Jeśli marzysz o kwitnącym aloesie albo nawet nie wiedziałeś, że aloes może w domu zakwitnąć, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak zadbać o tę popularną roślinę, by móc cieszyć się jej fantastycznymi kwiatami. Oto kilka sprawdzonych porad, które pomogą uzyskać kwitnący aloes w domu. Przeczytaj nasze porady i stwórz wyjątkowy klimat w swoim wnętrzu dzięki rozkwitającemu aloesowi.
Prawie każdy ma w domu aloes (aloe vera). Lecznicze właściwości tej rośliny znane są od czasów starożytnych. Każdy wie, jak wyglądają jej mięsiste, zielone liście, ale niewielu ma pojęcie, czy aloes w doniczce może kwitnąć i jak wyglądają jego kwiaty.
Czy aloes kwitnie?
Aloes rosnący z naturze kwitnie atrakcyjnymi kwiatami. Potrzebuje do tego niskiej temperatury i krótszego dnia. W krajach południa takich jak Włosy i Hiszpania, aloesy rosnące w ziemi zakwitają w na ogół w lutym.
Jak aloes kwitnie
Aloes wypuszcza kwiatostany osadzone na długich tyczkach. Kwiaty są kolory czerwono pomarańczowego z cieniowanie do czarnego.
W naturze lub w oranżeriach, gdzie dość łatwo stworzyć im zbliżone do naturalnych warunki, kwiaty aloesu osiągają do metra wysokości.
Oczywiście na parapecie kwiat będzie odpowiednio niższy do wielkości naszej rośliny. Zazwyczaj ich wysokość mieści się w granicach 25-50 cm.
W zależności od rodzaju aloesu kwiatostan może być pojedynczy lub tworzyć gęste grona. Kwiat otwiera się zgodnie z zasadą mieczyka, zaczynając od dolnych kwiatów, stopniowo przechodząc do korony. Kwitnienie można podziwiać od 3 do 6 miesięcy.
Jak mieć kwitnący aloes w domu
Jeśli chcesz zobaczyć kwiaty na swoim aloesie, oto wskazówka, jak to zrobić.
Aloes, podobnie jak wiele innych sukulentów, może stać na parapecie latami i nie pokazywać pąków. Niektórzy na próżno myślą, że rośliny te z definicji w domu nie zakwitną. A jednak kwitnienie aloesu w doniczce jest możliwe!
Aby uzyskać kwiat, ważne jest, aby wybrać dobrze znaną odmianę aloesu, która ma zdolność kwitnienia. Najczęściej jako roślina domowa występuje aloes zwyczajny lub aloes drzewiasty (Aloe arborescens). Oba gatunki kwitną, ich kwitnienie różni się długością strzałki kwiatowej, kolorem kwiatów i czasem trwania okresu kwitnienia.
W naturze aloes zakwita, gdy temperatura spada do 8-12 stopni. Dzień się skraca do 10 godzin, a okres jest suchy.
W domu bardzo trudno stworzyć aloesowi warunki, które zasygnalizują mu, że czas na kwitnienie.
Idealnym miejscem będzie jasna, nieogrzewana lub lekko podgrzewana weranda, ganek, lub nieogrzewany doświetlony strych. Może to być też słabo ogrzewany pokój, którego na co dzień nie używamy, o ile taki mamy.
Tam ustawiamy roślinę w grudniu i styczniu, nie podlewamy i czekamy. Dopiero w tak skrajnych warunkach w aloesie obudzi się chęć wypuszczenia kwiatu. Pod koniec stycznia, w lutym powinien wypuścić pąki.
Niektórzy hodowcy na parapecie wykonują „odwróconą mini szklarnię”, która izoluje przed ciepłym powietrzem w mieszkaniu.
Wewnątrz utrzymuje chłód z okna. Temperatura wynosi od 8 do 12 stopni. Trzeba ją dobrze monitorować za pomocą termometru, aby nie zamrozić rośliny.
Warunkiem kwitnienia jest też wiek rośliny. Nie zakwitnie aloes młodszy niż 3 letni. Na ogół jednak kwitnie po pięciu, a nawet dziesięciu latach.
Gdy tylko w kątach liści pojawi się strzałka z kwiatami, temperaturę w pomieszczeniu stopniowo podnosi się przez dwa do trzech dni do +22°C i wznawia się regularne podlewanie.
Aby utrzymać siłę rośliny w okresie kwitnienia, stosuje się nawozy dla sukulentów na bazie składników potasowo-fosforowych.
Roślinę można również przenieść na stronę południową lub południowo-wschodnią, aby aloes otrzymał dodatkowe oświetlenie, a jego kwiaty były jasne.
Pielęgnacja aloesu po kwitnieniu
Gdy aloes zwiędnie, łodygę kwiatową należy usunąć zdezynfekowanym nożem lub sekatorem. Posyp miejsce cięcia popiołem drzewnym.
Konieczne jest podlewanie rośliny, a po 1-2 tygodniach wykonanie nawożenia nawozem azotowym.
Aloes podlewamy niewielką ilością wody i tylko wtedy, gdy ziemia wyschnie. Jednocześnie nie zaleca się wlewania wody do doniczki.
Wystarczy umieścić ją na tacy z wodą na 10-15 minut, a następnie pozwolić wodzie całkowicie spłynąć, pozostawiając glebę lekko wilgotną.
Zakwitnięcie aloesu w domu nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale jest całkiem realne. Możesz spróbować nakłonić aloes do wydania kwiatów. Dla zaspokojenia ciekawości, ale też, aby przyciągnąć powodzenie do swojego domu. W końcu, według ludowych przesadów, kwitnący aloes oznacza, że w rodzinie pojawił się anioł stróż.