w

Od siewu nasion do sadzenia w glebie: jak wyhodować idealną sadzonkę kapusty

Bogate zbiory kapusty mają swoje źródło w silnych, zdrowych, prawidłowo prowadzonych sadzonkach. Podczas uprawy należy wziąć pod uwagę wiele czynników: odpowiednią glebę, stworzyć optymalną temperaturę, obliczyć czas siewu i kilku innych.

Porozmawiajmy bardziej szczegółowo o tym, co należy zrobić, aby uzyskać doskonałe zbiory w przyszłości.

Zdecyduj o terminie siewu

Zależy to od czasu dojrzewania kapusty i warunków klimatycznych panujących w Twoim regionie. Jeśli wysiejesz nasiona za wcześnie lub za późno, sadzonki mogą się rozciągnąć, osłabić lub nie mieć czasu na uformowanie głów. Wiele zależy oczywiści od tego, czy kapustę zamierzamy uprawiać pod folią, czy na otwartym terenie.  Czas prowadzenia rozsady kapusty wczesnej trwa zwykle 7–8 tygodni, a kapusty odmiany późnej ok. 5-6 tygodni. Trzeba odpowiednio policzyć czas, uwzględniając, że odmiany wczesne sadzimy w kwietniu, a późne w czerwcu. Pod folię wysadzamy rozsadę już pod koniec marca. Oznacza to, że kapustę uprawianą pod folią siejemy na rozsady od pierwszego tygodnia lutego. Wczesne do gruntu wysiewamy od marca. A późne do gruntu od kwietnia.

Przygotowanie gleby

Gleba powinna być żyzna, luźna, wilgotna i przepuszczalna dla wody, a także mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy, ponieważ kapusta nie toleruje dużej kwasowości gleby.

Gotową mieszankę do sadzonek można kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie z gleby ogrodowej, próchnicy, torfu, piasku i popiołu drzewnego.

Przed wysiewem nasion mieszankę gleby należy zdezynfekować gorącą wodą, roztworem nadmanganianu potasu lub odpowiednim preparatem.

Prawidłowy wysiew nasion kapusty

Na rozsadę potrzebne będą pojemniki z otworami drenażowymi.

Przed siewem zaleca się namoczenie nasion przez 12-24 godziny w ciepłej wodzie lub roztworze stymulatora wzrostu. Następnie osuszamy nasiona na papierowym ręczniku.

Napełniamy pojemniki ziemią, wykonujemy małe zagłębienia i wkładamy do dołka jedno nasiono kapusty.

Przysypujemy ziemią, dociskamy i zwilżamy ziemię opryskiwaczem. Umieszczamy doniczki w ciepłym i jasnym miejscu.

Przesadzanie sadzonek kapusty

Przesadzanie sadzonek do większych pojemników we właściwym momencie sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i wzmocnieniu roślin.

Należy je przeprowadzić, gdy pojawią się dwa lub trzy prawdziwe liście. Zwykle dzieje się to dwa do trzech tygodni po pojawieniu się sadzonek.

Regularnie dbaj o sadzonki

Sadzonki kapusty wymagają odpowiedniego podlewania, dodatkowego światła, karmienia i hartowania. Sadzonki należy podlewać oszczędnie, nie dopuszczając do wyschnięcia lub przemoczenia gleby.

Do podlewania używamy ciepłej, ustanej wody.

Kapusta potrzebuje 12-15 godzin światła dziennie.  Gdy jest go mniej, koniecznym może być doświetlanie.

W sezonie wegetacyjnym nawozimy sadzonki dwa do trzech razy. Pierwsze karmienie można wykonać 10-14 dni po zbiorze, drugie – 2 tygodnie po pierwszym, trzecie – 10-14 dni przed sadzeniem sadzonek na stałe miejsce.

Można zastosować nawozy gotowe nawozy organiczne lub gnojówkę z pokrzyw, słaby roztwór obornika kurzego.

Przed sadzeniem w na stałe miejsce sadzonki należy zahartować, aby przystosowały się do nowych warunków. W tym celu na dwa tygodnie przed sadzeniem pojemniki z sadzonkami należy wystawiać na kilka godzin dziennie na zewnątrz, stopniowo zwiększając im czas przebywania na świeżym powietrzu.