodowe wykonane z kolorowych kawałków płytek ceramicznych wyglądają fascynująco. Wzór można wstępnie zaprojektować na papierze, ale improwizacja będzie również różnić się unikalnym wzorem.

Granicą ścieżki ogrodowej może być wiklina, plastik, cegła, kamień, beton, szkło, mozaika oraz rośliny… Istnieje wiele opcji, ale jej główną funkcją jest wyraźne obrzeże ścieżki i przedłużenie żywotności.

Obramowanie nie tylko sprawia, że ​​ogród jest schludny i czysty – nadaje mu efektowniejszy wygląd.

Prosta trawa pięknie wypełni przestrzenie między płytami ścieżki ogrodowej. Ukośny układ tworzy ciekawy rytm.

Ceglane ścieżki ogrodowe – to klasyk w każdym wiejskim domu. Nie musisz ograniczać się do prostego brukowania na podsypce z piasku i żwiru: używaj cegieł w różnych kolorach, twórz pięknie zakrzywione linie ścieżki, wyznacz wizualne centrum całej kompozycji. Takie podejście poprawi efekt zwykłego chodnika z cegły.

Cegły budowlane nie nadają się do układania ścieżek ogrodowych; trzeba używać specjalnych chodnikowych, które nie boją się wody i mrozu.

Tani, trwały i praktyczny materiał to kamienie w betonie. Jeśli ciekawie je dobierzesz, ścieżka nigdy nie będzie nudna i szara. Fantazja nie ma ograniczeń: kamyki o różnych rozmiarach i kolorach lub te same kamienie o tym samym odcieniu, w przemyślany wzór lub w chaotyczny sposób.

Prosta, ale zgrabna ścieżka pośród zieleni może być jak ścieżka do bajkowego świata, który wróży niespodziankę na każdym kroku.

Szklane butelki są stosowane jako alternatywa dla taniego materiału. Są umieszczane do góry nogami, wbijając się w ziemię. Wygląda bardzo nietypowo, a także pozwala tworzyć różne ozdoby.

Możliwe jest również łączenie kilku rodzajów ścieżek. Takie kombinacje są bardzo ciekawe i oryginalne.

Widzisz, ile jest możliwości żeby mieć ciekawe ścieżki? Nie wszyscy muszą mieć kostkę brukową na podwórku!

Mamy nadzieję, że ten wybór pomoże Ci w wyborze projektu. Nie zapomnij podzielić się z innymi tymi inspiracjami!

Źródło i fotografie: takprosto.cc

Kwiat kasztanowca – cenny lek: leczy białaczkę, guzy mózgu, żylaki i zakrzepowe zapalenie żył

Zabraknie mielonego, jeśli wszyscy dowiedzą się o tych przepisach! 4 niezwykłe dania, które chce się pilnie wypróbować