w

10 objawów świadczących o tym, że pijesz za mało wody

Od lat eksperci apelują, że picie wody jest bardzo ważne. Organizm musi być prawidłowo nawodniony, aby dobrze funkcjonować.

Tak naprawdę wtedy, gdy odczuwamy pragnienie jest już za późno, to alarm, że organizm intensywnie potrzebuje nawodnienia. Stały niedobór wody ma swoje konsekwencje.

10 oznak niedoboru wody w organizmie.

1. Kolor moczu

Jeśli dobrze nawadniasz organizm, Twój mocz będzie jasnożółty, a jeśli brakuje mu płynów, może przybrać ciemnożółtą barwę. Sprawdź kolor moczu i wyciągnij wnioski.

2. Częstotliwość oddawania moczu

Osoby dorosłe oddają mocz 4-5 razy dziennie. Jeśli robisz to rzadziej, to znak, że musisz zacząć pić więcej wody.

3. Sucha skóra

Wszystkie komórki ciała zawierają wodę, a na wysuszenie narażone są szczególnie te części ciała, które są odkryte. Sucha skóra jest mniej elastyczna i łuszczy się. Jeśli więc chcesz, aby Twoja skóra wyglądała świeżo i była elastyczna, codziennie wypijaj dużą butelkę wody więcej niż dotąd!

4. Głód

Głód można pomylić z pragnieniem. Jeśli po posiłku nadal go czujesz, wypij szklankę wody.

5. Zmęczenie

Jeśli wystarczająco długo spałeś, a nadal jesteś zmęczony? Może to być skutek odwodnienia. Wypij kilka szklanek wody i zobacz, czy coś się zmieni.

6. Ból głowy

To klasyczny sygnał odwodnienia. Następnym razem, gdy zaczyna boleć Cię głowa, zamiast sięgnąć po tabletkę, spróbuj wypić szybko dwie szklanki wody.

7. Suchość w ustach

Kiedy odczuwasz suchość w ustach to znak, że już dawno powinieneś był się napić. Objętość płynów w ustroju spadła do zbyt niskiego poziomu, dochodzi do koncentracji soli i poprzez osmoreceptory organizm intensywnie domaga się wody.

8. Brzydki oddech

Brak odpowiedniego nawodnienia zaburza pracę ślinianek, przez co w jamie ustnej gromadzi się zbyt dużo bakterii.

9. Zawroty głowy

W czasie odwodnienia mogą pojawić się zawroty głowy. System nie pracuje prawidłowo, przy niedostatecznej ilości wody.

10. Zaparcia

Woda wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit, jeśli jesteś odwodniony, organizm będzie próbował zatrzymać płyny, co prowadzi do wysuszenia i zwarcia odchodów.

Skrajne odwodnienie można sprawdzić przyszczypując skórę. Jeśli jest elastyczna i natychmiast wraca nie jest źle. Natomiast gdy choćby przez chwilę pozostaje w formie ściśnięcia i wraca wolno to organizm jest skrajnie odwodniony.

Nawet jeśli skóra szybko wraca, wody może w organizmie brakować. Przeanalizuj wszystkie punkty i sprawdź czy Twoje ciało nie uprasza się o dostarczanie większej ilości płynów.

Podziel się z bliskimi, im też przyda się to przypomnienie!

Zobacz również inne nasze artykuły o wpływie wody na zdrowie człowieka

Źródło: ihappymama, Miniatura wpisu: Wikihow.com