Posadź te warzywa, owoce i zioła w cieniu, a dadzą wspaniałe zbiory

Każdy ogród ma swoje zalety i wady. To jak rośliny będą nam w ogrodzie rosły zależy od kilku ważnych czynników. Zasobności gleby, jej odczynu, przepuszczalności, ale także od dostępności światła.

O ile z glebą można sobie poradzić, o tyle dostarczenie więcej światła czasem wymagałoby zburzenia budynku lub wycięcia starych nasadzeń.

Tymczasem nawet w zacienionym ogrodzie można wyhodować dużo owoców, warzyw i ziół. Dlatego nie rezygnuj z prób założenia ogródka warzywnego, uprawy ziół czy krzewów owocowych. Są wśród nich takie, które poradzą sobie z ograniczoną ilością światła słonecznego.

Owoce, które będą rosły w cieniu

I tak na przykład maliny, czarne porzeczki i agrest całkiem dobrze rosną w cieniu.

Krzewy naturalnie rosnące na skraju lasu dobrze znoszą cień: irga, kalina, aronia, wiciokrzew pospolity. Dzięki nim obszar cienia zamieni się z jałowego miejsca w prawdziwy zagajnik owocowy – zabraknie czasu na zebranie.

Zioła

Z roślin zielonych postaw na szczaw, jarmuż i szpinak gdyż one uwielbiają zacienione miejsca. Niektóre zioła, takie jak bazylia bez słońca, nie przetrwają, ale pietruszka, seler, kolendra, mięta, oregano, lubczyk, estragon, melisa czy tymianek wyrosną w półcieniu przy niewielkiej ekspozycji na słońce.

Warzywa

Z warzyw świetnie wyrasta w cieniu fasola. Każdy ogród jest inny i trzeba eksperymentować.

Ogrodnicy uprawiający buraki dzielą się na dwie kategorie: niektórzy uważają, że buraki powinny być mocne i duże, inni wolą małe korzenie, które są bardziej delikatne w smaku i łatwiejsze do ugotowania. Jeśli jesteś bliżej drugiej pozycji, możesz sadzić buraki w cieniu drzew. Wystarczy im rzadkie światło słoneczne przenikające przez koronę. W cieniu z powodzeniem możesz również uprawiać pietruszkę i pasternak.

Bób – rośnie i rozwija się szybko w cieniu lubi cięższe, zasobne, gliniaste podłoża.

Czosnek. Dla tych, którzy nie przepadają za konserwowaniem warzyw na zimę, nie lubią pikantnych sosów, nie suszą czosnku na proszek, a uprawiają go wyłącznie jako dodatek do potraw, którego nie potrzebują dużo, mogą spokojnie sadzić czosnek w cieniu pod jabłoniami, śliwkami czy krzewami porzeczek. Główki mogą być mniejsze, ale być może zwolnią miejsce bardziej kochającym światło warzywom.

Sałata wręcz nie znosi wystawienia na bezpośrednie działanie słońca. Lekki cień jest dla niej wskazany i sprawi, że listki będą słodsze i bardziej kruche. Ale 3-4 godziny ekspozycji na słońce są jej potrzebne.

W cieniu urośnie także marchewka, ale pod warunkiem, że będzie wczesnej odmiany. Będzie rosła dłużej, ale sobie poradzi o ile dostanie 4-5 godzin światła.

Wskazówki

Jeśli światła masz naprawdę mało nie próbuj uprawy pomidorów, papryki, ogórka czy rzodkiewki to są rośliny światłolubne, potrzebują słońca by dojrzeć.

Trzeba pamiętać, że w zacienionym ogrodzie jest bardziej wilgotno. Rośliny mniej podlewamy, sadzimy rzadziej by miały większy przewiew i pilnujemy czy nie pojawiają się choroby grzybowe, które w takich warunkach rozwijają się częściej.

W takich cienistych ogrodach warto jak najwięcej powierzchni malować na biało, ściany budynków, wiaty, altany, będą odbijały słońce i w ten sposób rośliny dostaną go nieco więcej.

Miniatura wpisu: freepik.com

Co zrobić by uzyskać maksymalny plon ziemniaków. Ważne wskazówki

Wybieramy najlepszy nawóz do ogrodu