w

Dlaczego storczyki potrzebują nawozu ziemniaczanego?

Wiele osób kocha storczyki za to, że swoimi kwiatami cieszą oko prawie przez cały rok. Pomimo tego, że te rośliny nie sa jakoś bardzo trudne w pielęgnacji, nie oznacza to, że wystarczy im zwykłe podlewanie.

Do wzrostu korzeni i bujnych kwiatów potrzebne będzie regularne nawożenie storczyków. Taki nawóz można go łatwo przygotować w domu. Główną rolę odgrywa w nim zwykła skórka ziemniaczana.

Dlaczego odżywianie storczyków skórka ziemniaczana jest takie ważne

Roślina pokazuje, że potrzebuje nawozu: liście zaczynają więdnąć, nie ma kwitnienia przez długi czas i zauważalne zatrzymanie wzrostu. Skórka ziemniaczana zawiera wiele przydatnych pierwiastków śladowych, które pomogą przyspieszyć wzrost storczyków i przedłużyć okres kwitnienia. Zawiera kwasy organiczne, skrobię, kwas askorbinowy, fosfor, potas i fluor. Dlatego nawożenie storczyków szybko uzupełnia zapasy witamin potrzebnych roślinie, jeśli brakuje ich w glebie.

Jak przygotować nawóz ziemniaczany

Odwar do podlewania

Obierz 5-6 ziemniaków i drobno posiekaj skórkę. Wlej 1 litr wody do garnka i zagotuj. Następnie dodaj skórkę do wody i gotuj przez około 15 minut. Koniecznie przecedź powstały bulion przez gazę i pozostaw do ostygnięcia. Polej storczyk bezpośrednio do doniczki. Powtórz zabieg po 15 dniach. Przechowuj w lodówce, ale nie dłużej niż 3 tygodnie. Potem przygotuj nową porcję nawozu.

Suchy nawóz

Najpierw opłucz i osusz obierki ziemniaczane. Można to zrobić w piekarniku, umieszczając je na blasze do pieczenia. Sam proces trwa 3-4 godziny w temperaturze 100 stopni. Możesz także naturalnie wysuszyć skórki. Aby to zrobić, po prostu rozłóż je na blasze do pieczenia i wysusz na powietrzu. Najważniejsze, żeby powietrze było suche, w przeciwnym razie skórki zgniją. Jednak nie można ich również umieszczać w bezpośrednim świetle słonecznym. Światło ultrafioletowe zniszczy przydatne związki i nawóz będzie bezużyteczny. Suszenie powietrzem zajmuje około 10 dni. Następnie suchą skórkę zmiel blenderem na proszek i dodaj do gleby do storczyków. Przechowuj w płóciennych torebkach z dala od wilgoci.

Nawożenie storczyków obierkami ziemniaczanymi zapewni Twoim roślinom mikroelementy niezbędne do wzrostu. Ponadto nawóz nadaje się do innych roślin doniczkowych, takich jak fiołki, kaktusy, figowce i inne.

Źródło: ukr.media, Miniatura wpisu: freepik.com, World Clik/youtube