w

4 proste sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Chroń swoje rośliny przed tymi oślizgłymi intruzami!

Oto nasze proste, nietrujące sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu.

Spacerując po ogrodzie, znajdziesz liście wyglądające jak szwajcarski ser.

Co mogło popełnić taką zbrodnię? Prawdopodobny winowajca: ślimaki.

Te oślizgłe łobuzy uwielbiają wilgotne, zacienione warunki i bujny wzrost nowych roślin.

Oczywiście możesz użyć przynęty na ślimaki. Większość dzisiejszych przynęt nie jest tak toksyczna jak dawniej.

Ale ja wolę trzymać się opcji bez trucizny, kiedy tylko mogę. Te cztery techniki dobrze sobie radzą z utrzymaniem ślimaków z dala od moich najbardziej cenionych roślin i nie ma w tych metodach nic, co mogłoby zaszkodzić pożytecznym owadom, zwierzętom domowym lub ludziom.

Zamiast zbierać ślimaki jeden po drugim z roślin, użyj jedzenia lub kryjówek, aby zebrać je w jednym miejscu, a następnie wrzuć je do wiadra z wodą z mydłem, nakarm nimi swoje kurczaki lub wyprowadź z dala od swojego ogrodu.

Niech jedzą pomarańcze

Ślimaki uwielbiają cytrusy! Kup niedrogie pomarańcze lub grejpfruty (nie potrzebujesz najładniejszych owoców) do pułapek na ślimaki lub użyj skórek pozostałych po wyciśnięciu soku pomarańczowego.

Pozostaw połówki cytrusów w pobliżu wrażliwych roślin — ślimaki zwykle biegną, aby zbadać tę nową ofertę.

Sprawdzaj pułapki cytrusowe mniej więcej raz dziennie, aby ślimaki nie miały szansy wrócić na twoje rośliny. Wrzuć zużyte skórki do sterty kompostu, ale najpierw usuń z nich ślimaki!

Deska na ziemi

Deska na ziemi w zacienionym miejscu może nie wyglądać szczególnie atrakcyjnie, ale ślimakom wygląda jak najlepsze miejsce na spędzenie dnia.

Wsuń kawałek deski pod rośliny, aby stworzyć wilgotną, zacienioną kryjówkę, która przyciągnie wiele ślimaków.

Ślimaki są aktywne w nocy, ale w upalne dni wycofują się pod ściółkę, kamienie… lub pułapki w desce. Sprawdź pułapkę po południu, gdy pod twoją deską ślimaki cieszą się sjestą.

Bariery

Kiedy już odciągniesz ślimaki od swoich roślin, nie chcesz, aby wymknęły się z powrotem do delikatnych liści, gdy tylko odwrócisz się plecami. Te łatwe bariery będą trzymać szkodniki na dystans.

Szokująca miedź

Kiedy ślimaki wchodzą w kontakt z miedzią, wywołuje u nich szok — naukowcy uważają, że śluz ślimaka reaguje z miedzią, wywołując wstrząs.

Możesz kupić miedziane paski i taśmę tylko do użytku w ogrodzie. Będą działać przez lata i możesz je ponownie wykorzystać.

Lubię używać pasków wokół delikatnych młodych roślin, aby dać im szansę na zadomowienie się.

Ale możesz też użyć pasków wokół większych roślin. Tylko upewnij się, że żadne liście nie dotykają ziemi poza miedzianym paskiem, ponieważ ślimaki mogą wykorzystać je jako „mosty”, aby dotrzeć do reszty rośliny.

Dobrym pomysłem jest oczyszczenie miedzianych pasków od czasu do czasu — badania wskazują, że jasna, błyszcząca miedź jest bardziej skuteczna niż paski, które zaczęły korodować.

Szukasz taniej alternatywy dla taśm miedzianych? Te miedziane siatki są właśnie takim rozwiązaniem.

Można wyciągnąć długie, cienkie wstążki i wcisnąć w ziemię wokół rośliny.

Ostre krawędzie są tak samo nieprzyjemne dla ślimaków jak sama miedź. Upewnij się, że końce zachodzą na siebie, aby nie było szczeliny, w której mogłyby się przecisnąć ślimaki.

Okrzemki na ratunek

Ziemia okrzemkowa, biała sproszkowana substancja, składa się z pokruszonych skorupek skamieniałych okrzemek, maleńkich, twardych, skorupiastych roślin podobnych do alg.

Co to ma wspólnego z ślimakami?

Cóż, ziemia okrzemkowa jest ścierna. Tworzy drobne nacięcia w miękkim podbrzuszu ślimaków, powodując ich wysychanie i śmierć — nigdy więcej dziur w liściach!

Delikatnie posyp ziemią okrzemkową pod rośliny. Upewnij się, że całkowicie otoczyłeś roślinę pasem ziemi okrzemkowej o szerokości 5-7 cm.

Po deszczu trzeba ją ponownie nałożyć, ponieważ zmywa się i miesza z ziemią.

Zachowaj ostrożność pamiętaj, aby nosić maskę przeciwpyłową i rękawiczki.

Te cztery łatwe w użyciu metody powstrzymają ślimaki przed zrobieniem najgorszego dla twoich cennych roślin!

Źródło: gardengatemagazine.com, Miniatura wpisu: freepik.com