Pomidory są jednymi z najpopularniejszych warzyw, które możemy uprawiać w naszych ogrodach. Aby osiągnąć obfite plony tych soczystych i smacznych owoców, warto poznać optymalne terminy siewu. W artykule podpowiadamy jak ustalić, kiedy siać pomidory i jakie warunki zapewnić by zdrowo rosły.
Dlaczego terminy wysiewu pomidorów są tak ważne?
Odpowiedź na pytanie, kiedy siać pomidory w domu nie jest taka oczywista. Jeśli pomidory na rozsadę wysiejemy zbyt wcześnie, sadzonki będą słabe i przerośnięte z widocznymi oznakami niedoborów składników. Niewielkie doniczki, w których zbyt długo rosną, nie będą w stanie zaspokoić ich potrzeb. Takie sadzonki trudniej zaaklimatyzują się w gruncie, co znacząco wpłynie na plon.
Opóźnienie w wysiewie nasion również będzie miało swoje konsekwencje. Zbyt późne wysianie w domu i posadzenie na stałym miejscu w ziemi spowoduje opóźnienie dojrzewania. Pomidory nie zdążą dojrzeć przed końcem sezonu i spadkiem temperatur.
Zatem kiedy siać pomidory? Czas sadzenia gotowych sadzonek pomidorów będzie się różnił w zależności od różnych czynników. Warunków pogodowych, regionu i miejsca uprawy w ogrodzie (szklarnia, folia, grunt). W jaki sposób ustalić termin siewu?
O czasie wysiewu nasion w domu decyduje moment, kiedy sadzonki pomidorów możemy bezpiecznie posadzić na docelowe miejsce. Gdy nie grozi im ryzyko uszkodzenia przez niskie temperatury i niedobór światła. Zatem to gotowość sadzonki i warunków do jej posadzenia w ziemi determinuje moment siewu.
Sadzonki gotowe do wysadzenia na stałe miejsce powinny mieć 5-7 liści. Mocną łodygę i uformowany pąk kwiatowy. Wiek gotowych sadzonek powinien wynosić około 45-50 dni. Żeby wyznaczyć najlepszy czas na wysiew, należy odliczyć te dni od przybliżonych dat sadzenia. Przedstawiają się one następująco:
- W szklarniach poliwęglanowych – 2 połowa kwietnia;
- W tunelach – 1–15 maja.
- Do gruntu bez osłon — wysadzamy sadzonki pomidorów po 15 maja.
Kiedy siać pomidory?
- Jeśli planujemy uprawę w szklarni — powinniśmy siać pomidory w domu na rozsadę w drugiej połowie lutego lub na początku marca.
- Dla roślin uprawianych na zewnątrz — najlepszy czas siewu nasion to druga połowa marca, do początku kwietnia.
- Wczesne odmiany pomidorów do sadzenia pod folią — wysiewa się zwykle w połowie marca.
- Nisko rosnące odmiany pomidorów do uprawy w szklarni — wysiewa się od początku do połowy kwietnia.
- Wysokie odmiany pomidorów do sadzenia w szklarniach — sadzi się jako sadzonki pod koniec marca.
- Do sadzenia w gruncie bez osłon — wczesne odmiany pomidorów wysiewa się na sadzonki na początku kwietnia.
Te daty są zgodne z ogólnymi zaleceniami. Jednak warto wziąć pod uwagę również kalendarz księżycowy ogrodnika, który może dostarczyć dodatkowych wskazówek.
Korzystne daty siewu nasion pomidorów według kalendarza księżycowego
Kalendarz oparty na fazach księżyca towarzyszył rolnikom od wieków. Wierzono w jego oddziaływanie na otaczającą przyrodę.
Gdy planujemy siew nasion czy przesadzanie roślin, ważne jest, aby wybierać korzystne dni według kalendarza księżycowego (biodynamicznego). Według niego istnieją określone dni, które są bardziej sprzyjające do prac w ogrodzie. Wybierając je, możemy zwiększyć szansę na zdrowy wzrost roślin i dobre plony.
Według kalendarza księżycowego najkorzystniejsze dni wysiewu nasion pomidorów to:
- luty 11-14, 17-18;
- marzec 15-17;
- kwiecień 11, 12, 21, 22.
Korzystne dni na przesadzanie do większych pojemników oraz sadzenie w ogrodzie do ziemi:
- kwiecień 9, 18-23;
- maj 16, 17, 18-20, 21-22;
- czerwiec 3, 4, 12-14, 15-16.
