Przy ograniczonej powierzchni upraw chcąc zmaksymalizować wydajność trzeba spełnić kilka warunków i wykonać proste czynności.
To proste, ale ważne wskazówki, których spełnienie pozwoli zaspokoić potrzeby żywieniowe rodziny nawet na małej powierzchni ogrodu.
Wskazówki jak uzyskać maksymalny plon ziemniaków
Ziemniaki sadzeniaki
Wyselekcjonowane ziemniaki przed sadzeniem należy sprawdzić pod kątem wad.
Bulwy nie powinny wykazywać oznak chorób i uszkodzeń, plam.
Kiełki powinny być grube, krótkie i mocne. Lepiej oderwać wybujałe kiełki, to spowolni nieco pojawianie się sadzonek, ale bulwy ponownie wykiełkują w glebie i będą lepiej zaspokajać potrzeby rośliny. Wielkość bulw powinna mieć co najmniej wielkość kurzego jaja, mniejsze bulwy nie dadzą dobrych plonów.
Jeśli sadzeniaki były przechowywane w piwnicy, wyjmuje się je do podgrzania i jarowizacji przed sadzeniem.
Kiedy sadzić ziemniaki?
Ziemniaki sadzi się, gdy gleba nagrzewa się powyżej +8⁰C, pokrywa się to z czasem pękania pąków liściowych na brzozach. Dla regionów centralnych najlepszy czas przypada po 1 maja, dla południowych – po 25 kwietnia. Zanim pojawią się pierwsze sadzonki, minie 15-20 dni, więc nie trzeba się martwić groźbą powrotu przymrozków.
Sadzenie
Właściwe sadzenie i terminowe karmienie na początkowym etapie to 80% sukcesu.
Odległość między rzędami
Przy właściwym odżywieniu wysokość krzewu sięga 80-100 cm, aby rzędy wierzchołków nie leżały jeden na drugim, odstęp między rzędami powinien wynosić co najmniej 70 cm, jednak nie więcej niż 80 cm.
Odległość między bulwami w rzędzie powinna wynosić 20-25 cm, w zależności od wielkości bulwy. W przypadku dużych bulw można go zwiększyć do 35 cm W przypadku odmian bardzo dużych ziemniaków, takich jak „Red Lady”, z wysokimi wierzchołkami i dużą liczbą dużych bulw, zalecana jest odległość 45-50 cm między bulwami w rzędzie.
Jeżeli celem sadzenia ziemniaków jest uzyskanie materiału do sadzenia średniej wielkości, należy nieco zagęścić sadzenie i zmniejszyć odległość do 15-20 cm.
Nawożenie
Plon ziemniaków zależy bezpośrednio od żyzności gleby. Ziemniaki najlepiej rodzą w miejscach, gdzie kompost jest stosowany rok po roku na jesieni. Jeśli wiesz, że twoja gleba jest dość uboga, podczas sadzenia powinieneś zastosować nawozy mineralne. Wygodne i ekonomiczne jest aplikowanie nawozu lokalnie – bezpośrednio w bruzdę podczas sadzenia. Ta metoda zwiększa wydajność plonu o 20%.
Na glebach lekkich, piaszczystych stosuje się azofos, który zawiera 16% azotu, fosforu i potasu. Do średnich i ciężkich lepiej użyć diamofosu. Zawiera 10% azotu, fosforu i 26% potasu.
Głębokość sadzenia
Na rozłogach tworzą się nowe bulwy ziemniaka. Rozłogi to cienkie podziemne pędy. Ziemniaki uwielbiają luźną, przepuszczającą powietrze glebę. Na dużych głębokościach, zwłaszcza na gęstych glebach, zalążki mogą się udusić. Na takich glebach ziemniaki sadzi się na nieco płytszej głębokości niż zazwyczaj.
