w

Co zrobić żeby nie było pustych kwiatów na pomidorach

Zdrowo rosnące krzewy, mające optymalne warunki uprawy i nie powinny mieć problemów z kwitnieniem i zawiązywaniem owoców. Krzew będzie rósł w górę tworząc kolejne grona, a na każdym zawiąże pełną ilość owoców. Jednak bywa i tak, że na gronie zawiązują się nieliczne owoce, a większość kwiatów opada. Dlaczego tak się dzieje?

Kwitnienie i wiązanie owoców zależy od wielu czynników, jednak większość z nich wywołuje objawy, po których można się zorientować, że krzewy z jakiegoś powodu niedomagają. Mogą mieć niezaspokojone potrzeby na składniki odżywcze, które w okresie kwitnienia się zmieniają. Odczuwać niedobory światła, wody lub atakować je choroby czy szkodniki wywołując sytuację stresową, w obliczu której roślina pozbywa się kwiatów.

W takim przypadku trzeba najpierw poszukać źródła problemu i zadbać o poprawę stanu rośliny. A co jeśli roślina wygląda zdrowo, a mimo to zamiast zawiązać owoce zrzuca niezapylone kwiaty?

Opadanie kwiatów pomidorów

Ekstremalne temperatury, zarówno wysokie, jak i niskie, mogą powodować opadanie kwiatów. Wysoka temperatura powyżej 32°C może zaburzać proces zapylania. Niskie temperatury poniżej 12°C również mogą powodować uszkodzenia kwiatów i ich odpadanie.

Kwiaty pomidorów wymagają zapylania, aby rozwijały się w owoce. Jeśli brak owadów zapylających lub brak ruchu powietrza wokół roślin, może to prowadzić do niewystarczającego zapylania i opadania kwiatów.

Ten problem dotyczy w dużo większym stopniu pomidorów uprawianych w szklarni, gdzie jednocześnie mogą wystąpić wszystkie czynniki.

Pomidory w szklarni

Podczas upałów w szklarni panują bardzo wysokie temperatury i nasłonecznienie. Kwiaty mogą ulec przypaleniu, a pyłek zostać uszkodzony.

Jeśli szklarnia jest zbyt rzadko wietrzona owady zapylające nie dostają się do wnętrza, a brak ruchu powietrza uniemożliwia przeniesienie się pyłku.

Można pomóc w zapylaniu, regularnie, delikatnie wstrząsając rośliny lub korzystając z technik sztucznego zapylania, takich jak pędzlowanie pyłku.

Pomidory w uprawie bez osłon

W przypadku pomidorów uprawianych bez osłon, na otwartym terenie, zapylenie utrudniają ekstremalne temperatury lub brak owadów zapylających.

Warto stosować osłony z białej włókniny, które ochronią kwiaty przed przypaleniem podczas bardzo wysokich temperatur i osłonią przed chłodem, w czasie niskich.

Musimy też zadbać o owady, których w środowisku jest coraz mniej. Żeby było ich więcej w naszym ogrodzie trzeba sadzić rośliny miododajne, które je przyciągają. Coraz bardziej popularne staje się także umieszczanie w ogrodach domków dla murarek i innych owadów.

Niedobór mikroskładników

Pomidorom może także brakować niektórych mikroskładników, które biorą czynny udział w procesach kwitnienia i wiązania. Przeczytaj jak wspierać pomidory, aby wszystkie kwiaty zawiązały owoce. Trzeba w tym okresie zwrócić uwagę na dostarczenie roślinom potasu i fosforu.

Przeczytaj również: Formowanie papryki w trzech etapach, co zapewni duże zbiory chrupiącej i soczystej papryki