Makaron ma złą reputację z powodu zawartych w nim ilości węglowodanów.
Jednak ostatnie badania wykazały, że wystarczy wzbogacić go skórkami granatu by poprawić jego wartości odżywcze i korzyści zdrowotne.
Dzięki temu prostemu dodatkowi znacząco zwiększy się zawartość błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy.
W swoim raporcie naukowcy z Uniwersytetu Taif w Arabii Saudyjskiej ocenili makaron wzbogacony skórkami granatu pod kątem wartości odżywczych i smaku.
Makaron wzbogacony skórką granatu pomógł obniżyć markery cholesterolu
Zespół przygotował do badań pięć rodzajów mieszanek makaronów. Wzbogacono je skórką granatu w różnych proporcjach – od 10 gramów skórki na 90 g semoliny i 25 g skórki na 75 g semoliny.
Następnie przez cztery tygodnie karmiono nimi szczury z cukrzycą. Pod koniec eksperymentu zespół pobrał próbki krwi od szczurów i ocenił między innymi poziom całkowitego cholesterolu, trójglicerydów i lipidów całkowitych.
Wyniki wykazały, że szczury karmione makaronem wzbogaconym skórką granatu wykazywały znaczny spadek masy ciała w wyniku eksperymentu. Ponadto zespół odnotował spadek profilu lipidowego i poziomu cukru we krwi szczurów po karmieniu ich makaronem wzbogaconym skórką granatu.
Ocena składu chemicznego skórki granatu wskazuje, że jest on bogatym źródłem antyoksydantów – w szczególności garbników, antocyjanów i flawonoidów.
Wcześniejsze badania skórki granatu ujawniły jego potencjał do hamowania wzrostu i rozprzestrzeniania się niektórych nowotworów.
Skórka granatu zawiera również rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik pokarmowy, który może zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby serca i niektóre nowotwory.
W innym badaniu naukowcy z Iranu zbadali zastosowanie proszku z nasion granatu jako dodatku do mąki, gdzie odkryli, że zwiększa on zawartość błonnika w końcowym produkcie.
Naukowcy stwierdzili też, że makaron wzbogacony do 15% proszkiem ze skórki granatu nie wpłynął na ogólny smak.
Zdrowe ciasteczka wzbogacone skórką granatu
W innym badaniu naukowcy z College of Agriculture na Tikrit University w Iraku zbadali potencjał wykorzystania skórek granatu do zastąpienia mąki pszennej podczas pieczenia ciasteczek. W swoim raporcie, opublikowanym w Tikrit Journal for Agricultural Sciences, zespół zrobił ciastka, zastępując mąkę pszenną pięcioprocentową skórką granatu.
Zastąpienie pszenicy skórką granatu zmniejszyło grubość i wielkość ciastek w porównaniu z partią kontrolną. Ale zwiększyło zawartość białka, błonnika i węglowodanów w ciastkach. Ponadto zastąpienie mąki pszennej skórką granatu zwiększyło stężenie przeciwutleniaczy w ciastkach.
Zespół zauważył również brak znaczących różnic w smaku ciastek ze skórką granatu i ciastek bez niej. Nie zauważyli również żadnych znaczących różnic w kolorze, konsystencji lub kruchości między dwoma ciasteczkami.
Zrobienie własnego proszku ze skórki granatu
Skórka granatu jest dostępna w postaci proszku i często jest używana do wzbogacania wypieków. Ale możesz zrobić swój własny proszek ze skórki granatu w domu.
• Pięć owoców granatu przetnij wzdłuż na cztery połówki.
• Usuń wszystkie nasiona – zwane osnkami – i oddziel skórki.
• Pokrój każdą skórkę na dwie połówki.
• Nożem oderwij żółtą skórkę, pozostawiając do użycia tylko czerwone skórki.
• Połóż skórki na talerzu lub wysuszonej ściereczce, uważając, aby nie zachodziły na siebie i zostaw je na słońcu do wyschnięcia.
• Gdy skórki stracą wilgoć, zdejmij je ze słońca i miel przez dwie minuty.
• Przechowuj proszek ze skórki granatu w hermetycznym słoiku z przezroczystego szkła.