Dlaczego ogórki nie wschodzą

Kochamy ogórki. Ich świeży soczysty zapach i smak ożywi każdą kanapkę i sałatkę, a marynowane to zupełnie nowy wymiar doznań i nowe możliwości użycia. W naszej polskiej kuchni są po prostu niezastąpione.

Dlatego wielu działkowiczów decyduje się na własną uprawę. Jednak upragnione sadzonki nie zawsze pojawiają się po wysianiu nasion. W efekcie plony są mniejsze, późniejsze, a czasami ogrodnik zostaje zupełnie bez zbiorów.

Wiedząc, dlaczego nasiona ogórka mogą nie wykiełkować łatwiej będzie uniknąć błędów w przyszłości.

Dlaczego ogórki nie wschodzą

Warunki wschodów ogórka

Aby mieć pewność, że ogórki nie wykiełkowały, musisz wiedzieć, ile czasu musi upłynąć od wysiania nasion do wyjścia kiełków. Szybkość kiełkowania nasion zależy od wielu czynników, ale w przypadku ogórków w idealnych warunkach wykiełkują one w 2-3 dni. Jeśli warunki są dalekie od idealnych, na pojawienie się kiełków trzeba poczekać nawet 7-10 dni.

Jeśli nie pojawią się nawet po 2 tygodniach wskazane jest ponowne zasianie, nie ma co liczyć, że się jeszcze pojawią.

Na jakiej głębokości należy wsadzić nasiona ogórków

Najczęstszym błędem popełnianym przez ogrodników jest zbyt głębokie sadzenie nasion. Ogórki sadzi się na głębokości zaledwie 1,5-2 cm. Jeśli włożysz nasiona ogórka zbyt głęboko, możesz nie doczekać się kiełkowania.

Przyczyny braku sadzonek ogórka

Brak sadzonek ogórka może być wynikiem błędów ogrodnika, który nie zapewnił optymalnych warunków, wybrał nieodpowiedni materiał siewny. Jednak wiele przyczyn jest od niego niezależnych.

Nasiona niskiej jakości

Ogórki generalnie wykazują dobre, ale nie 100-procentowe kiełkowanie. Procent kiełkowania często określony jest na opakowaniu z nasionami. Zazwyczaj liczba ta waha się od 80 do 85 procent.

Wszystko to dotyczy jednak nasion produkowanych przez specjalne gospodarstwa. Kupując nasiona w nie specjalistycznym sklepie, ryzykujesz, że efekt może być naprawdę słaby. Przy zakupie ważne jest również, aby upewnić się, że opakowanie z nasionami nie jest uszkodzone, w przeciwnym razie mogły spleśniać, stracić na jakości.

Jeśli nasiona zostały zebrane własnoręcznie, muszą być dobrze wysuszone przed umieszczeniem w papierowej torbie do przechowywania.

Za wczesny siew

W temperaturze 9 stopni nasiona ogórka giną, ale nawet temperatura 12 stopni jest dla nich niska. W takich warunkach prędzej zgniją niż wykiełkują.

Minimalna temperatura, w której można wysiewać nasiona ogórka to 15 stopni, ale kiełkują w niej one bardzo wolno. Optymalna temperatura kiełkowania nasion ogórka wynosi 20-25 stopni.

Ciężka gleba

W ciężkiej glebie każde nasiono słabo kiełkuje. Jeśli masz taką na swojej działce, wymień ziemię miejscowo lub przynajmniej poluzuj rodzimą glebę, a po wysiewie posyp nasiona torfem lub lżejszą mieszanką.

Działania szkodników

Nasiona ogórka mogą być zjadane przez larwy, mrówki i inne szkodniki, które mogły pozostać w glebie po poprzednim sezonie.

Może się również zdarzyć, że ślimaki żerujące w warzywniku tak skutecznie zjedzą w ciągu nocy kiełkujące ogórki, że będzie się wydawało, że wcale nie wykiełkowały.

Należy również przestrzegać płodozmianu. Ogórki nie będą czuły się dobrze w tym samym miejscu co w poprzednim sezonie, nie zniosą także dobrze miejsca po dyni.

Przygotowanie nasion do siewu

Niewłaściwe przygotowanie nasion do siewu lub jego całkowity brak może również wpływać na kiełkowanie ogórków. Wstępne środki przygotowawcze obejmują przegląd, hartowanie, podgrzewanie i moczenie.

  • Przegląd pozwala odrzucić nasiona niepełnowartościowe, przygnite, z plamami, połamane. Rozpuść łyżeczkę soli w szklance wody, następnie wsyp do roztworu soli nasiona, wymieszaj. Zdrowe nasiona opadną na dno, a nasiona, które wypłynęły na powierzchnię należy wyrzucić.
  • Podgrzej nasiona, trzymając przez kilka dni pod lampą lub na grzejniku – wymagana temperatura to około 40 stopni. Procedura pozwala na dezynfekcję nasion i poprawę kiełkowania.
  • Hartuj nasiona owijając je wilgotną szmatką lub gazą i umieszczając tak w lodówce. Po 12 godzinach nasiona należy wyjąć i pozostawić na ten sam czas w temperaturze pokojowej.
  • Nasiona można namoczyć w stymulatorze wzrostu lub po prostu w czystej wodzie. W pierwszym przypadku postępujemy według zaleceń producenta. W drugim przypadku nasiona umieszcza się między warstwami zwilżonej szmatki lub gazy i umieszcza w ciepłym miejscu. Przechowuje się je dbając o stałe nawilżenie do czasu aż spęcznieją.

Nasiona można również namoczyć w roztworach manganu, nadtlenku wodoru, kwasu borowego lub specjalnych środków przeciwgrzybiczych. W tym przypadku nasiona zanurza się w roztworach dezynfekujących, owiniętych gazą, tylko na 15-20 minut. Roztwory nie powinny być mocne, aby nie przypalić nasion. Najbezpieczniej jest używać fungicydów zakupionych w specjalistycznym sklepie, ściśle przestrzegając instrukcji na opakowaniu.

Nie zaleca się moczenia nasion przed sadzeniem na zewnątrz, ponieważ będą one mniej odporne na nagłe zmiany temperatury. W ten sposób przygotowuje się tylko te nasiona, które planuje się wysiać na rozsady.

Jeśli użyjesz wysokiej jakości nasion, odpowiednio przygotujesz je do siewu i zastosujesz się do innych zasad uprawy, nie będziesz mieć problemów ze wschodami. Tylko warunki pogodowe, na które wpływu nie mamy mogą obniżyć skuteczność kiełkowania.

Jednak i w tym przypadku jeśli zwrócimy uwagę na prognozy i szkodniki możemy w dużym stopniu ochronić nasiona i wspomóc kiełkowanie.

Miniatura wpisu: freepik.com

Sprytny sposób na patio lub ścieżkę ogrodową

Ogórki rosną jak na drożdżach, nie rozciągają się i nie chorują