w

Dodanie skórek granatu do makaronu może poprawić zawartość przeciwutleniaczy i obniżyć poziom cholesterolu

Makaron ma złą reputację z powodu zawartych w nim ilości węglowodanów.

Jednak ostatnie badania wykazały, że wystarczy wzbogacić go skórkami granatu by poprawić jego wartości odżywcze i korzyści zdrowotne.

Dzięki temu prostemu dodatkowi znacząco zwiększy się zawartość błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy.

W swoim raporcie naukowcy z Uniwersytetu Taif w Arabii Saudyjskiej ocenili makaron wzbogacony skórkami granatu pod kątem wartości odżywczych i smaku.

Makaron wzbogacony skórką granatu pomógł obniżyć markery cholesterolu

Zespół przygotował do badań pięć rodzajów mieszanek makaronów. Wzbogacono je skórką granatu w różnych proporcjach – od 10 gramów skórki na 90 g semoliny i 25 g skórki na 75 g semoliny.

Następnie przez cztery tygodnie karmiono nimi szczury z cukrzycą. Pod koniec eksperymentu zespół pobrał próbki krwi od szczurów i ocenił między innymi poziom całkowitego cholesterolu, trójglicerydów i lipidów całkowitych.

Wyniki wykazały, że szczury karmione makaronem wzbogaconym skórką granatu wykazywały znaczny spadek masy ciała w wyniku eksperymentu. Ponadto zespół odnotował spadek profilu lipidowego i poziomu cukru we krwi szczurów po karmieniu ich makaronem wzbogaconym skórką granatu.

Ocena składu chemicznego skórki granatu wskazuje, że jest on bogatym źródłem antyoksydantów – w szczególności garbników, antocyjanów i flawonoidów.

Wcześniejsze badania skórki granatu ujawniły jego potencjał do hamowania wzrostu i rozprzestrzeniania się niektórych nowotworów.

Skórka granatu zawiera również rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik pokarmowy, który może zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby serca i niektóre nowotwory.

W innym badaniu naukowcy z Iranu zbadali zastosowanie proszku z nasion granatu jako dodatku do mąki, gdzie odkryli, że zwiększa on zawartość błonnika w końcowym produkcie.

Naukowcy stwierdzili też, że makaron wzbogacony do 15% proszkiem ze skórki granatu nie wpłynął na ogólny smak.

Zdrowe ciasteczka wzbogacone skórką granatu

W innym badaniu naukowcy z College of Agriculture na Tikrit University w Iraku zbadali potencjał wykorzystania skórek granatu do zastąpienia mąki pszennej podczas pieczenia ciasteczek. W swoim raporcie, opublikowanym w Tikrit Journal for Agricultural Sciences, zespół zrobił ciastka, zastępując mąkę pszenną pięcioprocentową skórką granatu.

Zastąpienie pszenicy skórką granatu zmniejszyło grubość i wielkość ciastek w porównaniu z partią kontrolną. Ale zwiększyło zawartość białka, błonnika i węglowodanów w ciastkach. Ponadto zastąpienie mąki pszennej skórką granatu zwiększyło stężenie przeciwutleniaczy w ciastkach.

Zespół zauważył również brak znaczących różnic w smaku ciastek ze skórką granatu i ciastek bez niej. Nie zauważyli również żadnych znaczących różnic w kolorze, konsystencji lub kruchości między dwoma ciasteczkami.

Zrobienie własnego proszku ze skórki granatu

Skórka granatu jest dostępna w postaci proszku i często jest używana do wzbogacania wypieków. Ale możesz zrobić swój własny proszek ze skórki granatu w domu.

• Pięć owoców granatu przetnij wzdłuż na cztery połówki.

• Usuń wszystkie nasiona – zwane osnkami – i oddziel skórki.

• Pokrój każdą skórkę na dwie połówki.

• Nożem oderwij żółtą skórkę, pozostawiając do użycia tylko czerwone skórki.

• Połóż skórki na talerzu lub wysuszonej ściereczce, uważając, aby nie zachodziły na siebie i zostaw je na słońcu do wyschnięcia.

• Gdy skórki stracą wilgoć, zdejmij je ze słońca i miel przez dwie minuty.

• Przechowuj proszek ze skórki granatu w hermetycznym słoiku z przezroczystego szkła.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: mayoclinic.org, link.springer.com, Miniatura wpisu: freepik.com