w

Juka przekwitła? Musisz teraz wykonać tę czynność, to ważne!

Jukka ogrodowa, karolińska ma dość specyficzny cykl rozwojowy. Podziemne kłącza wytwarzają rozety liści, które zakwitają po trzech latach. Każda rozeta kwitnie tylko raz, a następnie zamiera.

Jej liście zaczynają więdnąć, usychać, pojawiają się na nich plamy i powoli, stopniowo zamierają.

Nie ma sensu trzymać takiej rozety. Po kwitnieniu najlepiej ją wyciąć, by dać miejsce do rozwoju nowych rozet.

Bo obok takiej rozety starszej wytwarzają się rozety potomne, które wyrastają z korzenia lub z podstawy rozety kwitnącej.

Po kilku latach będziemy mieć w ogrodzie kwitnące juki w każdym roku, jednak w pierwszych sezonach tak nie będzie.

Jeśli kupiliśmy jukę z jedną rozetą i wyrastającym z niej kwiatostanem, to po przekwitnięciu nie zostanie z niej nic, jeśli wytniemy rozetę. Zostanie smutne, puste miejsce do przyszłego sezonu.

Dopiero wiosną następnego roku zaczną wyrastać młode liście rozet potomnych. Niestety nie zakwitną one ani w tym, ani najprawdopodobniej w następnym roku. Większość juk kwitnie dopiero w trzecim roku.

Zatem przez 2-3 sezony będziemy musieli się zadowolić samymi liśćmi. Za to po tym czasie te wszystkie młode aktualnie rozety, zakwitną jednocześnie spektakularnym kwitnieniem.

Od tej pory możemy się już każdego roku cieszyć kwitnącymi jukkami.

Jeśli nie chcemy pustego miejsca to możemy usunąć kwiatostan i rozetę zostawić do wiosny, ale najpóźniej w marcu trzeba ja wyciąć by młode mogły się dobrze rozwijać.

Musimy jednak pamiętać by przewidzieć im wystarczająco dużo miejsca do rozrastania lub regularnie je rozmnażać przenosząc w inne miejsca.

Jak wycinać i rozmnażać jukkę

Przekwitłą rozetę wycinamy u samej podstawy. Jest twarda i gruba więc potrzebujemy to tego ciężkich narzędzi, mocnego sekatora albo piły.

Taką rozetę można ukorzenić, obcinając liście i wkopując podstawę.

Można również wykopać roślinę mateczną i oddzielić młode z fragmentem kłącza z korzeniami.

I trzecim sposobem jest pobranie kawałka kłącza, podzielenie go i posadzenie w poziomie. Musi ono mieć trochę korzeni i uśpionych oczek, z których wyrosną młode rozety.