Sadzenie pomidorów. Co dodaję do otworów aby dobrze rosły

Sadzonki pomidorów od lat wysadzam swoją specjalną metodą, która nigdy mnie nie zawodzi. Nawet w tych sezonach, kiedy utrzymywały się zimno i deszcz, późno przesadzone sadzonki rosły jak szalone, a moje zbiory były doskonałe.

Co dodaję do otworów aby dobrze rosły?

Do każdego otworu na sadzonkę wsypuję kopiatą łyżkę stołową popiołu drzewnego. Zawiera on wszystkie niezbędne dla młodziutkiej roślinki pierwiastki śladowe, a w optymalnym stężeniu.

W ten sam sposób aplikuję do otworów mączkę rybną ( 1 łyżka). Ta materia organiczna jest stopniowo przyswajana przez roślinę, a najpierw jest przetwarzana przez bakterie do postaci dostępnej dla korzeni. Zawiera wszystkie te same pierwiastki śladowe, w tym odpowiedni azot. Zawiera wystarczającą ilość nawet tych rzadkich, takich jak jod czy żelazo.

I trzeci składnik to również łyżka nawozu potasowo-fosforowego. Zawiera minerały, które stopniowo się rozpuszczają i są łatwo przyswajalne przez korzenie z gleby (potas i fosfor, pomocniczymi są wapń, magnez i bor). Taki nawóz na etapie aktywnego wzrostu wesprze sadzonki, sprawi, że będą mocne i zdrowe.

Dodając wszystkie składniki do dołków, mieszam je lekko z ziemią, następnie sadzę pomidory i podlewam lekko ciepłą wodą.

W rezultacie wszystkie pomidory się zakorzeniają, utrzymują stabilny wzrost i dobrze zawiązują owoce. Sąsiedzi zawsze interesują się tym, dlaczego moje pomidory tak dobrze rosną. A ci, którzy wypróbowali tę metodę, nie mogą się jej nachwalić.

Nawiasem mówiąc, mączka rybna nie jest sprzedawana w centrach ogrodniczych, ale w sklepach zoologicznych lub tam, gdzie jest pasza dla zwierząt gospodarskich. Można ją kupić na wagę taniej niż w opakowaniu. W ostateczności można użyć mączki kostnej ale rybna jest lepsza.

Źródło: mandarynka.com.ua, Miniatura wpisu: freepik.com

Jak prawidłowo zbierać sok brzozowy i jak go konserwować

Naturalny nawóz, który należy wsypać do dołka przed sadzeniem ogórków