w

Co zrobić z czosnkiem w maju, żeby zawiązał duże główki?

Wiosenna pielęgnacja czosnku sadzonego na zimę to jeden z ważnych etapów uprawy jeśli chcemy uzyskać obfite zbiory, ponieważ już wkrótce rośliny zaczną tworzyć część podziemną i wiele zależy od naszych działań w tym momencie.

Na etapie niewielkich sadzonek, musimy zrobić trzy ważne rzeczy, aby dać impuls do wzrostu i prawidłowego rozwoju główek.

Jak pielęgnować czosnek w maju, żeby zawiązał duże główki?

1. Odpowiednie nawożenie

Pierwsze karmienie czosnku powinno być przeprowadzone w kwietniu. Jednak wielu ogrodników o nim zapomina. To nie problem, ponieważ w maju wciąż nie jest za późno. Pełnia wiosny to najlepszy czas na to by wesprzeć rośliny i dać im siłę na wzrost i nabranie masy wegetatywnej. Bardzo potrzebują teraz głównie azotu. Tylko należy pamiętać, aby z nim nie przesadzić – nadmiar azotu może mieć negatywny wpływ. Dobrym wiosennym nawozem będzie również mocznik, saletra amonowa, amoniak, czy po prostu kompost z humusem.

2. Luzowanie między rzędami

Dobrą praktyką jest rozluźnienie ziemi pomiędzy roślinami. Doświadczeni ogrodnicy nazywają to proste działanie „podlewaniem na sucho”, ponieważ korzenie otrzymują dodatkowe odżywianie dzięki lepszym warunkom napowietrzenia. W luźnej glebie wilgoć zatrzymywana jest dłużej a rośliny łatwiej tworzą duże cebulki. Nie zapomnij tez o regularnym odchwaszczaniu – to również jest bardzo ważne.

3. Podlewanie

Należy zwrócić uwagę na utrzymanie prawidłowego reżimu nawadniania. Powszechnie uważa się, że czosnek to roślina niewymagająca dużo wilgoci. Nic bardziej mylnego. Ma mniejsze wymagania niż wiele innych warzyw jednak potrzebuje podlewania. Z roku na rok w przesuszającym się klimacie ilość deszczu jest już niewystarczająca by czosnek nie wymagał dodatkowego nawadniania, które jest kluczem do dobrych zbiorów.

Doświadczeni ogrodnicy postępują zgodnie z następującymi zaleceniami:

Czosnek należy podlewać raz w tygodniu, jeśli na dworze jest ciepło i pojawiają się przelotne, krótkie opady deszczu. Jeśli z kolei jest gorąco i sucho – podlewaj częściej, raz na 3-4 dni.

Miniatura wpisu: freepik.com