Po spróbowaniu cytryn przygotowanych według tego przepisu smak świeżych cytryn przestanie być atrakcyjny.
Wyjątkowe połączenie przypraw plus nuty ostrej papryki sprawiają, że smak cytryny jest niezwykły i jeszcze bardziej intensywny.
Przygotowanie cytryn zajmie nie więcej niż 20 minut, można je przechowywać w chłodnym miejscu do 1 roku.
Konserwowane cytryny – przepis
Składniki na cytryny w słoiku:
- cytryny – 1,5 kg;
- ostra papryka – 1 szt;
- liść laurowy – 1 liść na słoik;
- nasiona kopru – 1 łyżeczka na słoik;
- nasiona kolendry – na każdy słoik 0,5 łyżeczki;
- czarny pieprz – ćwierć łyżeczki na słoik;
- czosnek – 2-3 ząbki na słoik;
- sól (gruba, niejodowana) – na każdy słoik 2 łyżeczki;
- zimna woda.
Przygotowanie:
Wszystkie cytryny dokładnie wyszoruj szczoteczką zanurzoną w sodzie oczyszczonej, umyj i osusz ręcznikiem papierowym.
Pokrój cytryny w pierścienie i usuń pestki.
Pokrój ostrą paprykę w cienkie pierścienie.
W przygotowanym 1-litrowym szklanym słoju umieść 1 liść laurowy, 1 łyżeczkę nasion kopru, ćwierć łyżeczki czarnego pieprzu w ziarnach, 0,5 łyżeczki nasion kolendry, 2-3 ząbki czosnku, 1 łyżeczkę soli i trochę ostrego pieprzu.
Napełnij słoiki cytrynami, posyp 2 łyżeczkami soli. W ten sposób ułóż wszystkie cytryny.
Wciśnij cytryny do słoika, pozostawiając jak najmniej powietrza. Posyp na wierzchu 1 łyżeczką soli. Zalej zimną wodą. Następnie wciśnij cytryny do słoika, tak aby pokryły się wodą.
Najlepiej używać słoików ze szklana pokrywą na zawiasach z gumową uszczelką lub wieczek z tworzywa. Solanka szybko koroduje zakręcane pokrywki.
Zamknij słoiki i dobrze wstrząśnij, aby wymieszać składniki. Pozostaw cytryny na około tydzień w chłodnej temperaturze pokojowej, a następnie przenieś do lodówki lub piwnicy na co najmniej 3 tygodnie, aż skórka cytryny zmięknie.
Podczas przechowywania w lodówce od czasu do czasu odwracaj słoik do góry dnem.
Ich smak nie pozostawia nikogo obojętnym.
Do czego używać cytryn ze słoika
Konserwowane cytryny od dawna są częścią kuchni śródziemnomorskiej i bliskowschodniej, chociaż większość ludzi kojarzy je z kuchnią północnoafrykańską, a zwłaszcza marokańską, oraz słynnym tagine z kurczakiem.
Marynowane cytryny dodają smaku gulaszom, zupom i wielu innym.
Pokrojone na małe kawałki można dodać do gotowanych potraw, kanapek, sałatek, skropić nimi szaszłyki z łososia i kurczaka.
Szefowie kuchni dodają posiekaną skórkę do owoców morza. Smak peklowanej cytryny dobrze komponuje się z łososiem, stekami, marchwią, oliwkami, pietruszką, ryżem, ziemniakami, kuskusem.
Jak ich użyć
Aby użyć konserwowanych cytryn do gotowania, wyjmij jedną ze słoika i opłucz, aby usunąć sól. Cienko pokrój lub posiekaj zakonserwowaną skórkę z cytryny. Zależnie od potrzeby można też użyć miąższu lub solanki. Trzeba tylko ostrożnie dobierać ilość z powodu soli.
Szaszłyki, grillowaną rybę, steka polać sokiem, posiekaną cytrynę dodać do grillowanych warzyw. Można dodać do masła i nadać mu bardzo ciekawy smak.
Cytryny smakują fantastycznie w sosie jogurtowym dodanym do sałatki z fety, jarmużu i ciecierzycy.
Freska ze świeżymi pomidorami, świeżą porwaną bazylią, oliwkami i konserwowanymi cytrynami z łyżeczką pasty anchois i doprawiona oliwą i białym octem balsamicznym, pozwoli poczuć się jak w raju! Podawać z opiekanymi bułkami brioche.
Podobnie zachwyci tagliatelle z sosem cytrynowym ze śmietanki, parmezanu i konserwowanej cytryny.
Solanka cytrynowa jest świetna w krwawej mary. A cytryna ze słoika, z godnością zastąpi świeżą jako dodatek do ginu z tonikiem.
Ogranicza nas tylko wyobraźnia!