Formowanie papryki
w

Formowanie papryki w trzech etapach, co zapewni duże zbiory chrupiącej i soczystej papryki

Aby osiągnąć obfite plony papryki, należy odpowiednio ukształtować krzewy. Papryka, podobnie jak pomidory, intensywnie wytwarza dzikie pędy. Jednak w przeciwieństwie do pomidorów, z których pędy nie odrastają, papryka wymaga stałego monitorowania.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest struktura szkieletu papryki. Każde międzywęźle się rozgałęzia, co bez odpowiedniej kontroli prowadzi do powstawania małych drzewek z drobnymi liśćmi i owocami. Niekontrolowane rozgałęzianie i powstawanie dzików może znacznie zmniejszyć jakość plonów.

Sadzonki powinny być smukłe, a nie bujne, aby uzyskać wysokiej jakości zbiory z dużymi owocami. W dzisiejszym artykule omówimy, jak prawidłowo formować krzewy papryki.

Na końcu tekstu ujawnimy jeden mało znany sekret, który również zwiększa wydajność. Teraz będziesz wiedzieć!

Kiedy zacząć formowanie papryki

Odmiany papryki różnią się znacznie wysokością – istnieją odmiany niskie, średnie i wysokie. Dlatego nie warto kierować się wyłącznie wysokością. Przyjmijmy jednak, że formowanie należy rozpocząć, gdy sadzonka osiągnie wysokość 15-20 cm.

Jak formować paprykę na obfite zbiory

Proces formowania należy przeprowadzać wielokrotnie.

Pierwsze Formowanie:

1. Odetnij dolne liście – nie więcej niż cztery na raz.
2. Usuń wszystkie dzikie pędy do pierwszego rozwidlenia.
3. Urwij kwiat korony lub kwiaty korony – papryka ma zwykle dwa takie kwiaty, które pełnią rolę regulatorów wzrostu.

Przycinanie wykonuje się ostrym narzędziem, tnąc jak najbliżej łodygi, ale nie uszkadzając jej. Pędy odrosną później z różną intensywnością w zależności od odmiany.

Drugie Formowanie:

1. Odetnij dolne liście aż do pierwszego rozwidlenia.
2. Uformuj trzy pędy – w papryce pozostawiamy trzy owocujące łodygi. To maksymalna liczba, która pozwoli uzyskać dobry plon.

Z pierwszego rozwidlenia wyrosną dwie mocne łodygi, które rozgałęzią się każda na dwie. Wybieramy trzy najsilniejsze z czterech nowych łodyg, a czwartą uszczykujemy, pozostawiając kwiat i dwa liście. Dzięki temu czwarty pęd nie będzie się rozwijał dalej, a trzy pozostałe będą rosły i owocowały.

Trzecie i Kolejne Formowania:

1. Odcinamy nowo powstałe dziki.
2. Na trzech głównych łodygach, gdy tworzy się nowe skrzyżowanie, pozostawiamy jeden pęd do wzrostu, drugi uszczykujemy nad kwiatem z dwoma liśćmi.

Uszczypnięte pędy dają plon – po jednej dużej papryce, a sama roślina nie zagęszcza się.

Ostatnie formowanie wykonuje się, aby owoce mogły dojrzeć. W tym celu przycinamy trzy główne łodygi, aby zapobiec dalszemu wzrostowi. Jeśli nie zostaną przycięte, będą rosły i kwitły, co prowadzi do powstania licznych drobnych owoców, które nie zdążą dojrzeć.

Obiecany Sekret

Istnieje technika, która znacznie zwiększa plony papryki. Polega ona na zbieraniu papryki na etapie dojrzałości technicznej, zanim owoce zmienią kolor na docelowy. Gdy tylko zobaczysz, że owoc zaczyna zmieniać kolor, zerwij go i umieść w kartonowym pudełku. Po krótkim czasie sam dojrzeje, nie tracąc walorów smakowych.

Po odcięciu owoców roślina natychmiast zacznie wytwarzać kolejne!

Przeczytaj również: Jak prawidłowo formować ogórki, aby krzewy owocowały długo i obficie