w

Posyp między rzędy marchewki najprostszym nawozem i zobacz jak duża urośnie

Każdy, kto uprawia marchew, chce uzyskać bogaty zbiór dużych, słodkich i chrupiących korzeni. Jednak oczekiwania nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością.

Aby mieć pewność, że zbiory marchwi będą satysfakcjonujące, zastosuj tę prostą i budżetową odżywkę składającą się z trzech składników.

Nawóz należy stosować między rzędami marchwi, aby rośliny otrzymywały składniki odżywcze przez cały cykl wzrostu marchwi.

Pierwszym składnikiem jest musztarda w proszku (sproszkowana gorczyca), dzięki której gleba staje się luźna i żyzna. Nasyca glebę azotem i innymi substancjami niezbędnymi do aktywnego wzrostu i rozwoju rośliny okopowej. Proszek z gorczycy działa również jako naturalny środek owadobójczy, który odstrasza połyśnicę marchwiankę, popularny szkodnik marchwi.

Drugim składnikiem dowolny wieloskładnikowy nawóz (azotowo-fosforowo-potasowy 10-20-20) w formie łatwo przyswajalnej przez rośliny. Azot jest przeznaczony do wspomagania wzrostu roślin, ale nadmiar azotu może zapewnić nadprodukcję części zielonych kosztem rozwoju korzeni. Dlatego zaleca się wyłączenie lub zminimalizowanie, szczególnie w drugiej fazie wzrostu.

Fosfor jest przeznaczony dla zdrowego rozwoju korzeni. Potas pomaga w zapewnieniu rozwoju roślin i odporności na choroby.

Marchew korzysta również z mikroelementów, takich jak mangan, bor i molibden. Właściwy nawóz wieloskładnikowy powinien zawierać te mikroelementy.

Dodatkowym wsparciem dla marchwi jest popiół, który doda jej całego kompleksu makro i mikroelementów, pozwalających na wyhodowanie prostych, dużych i słodkich korzeni. Zaleca się przesiać popiół przed przygotowaniem nawozu.

Aby przygotować skuteczny nawóz, wymieszaj 0,5 l proszku gorczycowego, dawkę dowolnego nawozu NPK 10-20-20 i 1 kg popiołu.

Rozsyp powstałą mieszankę między rzędami marchwi i przygotuj się do zbioru plonów, których będą zazdrościć wszyscy sąsiedzi.

Jeśli któryś ze składników jest trudnodostępny zadbaj by marchew otrzymała nawóz o zmniejszonej dawce azotu i zwiększonej dawce fosforu, oraz co bardzo ważne, by gleba była luźna i przepuszczalna. Jeśli jest ciężka wymieszaj ją z piaskiem, aby korzenie mogły się dobrze rozrastać i by nie gniły.