Ostatecznie, optymalny czas wysiewu nasion pomidorów do uprawy w gruncie lub pod osłonami zależy od naszego regionu i lokalnych warunków pogodowych. Dlatego warto śledzić prognozy oraz dostosować terminy wysiewu pomidorów w domu na rozsadę do konkretnych okoliczności. Umiejętność wyznaczenia optymalnych terminów przyczyni się do uzyskania lepszych plonów roślin.
Praktyczne wskazówki podczas wysiewu pomidorów na rozsadę
Uprawa pomidorów w ogrodzie powiedzie się, gdy zadbamy o następujące czynniki:
- Ustalimy, kiedy wysiewać pomidory w domu, biorąc pod uwagę własne warunki;
- Wybierzemy najlepsze nasiona. Powinny być świeże i dobrze przechowywane;
- Dopierzemy odpowiednie odmiany. Warto wybrać odmiany odporne na choroby i ogólnie polecane ze względu na walory smakowe;
- Do wysiewu nasion użyjemy czystego, zdezynfekowanego rozsadnika;
- Zadbamy o odpowiednie podłoże. Podłoże powinno być bogate w składniki odżywcze, nie zawierać śladów pleśni;
- Zapewnimy nasionom odpowiednią temperaturę do kiełkowania;
- Zadbamy o temperaturę i odpowiednie nawilżenie podłoża do wzrostu siewek;
- Zapewnimy siewkom odpowiednią wentylację, aby uniknąć chorób grzybowych;
- We właściwym momencie przesadzimy młode siewki do większych doniczek ze świeżym podłożem. To pozwoli na prawidłową rozbudowę systemu korzeniowego siewek i dostarczy więcej składników odżywczych. Zadbamy też o czystość użytych doniczek i dobrą jakość ziemi;
- Podczas uprawy w doniczkach zadbamy o dodatkowe nawożenie sadzonek;
- Przed posadzeniem do gruntu zahartujemy młode rośliny. Dzięki temu łatwiej zaadaptują się do nowych warunków.
Przeczytaj także: Kiedy siać ogórki
Czy można siać pomidory bezpośrednio do gruntu?
W polskim klimacie, charakteryzującym się stosunkowo krótkim sezonem wegetacyjnym, bezpośredni siew pomidorów do gruntu jest niezalecany. Głównym powodem jest ryzyko wystąpienia przymrozków wiosennych. Mogłyby one zniszczyć młode, kiełkujące rośliny. Pomidory są roślinami ciepłolubnymi. Do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju potrzebują stabilnych, ciepłych warunków. Lato u nas jest tak krótkie, że tylko w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach taka uprawa miałaby szanse powodzenia.
Czas wysiewu musiałby zostać idealnie dobrany. Musiałyby nie wystąpić przymrozki zagrażające siewkom. Lato zaś musiałoby być ciepłe i długie, żeby owoce miały szanse dojrzeć.
Z tego powodu oczywistą jest decyzja o przygotowaniu rozsady pomidorów. Utrzymujemy ją w ciepłych, kontrolowanych warunkach wewnętrznych. Następnie, po ustąpieniu ryzyka przymrozków przenosimy młode rośliny z doniczek do gruntu w ogrodzie. Ta metoda pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia roślin przez niskie temperatury. Skraca też czas oczekiwania na kwitnienie i owocowanie pomidorów.
Jeżeli jednak ktoś chciałby spróbować bezpośredniego siewu pomidorów do gruntu, powinien zrobić to nie wcześniej niż w drugiej połowie maja. Konieczne jest monitorowanie prognozy pogody i stosowanie osłon dla siewek pomidorów. Ważne jest również wybranie wcześnie dojrzewających odmian. Mają one większą szansę na sukces w krótszym sezonie wegetacyjnym.
Podsumowując, bezpośredni siew pomidorów do gruntu w polskim klimacie jest teoretycznie możliwy. Wymaga jednak dużo uwagi, odpowiednich warunków pogodowych i wiąże się z dużym ryzykiem niepowodzenia.
Kiedy przenieść rozsadę pomidorów do gruntu?
Rozsadę pomidorów najlepiej przenosić do gruntu po ustąpieniu ryzyka ostatnich przymrozków. Kiedy temperatura gleby stabilnie osiągnie 15°C. Zazwyczaj jest to czas od połowy maja do początku czerwca w większości regionów.
Czas ten zależy również od tego, gdzie będzie docelowo przebiegała uprawa. Czy w szklarni (ogrzewanej lub nie), w tunelu foliowym, czy w gruncie bez osłon. Najwcześniej przenosimy pomidory do podgrzewanej szklarni, najpóźniej do gruntu bez osłon.