Na zbyt małej głębokości układanie rozłogów będzie mniejsze, a zalążki się nie rozwiną. Młode ziemniaki wyjdą i przestaną rosnąć. Ponadto w świetle zmienią kolor na zielony i staną się niejadalne. Optymalna głębokość sadzenia to 10 cm.
Inne sposoby sadzenia ziemniaków
Niektórzy ogrodnicy sadzą bulwy ziemniaka bez kopania, używając słomy lub kompostu. To dobry sposób, bo oszczędza sporo wysiłku przy sadzeniu. Zaletą jest też to, że młode ziemniaki są całkowicie czyste.
Ale to rozwiązanie ma też swoje wady. Myszy mają do nich łatwy dostęp, gryzą młode ziemniaki, a wtedy plon jest marny. Jeśli w kompocie były zawiera larwy chrząszczy, te również obgryzają bulwy nie gorzej niż myszy.
Kompost lub humus zawierają dużo azotu, więc ziemniaki są bardziej podatne na zarazę. Ponadto takie sadzenie wymaga dodatkowych materiałów: trocin, słomy, torfu, które wymagają dodatkowych kosztów.
Przyczyny azotanów w bulwach ziemniaka
Humus zawiera dużą ilość azotu. Przy wysokiej wilgotności może to prowadzić do zarazy ziemniaczanej. Jeśli rośliny nie zostaną szybko potraktowane środkami przeciwgrzybiczymi części zielone rośliny szybko obumrą. A potem bulwy pozostają z niewydanym azotem – azotanami. Aby wyeliminować obecność azotanów w bulwach ziemniaka, konieczne jest zapewnienie co najmniej 3 tygodni wzrostu roślin po kwitnieniu.
Wczesne ziemniaki
Aby uzyskać wczesne zbiory, ziemniaki trzeba podgrzewać przez półtora miesiąca przed sadzeniem. Takie bulwy mają dobre, mocne kiełki, a ziemniaki kiełkują znacznie szybciej. Niektórzy ogrodnicy nie szczędzą wysiłków i uprawiają ziemniaki przed sadzeniem na zewnątrz. Istnieje tu niebezpieczeństwo, że zniszczą je powracające przymrozki.
Aby chronić wczesne ziemniaki przed mrozem, należy je przykryć agrowłókniną. Zapewnia temperatury powyżej 3-4 ⁰C. Zielone wierzchołki rosną w temperaturze +8 ⁰C, co pozwala roślinom normalnie rosnąć pod osłonami.
Materiał okrywający ma sens tylko w okresie schładzania. Wraz ze wzrostem temperatury liście zaczynają żółknąć z powodu dużej wilgotności pod osłonami.
Pięć warunków dobrych zbiorów
Podsumowując aby uzyskać dobre zbiory, ważne jest przestrzeganie pięciu podstawowych warunków:
- Ziemniaki uwielbiają pożywną, luźną glebę. Gleby ciężkie gliniaste należy piaskować i dodawać substancje organiczne w celu poprawy struktury gleby. Gleby piaszczyste, lekkie wymagają dużej ilości materii organicznej. Nawozy mineralne i popiół należy aplikować bezpośrednio podczas sadzenia.
- Krzewy powinny być wentylowane i dobrze oświetlone, nie należy zagęszczać ziemniaków podczas sadzenia. Zachowaj prawidłową odległość w rzędzie i między rzędami.
- Nowe bulwy powinny powstawać na optymalnej głębokości. Nie pogłębiaj ziemniaków podczas sadzenia. Przeprowadzić okopywanie, aby zapobiec pojawianiu się młodych bulw na powierzchni gleby.
- Traktuj środkami zwalczającymi stonkę ziemniaczaną i larwy w odpowiednim czasie.
- Staraj się podążać za płodozmianem. To ochroni ziemniaki przed świerzbem i innymi chorobami. Ponadto coroczna uprawa ziemniaków w tym samym miejscu prowadzi do zmęczenia gleby i zmniejszenia plonów.